zamknij
AKTUALNOŚCI

Jesteśmy bliżej baterii półprzewodnikowych niż kiedykolwiek wcześniej?

REKLAMA
Fot. Materiały prasowe Renault

Jedną z odpowiedzi na elektryczną motoryzację przyszłości z pewnością są baterie półprzewodnikowe. O ile sposób ich budowy nie ma już zasadniczych tajemnic przed inżynierami, o tyle na razie nie ma mowy o seryjnej produkcji. Wkrótce może się to jednak zmienić. A wszystko za sprawą japońskiego ośrodka badawczego wspieranego przez rząd i moto-gigantów.

Elektryfikację w najbliższych latach czeka szereg wyzwań. Jednym z ważniejszych jest zwiększenie pojemności akumulatorów prze jednoczesnym minimalizowaniu ich objętości. Jakie pomysły w tej kwestii mają producenci? Jednym z ważniejszych są baterie półprzewodnikowe. Przy kompaktowych rozmiarach pozwolą one na zwiększenie zasięgu nawet do 500 kilometrów.

Baterie półprzewodnikowe produkcja w połączonym projekcie japońskim

Lithium Ion Battery Technology and Evaluation Center (LIBTEC) przy współpracy z firmami takimi jak Toyota, Nissan, Honda, Panasonic i GS Yuasa ma sprawić, że baterie półprzewodnikowe będą mogły trafić do fabryk już w najbliższych latach. I szanse na powodzenie projektu są spore. Szczególnie że może on liczyć na wsparcie japońskiego rządu. Ten przeznaczył na jego działalność badawczą w sumie 14 milionów dolarów.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Nowe testy spalania WLTP już od września
Tagi: akumulatorbateriebaterie w autach elektrycznych
Kuba Brzeziński

Autor Kuba Brzeziński

Czasami racjonalista, czasami pedantyczny wielbiciel abstrakcji. Ceni wolność i niezależność. Niepoprawny miłośnik samochodów, który wierzy, że pod masą śrubek i mechanizmów kryje się dusza. Poza tym dziennikarz - motoryzacyjny oczywiście.

DODAJ KOMENTARZ