zamknij
REKLAMA
podatek

Tak jak w przypadku samochodów należących do osób fizycznych, tak i floty pojazdów firmowych co jakiś czas idą na sprzedaż. Jednak sprzedaż samochodu firmowego rodzi pewne obowiązki w zależności od tego, w jakiej formie auto było wykorzystywane w przedsiębiorstwie.

Generalnie auto wykorzystywane w firmie może być użytkowane i rozliczane na trzy sposoby. W przypadku małych, zwłaszcza jednoosobowych firm, często wykorzystuje się samochód prywatny właściciela firmy. Wówczas rozlicza się go za pomocą tzw. kilomterówki. Inną formą jest użyczenie samochodu na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu.

Pozostaje jeszcze, teoretycznie najkorzystniejsza forma, czyli wprowadzenie samochodu firmowego do majątku firmy jako środek trwały. W takim przypadku istnieje możliwość zaliczenia do kosztów wszystkich wydatków eksploatacyjnych, a wartość zakupu wliczać w koszty na podstawie odpisów amortyzacyjnych.

Podatek dochodowy od sprzedaży auta

Sprzedaż części majątku przedsiębiorstwa zwykle oznacza dla właściciela firmy konieczność zapłaty podatku dochodowego. W przypadku samochodu osobowego użytkowanego jako środek trwały mamy właśnie do czynienia z taką sytuacją. Przychodem wówczas jest otrzymana kwota netto w związku z taką transakcją.

Są jednak sposoby, by mimo sprzedaży auta firmowego, nie zapłacić podatku dochodowego. Stanie się tak, o ile zostaną spełnione łącznie poniższe warunki. Pojazd powinno się wycofać z działalności, przenosząc go z majątku firmowego do prywatnego. Jednak od wycofania go z firmy do sprzedaży powinno minąć 6 lat. Innym sposobem na uniknięcie zapłaty podatku dochodowego jest darowizna samochodu najbliższej osobie z pierwszej grupy podatkowej (m.in. współmałżonek, rodzice, dzieci, rodzeństwo).

VAT od sprzedaży samochodu firmowego

Sprzedaż samochodu firmowego najczęściej będzie się wiązała z koniecznością zapłaty podatku VAT. Podatek ten będą musieli zapłacić tzw. czynni podatnicy VAT, doliczając 23% VAT do ceny auta. I nie ma tu znaczenia, czy podczas jego  zakupu odliczono 50%, 60% czy 100% VAT. Istniejące wcześniej zwolnienia sprzedaży pojazdu z podatku VAT zostały zniesione 1 kwietnia 2014 r. Z obowiązku doliczania VAT przy sprzedaży firmowego samochodu zwolnieni są ci przedsiębiorcy, którzy wykorzystują go wyłącznie w działalności zwolnionej z VAT.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Nie tylko silnikowy - równie ważny olej przekładniowy

Jest jednak pewien sposób dla przedsiębiorców, którzy wprowadzając samochód do firmy nie odliczyli w ogóle VAT. Nie doliczą oni VAT, jeśli przed sprzedażą pojazdu przeniosą go do majątku prywatnego – pod warunkiem, że przy zakupie nie mieli w ogóle możliwości dokonania odliczenia VAT (np. zakupując na potrzeby działalności zwolnionej).

Tagi: podatek VATsamochód firmowysprzedaż auta
Wojciech Traczyk

Autor Wojciech Traczyk

W branży motoryzacyjnej już od ponad piętnastu lat. Lubię wszystko, co ma cztery koła, ale interesują mnie również inne zagadnienia z szeroko pojętej branży - od nowinek technologicznych, poprzez kwestie dotyczące zmieniających się przepisów, aż po inwestycje w branży automotive czy też rozbudowę infrastruktury drogowej.

DODAJ KOMENTARZ