zamknij
REKLAMA
Co obejmuje OC pojazdu? | autofakty.pl

Pojazd mechaniczny poruszający się po drodze (i to nie tylko auto osobowe, ale także motocykl, samochód ciężarowy czy ciągnik rolniczy) może spowodować ogromne szkody – i to zarówno majątkowe, jak i osobowe. Niewielu kierowców jest w stanie pokryć je z własnej kieszeni. Dlatego też polskie prawo nakłada na posiadaczy aut konieczność posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC (odpowiedzialności cywilnej), które pokrywa ewentualne straty. Oczywiście OC pojazdu nie zabezpiecza przed wszystkimi możliwymi stratami – do tego służą pozostałe ubezpieczenia. Szczegółowy zakres ubezpieczenia OC określa Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Co w praktyce obejmuje OC pojazdu? Oto podstawowe informacje.

Co obejmuje OC samochodu?

Artykuł 34 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych szczegółowo określa to, co jest objęte ową polisą. Mówiąc najogólniej ubezpieczenie zadziała wtedy, gdy osoba użytkująca samochód spowoduje szkodę, której następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała, kłopoty zdrowotne bądź uszkodzenie lub utrata mienia. Co warte podkreślenia – OC pojazdu zadziała nie tylko wtedy, gdy auto jest w ruchu, ale także w sytuacji, w której szkoda powstała podczas załadunku lub rozładunku, wsiadania lub wysiadania, postoju, zatrzymania bądź garażowania. Zatem OC pojazdu chroni użytkownika samochodu przed dolegliwymi skutkami materialnymi powstałymi na skutek kolizji lub wypadku.

Wyłączenia ubezpieczenia OC

Ubezpieczenia OC jest obowiązkiem każdego właściciela auta – za jego brak grożą bardzo wysokie mandaty. Jednocześnie należy pamiętać o tym, iż polisa tego typu nie zabezpiecza wszystkich szkód związanych z pojazdem. Wśród wyłączeń można wymienić między innymi szkody:

  • związane z siłą wyższą (na przykład awaria samochodu),
  • powstałe na skutek winy osoby poszkodowanej (na przykład w sytuacji wtargnięcia na jezdnię),
  • związane z uszkodzeniem lub utratą mienia znajdującego w się w samochodzie (na przykład gotówki lub biżuterii),
  • polegające na skażeniu lub zanieczyszczeniu środowiska.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  LPG a ubezpieczenie OC. Czy gaz jest opłacalny?

We wszystkich tych sytuacjach zakład ubezpieczeniowy nie wypłaci odszkodowania, a ewentualny poszkodowany musi się ubiegać o zadośćuczynienie we własnym zakresie.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC pokrywa szkody do ustawowo określonych sum gwarancyjnych. I chociaż mogą wydawać się one bardzo wysokie (liczone w milionach euro), to wiele sytuacji pokazuje, iż są one ustalone na właściwym poziomie. Wystarczy wyobrazić sobie wypadek samochodowy, na skutek którego zostało uszkodzonych kilka aut, a obrażenia osób biorących w nim udział są bardzo poważne. W takiej sytuacji statystyczny kierowca – pozbawiony ubezpieczenia OC – nie miałby żadnych możliwości pokrycia wyrządzonych szkód.

Tagi: OCubezpieczenie pojazdu

DODAJ KOMENTARZ