zamknij
SPRZEDAŻ AUTA

Sprzedaż samochodu na Ukrainę. Czy się różni od sprzedaży auta w Polsce?

REKLAMA
kluczyki

Bliskość geograficzna, duża liczba Ukraińców pracująca w naszym kraju i wreszcie spora liczba stosunkowo tanich aut na polskim rynku. To główne powody, dla których coraz częściej dochodzi do zawarcia transakcji sprzedaży używanego samochodu pomiędzy Polakiem a Ukraińcem. Czy sprzedaż samochodu na Ukrainę różni się od sprzedaży Polakowi albo obywatelowi Unii Europejskiej?

Generalnie cała procedura sprzedaży samochodu używanego Ukraińcowi prawie niczym nie różni się od sprzedaży, w której nabywcą jest Polak. Niezbędna jest zatem umowa sprzedaży i przekazanie nabywcy dokumentów auta wraz z kluczykami. No i samego samochodu. W praktyce występują jednak dwie możliwości postępowania, które różnią się od siebie w dość istotny sposób.

Umowa z ukraińskim nabywcą

Nim jednak o tych drogach, krótko o samej umowie sprzedaży. Teoretycznie może to być taka sama standardowa umowa, jakbyśmy sprzedawali samochód Polakowi. To ukraiński nabywca będzie później musiał w swoim kraju ją przetłumaczyć, by zarejestrować auto. Nie ma jednak żadnych przeszkód, by użyć umowy dwujęzycznej, jaką łatwo można znaleźć dziś w internecie. Ukrainiec, który nie zna języka polskiego będzie czuł się pewniej i nie będzie musiał jej później tłumaczyć.

W umowie koniecznie muszą znaleźć się takie dane jak data i miejsce, wszystkie dane auta oraz sprzedawcy i nabywcy. W polu nabywca powinny znaleźć się jego imię i nazwisko, numer paszportu i kto go wystawił, a także adres. Ponieważ w dokumentach ukraińskich nie występuje Pesel, pomijamy to pole. Za to Ukraińcy mogą chcieć, by w umowie znalazł się ich numer identyfikacji podatkowej. Z naszego punktu widzenia nic nie stoi na przeszkodzie, aby ukraiński NIP pojawił się w umowie.

Nabywca bierze wszystko i jedzie do domu

I teraz wracamy do dwóch możliwości przekazania auta i dokumentów Ukraińcowi. Najprostszym sposób polega na przekazaniu wraz z podpisaną umową dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, kluczyków oraz ważnej polisy OC. Ukraiński nabywca może w takim przypadku udać się takim pojazdem na Ukrainę, gdzie powinien dokonać rejestracji pojazdu. Ponieważ w takiej sytuacji Ukrainiec nie będzie wpisany w dowodzie rejestracyjnym, mogą pojawić się problemy z wjazdem na teren Ukrainy. Dlatego też zdarza się, że Ukraińcy proszą, by udać się z nimi do notariusza, aby wypisać specjalne upoważnienie do korzystania przez nich z zakupionego auta.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Auto do kupienia… w sieci! Amazon szykuje się do rewolucji

Sprawa teoretycznie kończy się wraz z przekazaniem dokumentów i otrzymaniem od Ukraińca pieniędzy. Jednak wybór takiej drogi może oznaczać ryzyko obciążenia nas za szkodę, którą wyrządzi ukraiński kierowca.

W takiej sytuacji koniecznie i jak najszybciej powinniśmy udać się do swojego wydziału komunikacji i zgłosić fakt sprzedaży auta. Z decyzją o wyrejestrowaniu pojazdu należy udać się do firmy ubezpieczeniowej i również zgłosić ten fakt. Nie tylko unikniemy w ten sposób ewentualnych konsekwencji spowodowania wypadku przez Ukraińca, ale i odzyskamy część zapłaconej polisy OC i ewentualnie również AC. Jeśli Ukrainiec nie dokona rejestracji samochodu na siebie i w tym czasie dojdzie do jakiegoś wypadku czy wykroczenia, zgłoszona przez nas sprzedaż pozwoli nam uniknąć przykrych następstw tych zdarzeń.

Z tablicami tymczasowymi

Drugi sposób przekazania sprzedanego samochodu Ukraińcowi będzie nieco bardziej skomplikowany. Otóż z ukraińskim nabywcą powinniśmy tuż po dokonaniu transakcji udać się do wydziału komunikacji. Tam składamy wniosek o wydanie tymczasowych tablic rejestracyjnych. Naturalnie oddajemy w wydziale dotychczasowe tablice. We wniosku, jako cel wydania tablic tymczasowych, podajemy sprzedaż i wywóz samochodu poza granice Polski. Z nowymi tablicami niezbędne jeszcze będzie załatwienie krótkoterminowego ubezpieczenia, którego koszt waha się w granicach 100 zł.

Sprzedaż samochodu na Ukrainę w ten sposób, choć generuje dodatkowe koszty i zmusza nas do umówienia się z ukraińskim nabywcą w wydziale komunikacji, jest jednak dużo bezpieczniejsza dla nas. Auto z nowymi tablicami nie będzie już w żaden sposób przywiązane do nas. Ewentualne wykroczenia nie będą już w żaden sposób szły na nasze konto.

Tagi: jak sprzedać samochódsprzedaż autaUkraina
Wojciech Traczyk

Autor Wojciech Traczyk

W branży motoryzacyjnej już od ponad piętnastu lat. Lubię wszystko, co ma cztery koła, ale interesują mnie również inne zagadnienia z szeroko pojętej branży - od nowinek technologicznych, poprzez kwestie dotyczące zmieniających się przepisów, aż po inwestycje w branży automotive czy też rozbudowę infrastruktury drogowej.

DODAJ KOMENTARZ