zamknij
SPRZEDAŻ AUTA

Sprzedaż samochodu za granicę – jakie obowiązki?

REKLAMA
umowa

Sprzedaż auta obcokrajowcowi teoretycznie nie różni się niczym od sprzedaży naszemu rodakowi. Jednak są pewne sytuacje, które mogą wymagać od nas określonych czynności. Sprzedaż samochodu za granicę może bowiem wymagać od nas wcześniejszego wyrejestrowania tegoż auta w polskim wydziale komunikacji.

Tak jak sprzedaż krajowa

Najprostszym sposobem, który nie będzie od nas wymagał dokonania wielu formalności, jest sprzedaż auta obcokrajowcowi na takich samych zasadach, jakby był to polski nabywca. Podpisujemy zatem z nim umowę sprzedaży i przekazujemy mu komplet niezbędnych dokumentów. Poza dowodem rejestracyjnym powinny być to karta pojazdu, aktualne OC i tablice rejestracyjne. Po sprzedaży powinniśmy ten fakt zgłosić do wydziału komunikacji właściwego ze względu na miejsce rejestracji pojazdu. Natomiast nabywca może naszym samochodem udać się swojego kraju.

Wszystkie formalności zostaną dokończone w momencie, gdy nabywca zarejestruje kupiony samochód u siebie w kraju. Całość wygląda analogicznie do sytuacji, gdy to my nabędziemy auto poza granicami Polski, przywieziemy je do kraju i zarejestrujemy je w swoim wydziale komunikacji.

Teoretyczne zagrożenia

Obcokrajowiec, zakładamy, że nie zna języka polskiego, a już na pewno nie będzie mu się chciało samodzielnie mierzyć z polskimi urzędnikami, kupionym samochodem wyjedzie z kraju z dotychczasowymi tablicami rejestracyjnymi. I choć posiadamy umowę sprzedaży, to jednak istnieją pewne ryzyka z tym związane. Jeśli dojdzie bowiem do złamania przepisów drogowych (które zostaną uwiecznione przez fotoradar), przestępstwa bądź innego wykroczenia, a kierowca oddali się z miejsca jego popełnienia, to my będziemy ścigani przez odpowiednie służby. Naturalnie będziemy mogli dowieść swoich racji przed sądem, ale zmarnowanego czasu oraz nerwów nikt nam nie zwróci.

Ponieważ obcokrajowiec przed wyjazdem z kraju raczej nie wypowie umowy ubezpieczenia, nie będziemy mogli też odzyskać części składki ubezpieczeniowej. A to mogą być całkiem niemałe kwoty.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Sprzedaż samochodu firmowego a podatek VAT i dochodowy

Wyrejestrowanie samochodu

Dlatego wartą rozważenia opcją jest wyrejestrowanie samochodu przed jego wywózką z kraju. Ponieważ, zakładamy, obcokrajowiec nie zrobi tego samodzielnie, możemy dokonać tego razem z nim (już po sprzedaży) albo samemu (przed sprzedażą). W tym drugim przypadku trzeba być jednak ostrożnym. Jeśli bowiem, już po wyrejestrowaniu auta, obcokrajowiec się rozmyśli, będziemy mieli kłopot. Takiego samochodu nie będziemy już mogli bowiem ponownie zarejestrować w Polsce.

Do wydziału komunikacji najlepiej zatem udać się wspólnie z nabywcą samochodu. W urzędzie powinniśmy złożyć tablice rejestracyjne oraz okazać dowód rejestracyjny i kartę pojazdu. Urzędnik unieważni oba te dokumenty poprzez wpisanie do nich, że pojazd został wyrejestrowany. Dotychczasowe tablice zostaną zabrane, a cudzoziemiec otrzyma tablice wywozowe i czasowy dowód rejestracyjny (ważny 14 dni). Jeśli auto będzie transportowane na lawecie, tablice rejestracyjne nie będą wówczas potrzebne.

Sprzedający natomiast otrzyma decyzję o wyrejestrowaniu auta, z którą będzie mógł ubiegać się o zwrot niewykorzystanej składki ubezpieczeniowej.

Tagi: sprzedaż auta
Wojciech Traczyk

Autor Wojciech Traczyk

W branży motoryzacyjnej już od ponad piętnastu lat. Lubię wszystko, co ma cztery koła, ale interesują mnie również inne zagadnienia z szeroko pojętej branży - od nowinek technologicznych, poprzez kwestie dotyczące zmieniających się przepisów, aż po inwestycje w branży automotive czy też rozbudowę infrastruktury drogowej.

DODAJ KOMENTARZ