zamknij
AKTUALNOŚCIUBEZPIECZENIA

Jaki wpływ na cenę OC ma pojemność silnika w Twoim samochodzie?

REKLAMA
ubezpiecznie_oc_ac_co_ma_wplyw.jpg

Na cenę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego wpływa wiele czynników. Chociaż główną rolę odgrywa wiek i doświadczenie kierowcy, nie bez znaczenia są kwestie związane z ubezpieczanym pojazdem. Sprawdź, jak pojemność silnika wpływa na koszt obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego.

Średnia wysokość składki OC w pierwszym kwartale 2021 roku spadła aż o 10,2% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku – tak wynika z informacji zawartych w Raporcie RanKING przygotowanym przez Rankomat. Mimo wszystko kierowcy cały czas próbują uzyskać odpowiedź na pytanie o to, jak wyglądają ceny OC w zależności od pojemności silnika. Chociaż wpływ jest widoczny, na szczęście nie jest to parametr determinujący wysokość składki obowiązkowej polisy.

Czynniki, które kształtują cenę OC

Ostateczny koszt ubezpieczenia OC zależy od ryzyka ubezpieczeniowego, z jakim wiąże się konkretny kierowca oraz ubezpieczany przez niego pojazd. Chociaż każdy ubezpieczyciel może nieco inaczej szacować ponoszone ryzyko, zwykle składają się na nie takie elementy jak:

  • wiek kierowcy
  • data uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami
  • miejsce zamieszkania
  • marka i model pojazdu
  • rocznik samochodu
  • pojemność silnika
  • rodzaj paliwa.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają również stan cywilny, zawód, a nawet liczbę posiadanych dzieci.

Jak się zmienia składka w zależności od pojemności silnika?

Przyjmuje się, że samochody z dużą pojemnością silnika potrafią rozwijać większe prędkości i zapewniają lepszą dynamikę jazdy. Spore osiągi przekładają się na większe prawdopodobieństwo spowodowania zdarzenia drogowego. Ubezpieczyciele mają tego świadomość, dlatego na właścicieli pojazdów z mocnymi silnikami nakładają wyższe składki.

Ceny OC w zależności od pojemności silnika rosną, o czym świadczą poniższe średnie kwoty ubezpieczenia:

  • do 1,0 l – 488 zł
  • 1,1 l – 1,5 l – 570 zł
  • 1,6 l – 1,9 l – 603 zł
  • 2,0 l – 2,5 l – 649 zł
  • 2,6 l – 3,0 l – 738 zł
  • powyżej 3,1 l – 757 zł.

Pamiętaj! Pojemność silnika to tylko jeden z parametrów decydujących o ostatecznej wysokości składki OC.

Samochód z mniejszym silnikiem – czy to się opłaca?

Wyższe ceny OC w przypadku większej pojemności silnika wcale nie muszą skłaniać cię do rezygnacji z tego typu pojazdów. Takie rozwiązanie warto jednak rozważyć wówczas, gdy jesteś młodym kierowcą. W tym przypadku ubezpieczyciele nakładają zwyżki związane z wiekiem oraz brakiem doświadczenia w prowadzeniu pojazdów. Składka OC będzie dużo wyższa wtedy, gdy zamierzasz ubezpieczyć pojazd o dużej pojemności silnika. Spore osiągi w połączeniu z brawurową jazdą przekładają się – w oczach towarzystw ubezpieczeniowych – na wysokie ryzyko.

Jeśli więc dopiero zaczynasz swoją przygodę jako kierowca i właściciel pojazdu, pomyśl o nabyciu auta o małej pojemności silnika. Dzięki temu obniżysz składkę nawet o kilkaset złotych.

Chcesz płacić mniej za ubezpieczenie? Porównaj oferty

Chociaż pojemność silnika wpływa na wysokość składki, możesz płacić mniej za polisy komunikacyjne. Jeśli chcesz zaoszczędzić, sprawdź ubezpieczenie samochodu w kalkulatorze OC i AC na rankomat.pl. Dzięki temu narzędziu – szybko, wygodnie i bez konieczności wychodzenia z domu – dowiesz się, gdzie znajdziesz najtańszą ofertę. Jak to działa?

  • Wypełniasz formularz, podając dane o sobie i ubezpieczanym aucie.
  • Akceptujesz podstawowe zgody.
  • W ciągu kilkunastu sekund otrzymujesz kalkulacje – konkretne oferty cenowe prosto od ubezpieczycieli.

Potem nie pozostaje ci nic innego jak wybrać najtańszą ofertę (o ile decydujesz się wyłącznie na zakup OC). Dzięki temu możesz zaoszczędzić nawet do 50%!

Pamiętaj! Ubezpieczenie OC jest regulowane stosownymi przepisami, dlatego wysokość składki nie wpływa na zakres ochrony oraz sumy gwarancyjne. Możesz więc wybrać najtańszą ofertę, bez obaw o odmowę wypłaty odszkodowania itp.

Jeśli zależy ci na dotarciu do atrakcyjnej oferty ubezpieczeniowej, nie możesz zamykać się na jednego ubezpieczyciela. Skorzystaj z kalkulatora OC i AC, aby dowiedzieć się, gdzie ubezpieczysz samochód najkorzystniej.

Tagi: acOCubezpieczenie
Auto Fakty

Autor Auto Fakty

DODAJ KOMENTARZ