zamknij
REKLAMA
Fot. Materiały prasowe Citroen

Francuzi mają dość dziwne schematy postępowania. Najpierw stworzyli awangardowego kotka salonowego w postaci crossovera, następnie podczas liftingu ugrzecznili go, pozbawili większości wyrazistych akcentów i całkowicie spiłowali mu pazurki, a teraz chcą uśmiercić model. Koniec produkcji Citroena C4 Cactus może się stać faktem już w przyszłym roku. Skąd taka decyzja?

Francuzi przyzwyczaili świat motoryzacji do szokujących projektów. W końcu to oni wydali na świat takie pojazdy jak 2CV, DS 19 czy model C6. W roku 2014 przeszli jednak samych siebie. Stworzyli bowiem crossovera, który miał przednie reflektory przypominające przecinki, kolorowe wstawki w przednim i tylnym zderzaku, a do tego plastikowe poduszki Airbump wpisane w linię boczną. Rzucająca się w oczy była też wybitnie surowa stylizacja kabiny pasażerskiej, a cena… Za najtańszy model napędzany 75-konnym silnikiem trzeba było zapłacić tylko 51 900 złotych. A to brzmiało więcej niż dobrze!

Citroen C4 Catus – lifting, który popsuł wszystko!

Citroen C4 Cactus był wybitnie oryginalny, ale ta oryginalność zdaje się nie przeszkadzała kierowcom w Europie. Ci dosłownie rzucili się do salonów, a w efekcie crossover stał się wielkim hitem sprzedaży. Pierwszy problem z autem pojawił się w roku 2017. To wtedy Francuzi przeprowadzili lifting. Tak, C4 Cactus za jego sprawą zaczął wyglądać bardziej wyrafinowanie. Z drugiej strony pozbył się wszystkich wyrazistych akcentów i przestał być awangardowy. Modernizacja sprawiła, że ucywilizował się i stracił swój urok.

Koniec produkcji Citroena C4 Cactus stanie się faktem w przyszłym, ewentualnie maksymalnie na początku 2021 roku. Na razie crossover nie doczeka się następcy. A deklaracja mówiąca o możliwości powrotu plakietki Cactus do gamy Citroena jest na tyle odległa, że nie brzmi jak plan, a raczej luźna myśl stworzona na potrzebę chwili. Oczywiście koniec produkcji Citroena C4 Cactus nie oznacza, że Francuzi całkowicie wypadną z segmentu C. Rynek aut kompaktowych nadal jest niezwykle kluczowy w Europie. Dlatego firma planuje prezentację nowej generacji auta kompaktowego.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Nowy Mercedes SL będzie budzić podziw - tak przynajmniej twierdzą Niemcy

Koniec produkcji Citroena C4 Cactus – jakie są powody?

Jaki będzie nowy Citroen C4? Na razie ciężko mówić o szczegółach. Xavier Peugeot – szefa produktu w Citroenie w wywiadzie udzielonym magazynowi Top Gear powiedział, że kolejna generacja modelu kompaktowego będzie kontynuować filozofię marki z niekonwencjonalnym designem. Będzie polaryzująca i całkowicie różna od swoich konkurentów. A konkurentów nowy Citroen C4 będzie miał mocnych – na rynku już funkcjonuje nowy Ford Focus, a niedługo pojawi się także następca Volkswagena Golfa czy nowa Skoda Octavia.

Tagi: CitroënCitroen C4Citroen C4 Cactus
Kuba Brzeziński

Autor Kuba Brzeziński

Czasami racjonalista, czasami pedantyczny wielbiciel abstrakcji. Ceni wolność i niezależność. Niepoprawny miłośnik samochodów, który wierzy, że pod masą śrubek i mechanizmów kryje się dusza. Poza tym dziennikarz - motoryzacyjny oczywiście.

DODAJ KOMENTARZ