Żaden akumulator nie jest wieczny. Prędzej czy później przychodzi moment, w którym baterię samochodu musimy wymienić na nową. Zarówno zakup nowego akumulatora, jak i jego montaż, nie powinny przysporzyć większych trudności, jednak sama wymiana akumulatora – zdecydowanie powinna zostać wykonana przez fachowców.
Po dobraniu odpowiedniego akumulatora do naszego auta, możemy przystąpić do jego montażu. Operacja wymiany pozornie może zdawać się prosta, jednak za pierwszym razem z pewnością przysporzy pewnych trudności. Dodatkowo w coraz większej liczbie nowych samochodów wyposażonych w system „start-stop” oraz inne zaawansowane systemy elektroniczne, których centralnym elementem jest akumulator, samodzielna wymiana akumulatora jest wręcz niemożliwa. Taka próba zapewne uniemożliwi ponowne uruchomienie samochodu.
O czym pamiętać przed wymianą akumulatora?
Jeśli akumulator naszego samochodu uległ szybkiemu, nienaturalnemu zużyciu lub awarii, to powinniśmy poinformować o tym pracownika warsztatu. Przed zamontowaniem nowego, serwis wykona test akumulatora, skontroluje sprawność instalacji elektrycznej pod kątem znacznego upływu prądu podczas postoju samochodu, sprawdzi prąd ładowania akumulatora i rozrusznik. Często kierowcy wymieniają dobry akumulator, gdyż obwiniają go za problem z rozruchem samochodu, a to nie zawsze jest prawdą. Akumulator należy dobrać do samochodu zgodnie z katalogiem producenta akumulatorów.
Dopiero po wykonaniu tych wszystkich czynności można bezpiecznie i bez obawy o przedwczesne zużycie zamontować nowy.
Jest to istotne z uwagi na fakt, że gwarancja na akumulator nie obejmuje uszkodzeń wynikających z usterek układu elektrycznego samochodu, a znane są przypadki, kiedy zużyty dodatkowy akumulator do autoalarmu powoduje uszkodzenie akumulatora głównego.
Montaż nowego akumulatora
Demontaż akumulatora należy wykonać zgodnie z zaleceniami producenta samochodu, w niektórych modela konieczne na przykład będzie podtrzymanie zasilania. Należy uważać aby nie zrobić zwarcia instalacji elektrycznej, nie zresetować ustawień sterowników komputera czy innych urządzeń np.: radia. Stary akumulator trzeba utylizować zgodnie z aktualnymi przepisami prawa.
Montaż nowego akumulatora należy wykonać solidnie, aby był zabezpieczony przed obluzowaniem, a połączenia elektryczne miały bez oporowy przepływ prądu oraz były zabezpieczone przed utlenianiem.
W najnowszych samochodach np.: z systemem start&stop konieczne jest wykonanie adaptacji nowego akumulatora na komputerze.
Pamiętajmy, że samodzielna, nieprofesjonalna, teoretycznie prosta czynność może doprowadzić do wymiany sprawnego akumulatora, usterek samochodu lub przedwczesnego zużycia nowego akumulatora. Z uwagi na mały koszt wymiany akumulatora warto zlecić tę czynność warsztatowi. Tym bardziej, że w przypadku akumulatorów wyższej klasy ich montaż otrzymujemy w cenie zakupu. Serwis wykona wymianę zgodnie z zaleceniami producenta oraz zabierze do utylizacji zużyty akumulator (odpad niebezpieczny), dzięki czemu nie będziemy musieli ponosić opłaty depozytowej w wysokości 30 PLN.
Najlepszym sposobem na wymianę akumulatora będzie wizyta w warsztacie. Koszty usługi wymiany akumulatora zaczynają się już od 20 zł.
autofakty.pl radzą:
- sprawdź, czy możesz samodzielnie wymontować akumulator,
- przed zamontowaniem nowego akumulatora sprawdź stan instalacji elektrycznej,
- pamiętaj o dokładnym unieruchomieniu nowego akumulatora.