zamknij
REJESTRACJA

Rejestracja samochodu z gazem – są dodatkowe formalności

REKLAMA
instalacja gazowa (fot. Pixabay)

Instalacja gazowa to niezwykle popularny w Polsce sposób na oszczędności związane z użytkowaniem samochodu. Dlatego też dużym zainteresowaniem cieszą się usługi montażu autogazu. Do tego na rynku wtórnym znajdziemy sporą ofertę używanych aut z już zamontowaną instalacją, a samochody na gaz oferują również niektórzy producenci. Trzeba również mieć na uwadze, że wybór autogazu wiąże się z nieco innymi formalnościami rejestracyjnymi. Ale spokojnie – tragedii nie ma!

Liczba samochodów napędzanych LPG, według danych Polskiej Organizacji Gazu Płynnego, sięga już blisko trzech milionów. Warto jednak mieć na uwadze, że niedopełnienie wszystkich formalności może spowodować, że pojawią się problemy z rejestracją takiego samochodu.

Montaż instalacji gazowej

Po zakończeniu usługi montażu instalacji gazowej należy nie tylko sprawdzić, czy wszystko funkcjonuje poprawnie, ale również, czy otrzymaliśmy komplet wymaganych dokumentów. Pamiętajmy, że od momentu instalacji gazowej mamy 30 dni na zgłoszenie tego faktu do wydziału komunikacji, gdzie zostanie dokonany odpowiedni wpis do dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu. Jeżeli nie dopełnimy tego obowiązku, wówczas podczas kontroli drogowej grozi nam mandat karny oraz zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Naturalnie, o ile funkcjonariusz policji zorientuje się, że została dokonana przeróbka.

Do wydziału komunikacji powinniśmy się udać z fakturą od sprzedawcy, oryginałem wyciągu ze świadectwa homologacji sposobu montażu oraz dokumentami auta (dowód rejestracyjny, karta pojazdu). W urzędzie otrzymamy bezpłatny wpis do adnotacji o montażu instalacji do dowodu rejestracyjnego.

W firmie montującej instalację LPG powinniśmy również otrzymać certyfikat na zbiornik gazowy, tzw. paszport butli. Warto przy tej okazji sprawdzić, czy numery na butli zgadzają się z numerami w tym dokumencie.

Kupno auta z instalacją gazową

Jeżeli decydujemy się na samochód używany z instalacją LPG, również pamiętajmy, by sprzedający przekazał nam wszystkie dokumenty. Powinniśmy otrzymać świadectwo homologacji poszczególnych elementów zastosowanych przy montażu i wyciąg o dopuszczeniu butli do użytkowania.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Kosztują maksymalnie 20 tysięcy i… idealnie nadają się do LPG!

Jeżeli w dowodzie jest już wbita instalacja gazowa, wówczas nie ma potrzeby, by do wydziału komunikacji zabierać wspomniane wyżej dokumenty. Żaden dodatkowy przegląd nie jest wymagany. Na stację diagnostyczną udajemy się dopiero wtedy, gdy kończy się przegląd auta.

Coroczne badanie techniczne

Posiadanie instalacji LPG/CNG wiąże się z koniecznością dokonywania corocznych przeglądów technicznych. Nawet w przypadku nowych aut, które przy standardowym silniku na stację diagnostyczną muszą się udać dopiero po trzech latach od zakupu. Na taki przegląd należy zabrać nie tylko dowód rejestracyjny, ale również świadectwo legalizacji zbiornika gazowego oraz świadectwo legalizacji sposobu montażu instalacji gazowej. Cena takiego badania technicznego wynosi 162 zł.

Tagi: instalacja gazowa w aucielpg
Wojciech Traczyk

Autor Wojciech Traczyk

W branży motoryzacyjnej już od ponad piętnastu lat. Lubię wszystko, co ma cztery koła, ale interesują mnie również inne zagadnienia z szeroko pojętej branży - od nowinek technologicznych, poprzez kwestie dotyczące zmieniających się przepisów, aż po inwestycje w branży automotive czy też rozbudowę infrastruktury drogowej.

1 KOMENTARZt

  1. Instalacja gazowa to świetna inwestycja, która nam się potrafi szybko zwrócić i możemy czerpać z niej korzyści. Sam montowałem instalację gazową BRC, cena montażu nie jest aż tak duża więc warto się według mnie tym zainteresować i poświęcić się w sprawie załatwienia formalności. Nie jestem z tym wcale tak dużo zachodu. Zgłoszenie to czysta formalność, którą szybko można załatwić.

DODAJ KOMENTARZ