zamknij
PORADNIKI

Podatek VAT od samochodu firmowego – kiedy całość, kiedy połowę?

REKLAMA
kierowca (fot. Pixabay)

W ostatnim latach częste zmiany przepisów dotyczących odliczania podatku VAT od pojazdów firmowych mogły niejednemu przedsiębiorcy mocno namieszać. Kwestie budżetowe sprawiają, że państwu nie opłaca się pozwolić firmom na odliczanie pełnego VAT-u od wszystkich wydatków związanych z zakupem i eksploatacją auta służbowego. Dlatego wciąż podatek VAT od samochodu firmowego wzbudza sporo emocji. Spróbujemy nieco rozjaśnić ten temat.

Jeśli komuś dzisiejsze przepisy odnośnie odliczania podatku VAT od samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej wydają się skomplikowane, to powiemy tylko jedno. Kiedyś było jeszcze gorzej. Przypomnijmy tylko pokrótce wzór Lisaka, konieczność posiadania homologacji ciężarowej, czyli sławetne kratki, czy wreszcie różne kombinacje np. z bankowozami. To i tak nie wyczerpuje całego tematu, ale pokazuje, że nasi rządzący co chwilę kombinowali przy tym temacie. Dlatego też dzisiejsze przepisy wydają się dużo łatwiejsze. Wciąż jednak czekamy na tę chwilę, kiedy będzie można odliczać 100% podatku VAT od wszystkich wydatków związanych z posiadaniem pojazdu służbowego.

Kiedy 50% podatku VAT?

W przypadku posiadania w firmie samochodu osobowego, większość przedsiębiorców odlicza tylko 50% podatku VAT. W wielu przypadkach dla świętego spokoju. Od 1 kwietnia 2014 r. kwota podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku na fakturze. Dotyczy to nabycia, w tym importu, samochodu oraz części, a także użytkowania pojazdu na podstawie umowy leasingu bądź innej o podobnym charakterze. Również połowę VAT-u na fakturze można odliczyć od nabywanych paliw do pojazdów firmowych (od 30 czerwca 2015 r.).

Głównym celem takiej regulacji zasad było uregulowanie sposobu odliczania tego podatku dotyczącego pojazdów samochodowych o dmc do 3,5 tony. Ustawodawca chciał w ten sposób ograniczyć prawo do 100-proc. odliczania VAT w przypadku pojazdów wykorzystywanych przez podatników zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych, czyli do tzw. celów mieszanych.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Sprzedaż samochodu firmowego - jakie mamy obowiązki?

Przez wykorzystywanie „mieszane” należy rozumieć to, że pojazd wykorzystywany w działalności gospodarczej może zostać użyty również do celów prywatnych. Jeśli więc samochód firmowy służy również np. do wyjazdów wakacyjnych, nie ważne czy właściciela firmy, czy pracownika, można odliczyć 50% kwoty VAT z faktur zakupowych.

Kiedy odliczymy 100% VAT?

Są jednak sytuacje, w których istnieje możliwość odliczenia podatku VAT od zakupu samochodu do firmy w pełnej wysokości. Istnieje tylko jeden warunek. Takie auto może być wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. Również inne wydatki związane z takim samochodem będą umożliwiały odliczenie 100% podatku VAT.

Samochód osobowy uznany może być za wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej, jeśli sposób jego wykorzystywania przez podatnika, w tym prowadzona ewidencja przebiegu, wyklucza jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Oznacza to, że przedsiębiorca musi prowadzić szczegółową ewidencję każdego swojego pojazdu. Obowiązek ten nie dotyczy samochodów przeznaczonych do odsprzedaży czy też oddanie w leasing czy inne użytkowanie, o ile odsprzedaż czy też leasing stanowi przedmiot działalności podatnika.

Obowiązku prowadzenia ewidencji nie mają więc podatnicy, który odliczają 50% kwoty podatku VAT od wydatków związanych z używaniem samochodu. Stąd wspomniana wcześniej chęć zachowania świętego spokoju i rezygnacja ze starania się o możliwość większego odliczenia.

Ponadto podatnik, wykorzystujący wyłącznie do działalności gospodarczej samochód osobowy, musi złożyć do urzędu skarbowego informację (VAT-26) o tym pojeździe w terminie 7 dni od dnia, w którym poniesie pierwszy wydatek związany z tym pojazdem. Dodatkowo powinien on stworzyć regulamin określający zasady korzystania z takiego pojazdu. Powinno z niego jasno wynikać, że pracownik nie może używać takiego pojazdu do celów prywatnych.

Tagi: kupno nowego samochodupodatek VATsamochód firmowy
Wojciech Traczyk

Autor Wojciech Traczyk

W branży motoryzacyjnej już od ponad piętnastu lat. Lubię wszystko, co ma cztery koła, ale interesują mnie również inne zagadnienia z szeroko pojętej branży - od nowinek technologicznych, poprzez kwestie dotyczące zmieniających się przepisów, aż po inwestycje w branży automotive czy też rozbudowę infrastruktury drogowej.

DODAJ KOMENTARZ