zamknij
REKLAMA
Dobry warsztat trzeba mieć | autofakty.pl

Czy awaria, która skutecznie unieruchomiła samochód na dłuższy czas, jest podstawą do tego, by nie płacić ubezpieczenia OC? Choć na logikę tak mogłoby się wydawać, to jednak w rzeczywistości tak dobrze nie jest.

Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych nakłada na właściciela pojazdu konieczność posiadania aktualnego ubezpieczenia OC. Obowiązek ten dotyczy każdego samochodu. Bez względu na to, czy jest on aktualnie użytkowany, czy np. przez kilka miesięcy stoi na przydomowym parkingu czy w garażu albo jest naprawiany w warsztacie. Jeżeli tylko auto jest zarejestrowane, wówczas właściciel powinien dopełnić powyższego obowiązku.

Niesprawny samochód a ubezpieczenie OC? Płacić trzeba

Przedstawiciele firm ubezpieczeniowych przekonują, że nawet nieużytkowane auto może być przyczyną wypadku. Przykładowo, stojąc na wzniesieniu, nagle „puścił” hamulec ręczny i staczający się samochód uderzył w inne pojazdy. Pomijając prawdopodobieństwo wystąpienia takiego zdarzenia, nie ma co dyskutować z przepisami i lepiej ubezpieczać także nieużywany samochód.

Tym bardziej, że za brak ważnej polisy grożą sankcje. I to także, gdy autem nie wyjedziemy choćby na krótką przejażdżkę. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny posiada mechanizm (tzw. wirtualnego policjanta), który przeszukując bazy samochodów wyłapuje nieubezpieczone auta i nakłada wysokie kary.

Wycofanie pojazdu z ruchu

Pomijając kwestię wyrejestrowania samochodu, którą można dokonać przy okazji sprzedaży bądź zezłomowania pojazdu, pewnym rozwiązaniem jest okresowe wycofanie pojazdu ruchu. Wycofaniu podlegają jednak tylko samochody ciężarowe i przyczepy o dmc powyżej 3,5 t, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne oraz autobusy.

Wniosek z tego taki, że nawet zepsute auto, stojące przez dłuższy czas w warsztacie, ale ciągle zarejestrowane, musi posiadać ważne ubezpieczenie OC.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Kiedy można otrzymać rentę z OC sprawcy wypadku?
Tagi: awariaubezpieczenie OCubezpieczenie pojazdu
Wojciech Traczyk

Autor Wojciech Traczyk

W branży motoryzacyjnej już od ponad piętnastu lat. Lubię wszystko, co ma cztery koła, ale interesują mnie również inne zagadnienia z szeroko pojętej branży - od nowinek technologicznych, poprzez kwestie dotyczące zmieniających się przepisów, aż po inwestycje w branży automotive czy też rozbudowę infrastruktury drogowej.

DODAJ KOMENTARZ