zamknij
REKLAMA
Autostrada

Przepisy mają to do siebie, że od czasu do czasu mogą się zmieniać. Dziś przyjrzymy się zmianom, które już weszły lub dopiero wejdą w życie w roku 2019. Ustawodawca postanowił rozliczyć się nie tylko z kwestiami regulującymi ruch. Bardzo dużo miejsca poświęcił również zagadnieniom związanym z rejestracją samochodów czy dokumentami. Oto najważniejsze przepisy drogowe 2019.

Dokładnie 4 marca 2019 roku w życie weszły przepisy dotyczące dokumentów prawa jazdy. We wszystkich „prawkach” wydawanych po tej dacie wykasowana została rubryka zawierająca adres zameldowania. Czemu blankiet ma ograniczoną ilość informacji? Taka decyzja była wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Ten orzekł, że dane w postaci adresu wcale nie są potrzebne do obsługi administracyjnej kierowcy. Nowy wzór prawa jazdy jest o tyle wygodny, że prowadzący nie będą musieli go zmieniać każdorazowo po zmianie adresu zamieszkania. A to nie koniec zalet. Posiadacze starego prawa jazdy nie będą zobowiązani do zmiany na nowe. Blankiety będą wymieniane systematycznie w ramach kończenia się dat ważności starych.

Przepisy drogowe 2019: korygowanie liczników i kara!

Blisko dwa miesiące po zmianie dotyczącej dokumentu prawa jazdy, prezydent podpisał inny akt prawny – nowelizację przepisów zwiększającą karę za cofanie liczników w samochodach. Osoba, które skorygowała wskazanie licznika kilometrów, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Identyczne konsekwencje prawne dotyczą zarówno właściciela pojazdu zlecającego cofanie licznika, jak i mechanika, który bezpośrednio wykonuje procedurę! I choć zmiana prawna była niezwykle ważna i chwalona, dziś okazuje się że może być martwym tworem. Kolejna nowelizacja kodeksu karnego chwilo wyłączyła ją bowiem z użytku…

Jeżeli chodzi o zapisy obowiązujące na drodze, główną nowością na liście przepisy drogowe 2019 stanie się tzw. bezpieczny odstęp. Dziś prawo o ruchu drogowym mówi o bezpiecznym odstępie od pojazdu poprzedzającego, nie precyzuje jednak jego wielkości. Ustawodawca to właśnie chce zmienić. Co prawda, nowe przepisy nie nabrały jeszcze ostatecznego kształtu. Nie wiadomo zatem jakie konkretnie odległości wyrażone w metrach ma na myśli resort infrastruktury. Zalety? To przerwie proceder jazdy na zderzaku i „popędzania” innych kierujących. Wady? Ciężko precyzyjnie wymierzyć podczas jazdy jak blisko innego auta podjeżdżamy.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Samodzielny przegląd samochodu przed podróżą

Przepisy drogowe 2019: co z tablicami rejestracyjnymi?

Jakie jeszcze przepisy drogowe 2019 powinni znać kierowcy? Ministerstwo Infrastruktury bardzo dużo myślało m.in. o obowiązkowym wyposażeniu samochodów. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo zaraz obok trójkąta ostrzegawczego i gaśnicy obligatoryjna może się stać apteczka. Nowości prawdopodobnie pojawią się też w ramach przepisów regulujących kwestię rejestracji pojazdów. Przykład? Coraz więcej mówi się o zniesieniu obowiązku zmiany tablic rejestracyjnych nawet w sytuacji, w której pojazd kupił prowadzący z innego miasta. Koleje oszczędności przyniesie coś innego – konieczność wymiany dowodu rejestracyjnego po wyczerpaniu miejsc na pieczątki po przeglądzie technicznym.

Tagi: prawo jazdyprzepisy drogowezmiany w przepisach drogowych
Kuba Brzeziński

Autor Kuba Brzeziński

Czasami racjonalista, czasami pedantyczny wielbiciel abstrakcji. Ceni wolność i niezależność. Niepoprawny miłośnik samochodów, który wierzy, że pod masą śrubek i mechanizmów kryje się dusza. Poza tym dziennikarz - motoryzacyjny oczywiście.

DODAJ KOMENTARZ