zamknij
REKLAMA
Czerniowce na Ukrainie (fot. Pixabay@SofiLayla)

Duże odległości, słabo rozwinięta komunikacja publiczna, sporo ciekawych miejsc do zobaczenia – to główne powody, dla których na Ukrainę warto wybrać się samochodem. Podróż dużo nas nie powinna kosztować, nawet jeśli przyszłoby nam zapłacić mandat. Naturalnie warto poznać przynajmniej te podstawowe przepisy drogowe, by jednak uniknąć niepotrzebnych wydatków.

Wybierając kierunek wschodni, należy pamiętać, że opuszczamy terytorium Unii Europejskiej. A z tym wiąże się jeden ważny obowiązek. Należy posiadać tzw. Zieloną Kartę, która pełni rolę obowiązkowego ubezpieczenia samochodu. Dokument ten możemy uzyskać bezpłatnie w naszym towarzystwie ubezpieczeniowym. Warto też przy tej okazji dopytać się o zakres ochrony na terenie Ukrainy naszego ubezpieczenia autocasco czy usługi assistance.

Polacy, wjeżdżający do Ukrainy cudzym samochodem, powinni mieć przetłumaczoną na język ukraiński umowę użyczenia, sporządzoną przez polskiego notariusza.

Dozwolone prędkości i inne ważne przepisy drogowe

Na Ukrainie na terenie zabudowanym dozwolona prędkość wynosi 60 km/h, a na drogach pozamiejskich – 90 km/h. Na drogach ekspresowych ten limit wynosi 110 km/h, zaś na autostradach 130 km/h. W przypadku podróży z przyczepą na wszystkich drogach poza obszarem zabudowanym można poruszać się nie szybciej niż 80 km/h.

Gdybyśmy w podróż wybrali się samochodem użytkowym, to dla pojazdu o dmc do 3,5 tony limity prędkości są identyczne jak dla auta osobowego. W przypadku cięższego pojazdu limity te są zaś identyczne jak dla samochodu z przyczepą.

W okresie zimowym, który trwa od listopada do końca marca, obowiązkowo należy mieć opony zimowe. Jednak już od początku października do końca kwietnia należy poruszać się z włączonymi światłami. W pozostałe miesiące jazda z włączonymi światłami uzależniona jest od panujących warunków pogodowych. Obowiązkowo trzeba pamiętać o zapinaniu pasów i o przewożeniu dzieci o wzroście do 145 cm w foteliku. Jeśli dziecko nie ma ukończonych 12 lat i nie przekroczyło 145 cm wzrostu wówczas nie może być przewożone na przednim siedzeniu.

Na Ukrainie zakazane jest prowadzenie auta po spożyciu alkoholu. Limit alkoholu we krwi to 0 promila.

Jeśli zaś chodzi o obowiązkowe wyposażenie auta, to na Ukrainie nie ma większych zaskoczeń. Podczas kontroli drogowej policjant może zapytać o trójkąt ostrzegawczy, apteczkę oraz gaśnicę. Jeśli ciągniemy za sobą przyczepę, szerszą od naszego samochodu, wówczas powinniśmy posiadać dodatkowe lusterka boczne.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Przepisy drogowe i mandaty w Irlandii

Mandaty na Ukrainie

Mandaty na Ukrainie nie należą do wysokich – nie tak jak mandaty w Szwajcarii. Nie powinno nas to jednak skłaniać do łamania przepisów drogowych. I tak, za najbardziej typowe wykroczenie, czyli przekroczenie dozwolonej prędkości, zapłacimy przykładowo 210 (o 20 km/h) lub 360 hrywien (o 30 km/h). Dodajmy, że 100 hrywien to ok. 15 zł.

Najsurowsza grzywna grozi za jazdę pod wpływem alkoholu. W zależności od jego zawartości w organizmie oraz okoliczności zdarzenia mandat może wynieść od 2500 do nawet 6000 hrywien. Grozi nam także odebranie prawa jazdy na 2 lata. Na czas dochodzenia otrzymamy tymczasowy dokument, który jest ważny tylko na Ukrainie. Po 540 hrywien zapłacimy za nieprzepisowe wyprzedzanie oraz za przekroczenie linii ciągłej. Rozmowa prze telefon komórkowy podczas prowadzenia auta to mandat od 450 do 510 UAH. Mandat w wysokości od 420 do 510 UAH grozi nam natomiast za przejechanie na czerwonym świetle. I wreszcie na niezapięte pasy może zostać nałożona grzywna w wysokości od 51 do 85 hrywien.

W większości wykroczeń to jednak funkcjonariusz policji ustala wysokość mandatu indywidualnie. Dlatego nie ma co się przesadnie dziwić, gdyby był on nieco wyższy od oczekiwanego. Z reguły jednak i tak są to kwoty wyraźnie niższe od mandatów za adekwatne czyny w Polsce.

Na co uważać na Ukrainie

Należy wystrzegać się jazdy po zmroku. Częsty brak drogowskazów, oznakowania miejscowości i dróg oraz złe oznakowanie ulic mocno utrudniają orientację. Ponadto stan dróg, zwłaszcza niższej klasy niż krajowe, jest bardzo zły. Do tego dochodzą piesi oraz rowerzyści poruszający się zmroku bez żadnego oświetlenia czy elementów odblaskowych. W przypadku jazdy w takich warunkach zaleca się przestrzegania ograniczeń prędkości. O wypadek bowiem nietrudno.

W przypadku zdarzenia drogowego z Ukraińcem z naszej winy popularnym rozwiązaniem jest dogadanie się z nim i zapłata odpowiedniego zadośćuczynienia. Sprawa w sądzie, nie dość, że może długo trwać, to jeszcze grozi nam zabranie prawa jazdy.

Przydatne telefony

Policja 102
Straż pożarna 101
Pogotowie 103

Ambasada RP +38 044 2300700 lub 2300750
Konsulat we Lwowie +38 095 2600200
Konsulat w Odessie +38 0504 923575
Konsulat w Charkowie +38 0504 095504
Konsulat w Łucku +38 0504 382041 

Tagi: mandatymandaty na Ukrainieprzepisy drogoweUkraina
Wojciech Traczyk

Autor Wojciech Traczyk

W branży motoryzacyjnej już od ponad piętnastu lat. Lubię wszystko, co ma cztery koła, ale interesują mnie również inne zagadnienia z szeroko pojętej branży - od nowinek technologicznych, poprzez kwestie dotyczące zmieniających się przepisów, aż po inwestycje w branży automotive czy też rozbudowę infrastruktury drogowej.

DODAJ KOMENTARZ