zamknij
REKLAMA
drogi w Rumunii (fot. Pixabay/eugeniu)

Stereotyp Rumunii, jako kraju biednego i niebezpiecznego dla turystów, powoli odchodzi już do lamusa. Kraj ten coraz częściej staje się docelowym krajem wakacyjnych i nie tylko wypraw Polaków. Wprawdzie mandaty w Rumunii do wysokich raczej nie należą, nie zaszkodzi jednak poznać przepisy i zwyczaje panujące w ojczyźnie Drakuli. W większości przypadków raczej nas nie zaskoczą, choć są drobne wyjątki.

Drogi w Rumunii

Jeden ze stereotypów nt. Rumunii mówi o kiepskiej jakości drogach. Nie do końca jest to prawda, gdyż do głównych dróg krajowych nie ma większych zastrzeżeń. Za to drogami lokalnymi, zwłaszcza po zmierzchu, należy poruszać się z dużo większą ostrożnością. Zły stan nawierzchni, do tego słabe oświetlenie i o nieszczęście nietrudno. Warto też mieć na uwadze, że tylko przy głównych szlakach turystycznych stacje benzynowe są otwarte 24h.

Dozwolone prędkości dla samochodów osobowych oraz dostawczych do 3,5 tony wynoszą 50 km/h na obszarze zabudowanym, 90 km/h na drogach pozamiejskich, 100 km/h na drogach ekspresowych i 130 km/h na autostradach. Poruszając się z przyczepą poza miastem i na drogach ekspresowych nie powinniśmy przekraczać 70 km/h, a na autostradach – 80 km/h.

W Rumunii objęte opłatą w formie winietki (E-rovinieta) są następujące odcinki autostrad: E60 Turda – Gilau (42 km) autostrada Transylwańska, E70 Bukareszt – Pitesti (115 km) i Bukareszt – Cernavoda – Constanta (200 km) oraz dróg ruchu szybkiego: Bukareszt – Ploiesti (65 km), Constanta – Mangalia (30 km) oraz Constanta – M.Kogalni – Ceanu (14 km). Kierowcy samochodów osobowych powinni zaopatrzyć się w winietki kategorii A. Na okres 7 dni kosztuje ona 26 zł, na 30 dni 46,5 zł, a na 90 dni 76 zł.

Trasa Transfogarska (fot. Pixabay/gavia26210)

Najważniejsze przepisy drogowe w Rumunii

Jazda z włączonymi światłami w terenie zabudowanym jest obowiązkowa wyłącznie nocą i przy niesprzyjających warunków atmosferycznych. Poza terenem zabudowanym jest nakaz używania świateł mijania przez całą dobę. Obowiązkowe dla wszystkich pasażerów jest używanie pasów bezpieczeństwa, natomiast dzieci do 12 roku życia mogą podróżować tylko na tylnym siedzeniu. Rozmowa przez telefon podczas jazdy dozwolona jest tylko przy korzystaniu z zestawu głośnomówiącego.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Przepisy drogowe i mandaty we Włoszech

Do obowiązkowego wyposażenia należą trójkąt ostrzegawczy, apteczka i gaśnica. Natomiast w przypadku opuszczenia samochodu w terenie niezabudowanym, drogach szybkiego ruchu i autostradach kierowca i wszyscy pasażerowie powinni mieć założoną kamizelkę odblaskową. Dla motocyklistów, motorowerzysty i ich pasażerów obowiązkowy jest kask. Obowiązkowe są także dodatkowe lusterka boczne, jeżeli przyczepa jest szersza od pojazdu ciągnącego, oraz dodatkowy trójkąt ostrzegawczy

Minimalna głębokość bieżnika opon wynosi 1,5 mm. Zimowe opony są natomiast obowiązkowe w przypadku trudnych warunków pogodowych, a łańcuchy śniegowe są dozwolone, gdy na drodze zalega warstwa śniegu bądź lodu.

W Rumunii panuje całkowity zakaz prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu.

Mandaty w Rumunii

Choć mandaty w Rumunii nie należą do najwyższych, to jednak lepiej nie zostać zatrzymanym, będąc pod wpływem alkoholu. Grozi za to mandat w wysokości od równowartości 80 do 200 euro, zatrzymanie samochodu, a nawet areszt.

Warto jednak pamiętać, że policja nie ma prawa przyjmować gotówki za mandaty. W przypadku drobnych wykroczeń może się zatem skończyć na pouczeniu, ale w większości przypadków cała procedura zapłaty mandatu może zająć dużo więcej czasu. W niektórych przypadkach policja zatrzymuje prawo jazdy i albo odsyła je do polskiego wydziału komunikacji, bądź jest ono do odbioru po uiszczeniu całej kwoty mandatu.

W Rumunii zatrzymywać pojazdy może policja drogowa, urzędnicy policji skarbowej (mający podobne uprawnienia do naszej Służby Celnej) i wojsko. Ci ostatni mogą jednak wyłącznie kierować ruchem i wylegitymować kierowcę – nie wystawiają mandatów. Wracając jeszcze do policjantów, różne jest ich podejście do kierowców. Zwłaszcza młodsi muszą się mieć na baczności. Starsze osoby mogą liczyć na większą pobłażliwość ze strony funkcjonariuszy drogówki.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Z ciekawszych informacji, warto wiedzieć, że w Rumunii jest zakaz holowania aut przez prywatne samochody. Zawodowym kierowcom samochodów ciężarowych, palącym w kabinie pasażerskiej, grozi mandat w wysokości między 20 a 110 euro. W rumuńskich miastach można spotkać bezpłatne i płatne parkingi. Parkować można na ulicach i placach, a także specjalnych postojach autostradowych.

Ważne telefony

112 – uniwersalny numer alarmowy obowiązuje również w Rumunii
955 – policja
961 – pogotowie ratunkowe
981 – straż pożarna
021 222 2222 – pomoc drogowa
+40 21 3082 200 – Ambasada RP

Tagi: mandatymandaty w UEprzepisy drogowezagraniczny mandat
Wojciech Traczyk

Autor Wojciech Traczyk

W branży motoryzacyjnej już od ponad piętnastu lat. Lubię wszystko, co ma cztery koła, ale interesują mnie również inne zagadnienia z szeroko pojętej branży - od nowinek technologicznych, poprzez kwestie dotyczące zmieniających się przepisów, aż po inwestycje w branży automotive czy też rozbudowę infrastruktury drogowej.

DODAJ KOMENTARZ