zamknij
PORADNIKI

Prawo jazdy międzynarodowe – co to jest i kiedy jest potrzebne?

REKLAMA
Fot. Materiały obywatel.gov.pl

Polacy są coraz bardziej skorzy do podróżowania. Planując wyjazdy urlopowe poszukują nie tylko lokalizacji europejskich, ale również tych znajdujących się poza strefą UE. Co tak daleka podróż oznacza z prawnego punktu widzenia? A chociażby to, że polskie prawo jazdy podczas kontroli drogowej za granicą może się stać problemem. Aby uniknąć kłopotów, prowadzący powinien rozważyć prawo jazdy międzynarodowe.

W przypadku podróży w ramach Unii Europejskiej, ewentualnie Europejskiego Obwodu Gospodarczego (Islandia, Liechtenstein, Norwegia), Szwajcarii lub Stanów Zjednoczonych polskie prawo jazdy jest całkowicie wystarczające. Regulują tą kwestię stosowne umowy międzynarodowe. W przypadku pozostałych krajów mogą pojawić się pewne bariery. Te nie wynikają jednak z utraty ważności uprawnień, a najczęściej podyktowane są ograniczeniami językowymi. W końcu może się zdarzyć, że np. w odległych regionach Rosji funkcjonariusz policji nie będzie znał innego alfabetu niż cyrylica. A to uniemożliwi mu odczytanie danych zapisanych w dokumencie wydanym nad Wisłą.

Międzynarodowy, czyli zawierający kilka tłumaczeń na inne języki

Czym tak właściwie jest prawo jazdy międzynarodowe? To nic innego jak odpis dokumentu krajowego. Ma format podobny do paszportu i zawiera tłumaczenie danych na kilka języków. Tłumaczenie znosi bariery językowe i pozwala funkcjonariuszom policji w różnych krajach na prawidłowe odczytanie informacji chociażby dotyczących uprawnień do kierowania określonym typem pojazdów. Poza tym warto pamiętać o tym, że prawo jazdy międzynarodowe nie jest tworem samodzielnym. A to oznacza, że zawsze powinno być okazywane razem z dokumentem krajowym.

Prawo jazdy międzynarodowe choć kojarzy się z charakterem globalnym, nie obowiązuje na całym świecie. Dlatego na etapie planowania podróży warto, aby kierowca sprawdził czy w państwie, przez które poprowadzona zostanie trasa przejazdu wakacyjnego, dokument jest w ogóle wymagany. Kraje podzielone są na dwie kategorie. Te, które podpisały Konwencję Genewską i te które podpisały Konwencję Wiedeńską. Co z pozostałymi państwami? Może się okazać, że ich władze wymagać będą lokalnego prawa jazdy. A o to kierowca z pewnością będzie musiał wnioskować na długo przed wyjazdem.

Prawo jazdy międzynarodowe – państwa Konwencji Genewskiej

Albania, Armenia, Azerbejdżan, Bahrajn, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Chile, Kostaryka, Ekwador, Ghana, Gujana, Indonezja, Kenia, Kirgistan, Liberia, Meksyk, Monako, Czarnogóra, Peru, Filipiny, Katar, Korea Południowa, Mołdawia, Rosja, San Marino, Serbia, Republika Południowej Afryki, Tajlandia, Macedonia, Turcja, Ukraina, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Uzbekistan, Wenezuela, Zimbabwe

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Przepisy drogowe i mandaty w Niemczech

Prawo jazdy międzynarodowe – państwa Konwencji Wiedeńskiej

Republika Południowej Afryki, Republika Albanii, Republika Austrii, Wspólnota Bahamów, Królestwo Bahrajnu, Republika Białorusi, Królestwo Belgii, Bośnia i Hercegowina, Federacyjna, Republika Brazylii, Republika Bułgarii, Republika Chorwacji, Republika Czeska, Królestwo Danii, Republika Estońska, Republika Filipin, Republika Finlandii, Republika Francuska, Republika Grecka, Gruzja, Kooperacyjna Republika Gujany, Islamska Republika Iranu, Państwo Izrael, Serbia i Czarnogóra, Republika Kazachstanu, Demokratyczna Republika Konga, Republika Kuby, Państwo Kuwejt, Republika Litewska, Wielkie Księstwo Luksemburga, Republika Łotewska, Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, Królestwo Marokańskie, Republika Mołdowy, Księstwo Monako, Mongolia, Republika Federalna Niemiec, Republika Nigru, Królestwo Norwegii, Islamska Republika Pakistanu, Federacja Rosyjska, Rumunia, Republika San Marino, Republika Senegalu, Republika Seszeli, Republika Słowacka, Republika Słowenii, Konfederacja Szwajcarska, Królestwo Szwecji, Republika Środkowoafrykańska, Republika Tadżykistanu, Republika Tunezyjska, Turkmenistan, Ukraina, Wschodnia Republika Urugwaju, Republika Uzbekistanu, Republika Węgierska, Republika Włoska, Republika Wybrzeża Kości Słoniowej, Republika Zimbabwe

Prawo jazdy międzynarodowe – 3 dni oczekiwania i 3 lata ważności

Wniosek o prawo jazdy międzynarodowe można złożyć w dowolnym starostwie. Istnieje opcja wysłania stosownych dokumentów przy pomocy poczty. Do pomyślnego rozpatrzenia podania konieczne jest nie tylko wypełnienie formularza. Kierowca powinien dostarczyć także aktualne zdjęcie, okazać polskie prawo jazdy oraz dołączyć potwierdzenie opłaty administracyjnej. Ile kosztuje wydanie międzynarodowego „prawka”? Dokument może być zgodny z Konwencją Wiedeńską lub Konwencją Genewską – funkcjonują dwie wersje. Każda z nich wymaga wpłacenia na konto urzędu 35,50 zł.

Istnieje szansa na to, że prawo jazdy międzynarodowe zostanie wydane od ręki. Czas oczekiwania nie powinien jednak przekroczyć 3 dni roboczych od momentu złożenia i poprawnego zweryfikowania wniosku. Termin ważności dokumentu jest wyznaczony na maksymalnie 3 lata, przy czym czas ten może z różnych powodów zostać skrócony. Oczywiście może się okazać, że urzędnik odmówi wydania dokumentu. W takim przypadku petentowi przysługuje prawo odwołania się od decyzji. Dokonuje się tego w trybie administracyjnym – tj. protest można złożyć w terminie 14 dni od momentu otrzymania decyzji odmownej.

Tagi: prawo jazdyprawo jazdy międzynarodowe
Kuba Brzeziński

Autor Kuba Brzeziński

Czasami racjonalista, czasami pedantyczny wielbiciel abstrakcji. Ceni wolność i niezależność. Niepoprawny miłośnik samochodów, który wierzy, że pod masą śrubek i mechanizmów kryje się dusza. Poza tym dziennikarz - motoryzacyjny oczywiście.

DODAJ KOMENTARZ