zamknij
REKLAMA
009219769

Duże żółte książki obecne w firmach i domach w latach 90-tych. Z tym właśnie kojarzy mi się Panorama Firm. Ta wciąż jest obecna i stara się dostosować do współczesnych realiów. Jednym z pomysłów jest zaoferowanie nawigacji na urządzenia mobilne. Nawigacji, która nie tylko jest darmowa, ale też działa offline. Oto nasz test tej aplikacji.

Panorama firm w dobie Google’a

Panorama Firm powstała w 1992 roku i nie była niczym innym, jak książką telefoniczną, a właściwie tele-adresową. Pozwalała znaleźć dane o przedsiębiorstwach z różnych branż. W czasach bez powszechnego dostępu do internetu było to przydatne rozwiązanie. Dziś mamy Google’a, który po wpisaniu hasła wyświetla dane firmy i pozwala szybko uruchomić nawigację. W obliczu rewolucji internetowej, Panorama Firm nie przestaje działać i nadal funkcjonuje, teraz zdecydowanie w wersji internetowej. W sieci z potężnej bazy 2,5 miliona adresów korzysta ok. 5 milionów użytkowników.. Jakiś czas temau Panorama Firm postanowiłaprzenieść te adresy także do nawigacji i zaoferować darmową aplikację na smartfony. Właśnie ten twór dostępny na urządzenia z system Android oraz iPhone’y postanowiliśmy przetestować.

panorama-firm-2-2

Dokładność Tom Toma w kwadratowym interfejsie

Internet lubi zmiany, ale takie , które zachodzą ewolucyjnie. Serwisy w sieci, jak i aplikacje mobilne, a nawet całe systemy operacyjne zmieniają się cały czas. Upraszcza się ich wygląd, zmieniają kolory, interfejs staje się bardziej minimalistyczny i czytelny.

Uruchamiając aplikację Panorama Firm Nawigacja mam wrażenie, że ktoś gdzieś czytał o flat design, czyli o płaskim interfejsie, ale postanowił połączyć to z klimatem lat 90-tych z którym kojarzymy AutoMapę. Nie ma tu poczucia nowoczesności, lekkości i wcale nie tak łatwo się odnaleźć w interfejsie. Sam wygląd map przypomina bardzo klasyczne mapy papierowe, dla niektórych może być to atut i jakiś wyróżnik. Osobiście jednak bardziej preferuję wygląd Google Maps czy Apple Maps.

panorama-firm-3-2

Co do jakości samej nawigacji nie można testowanej aplikacji Panorama Firm Nawigacja nic zarzucić. Mapy brane są z TomToma, polski głos jest przyjemny. Dodatkowo możemy zakupić mapy innych krajów, czy zabawne głosy w innych językach, a także informacje o ruchu drogowym. Szkoda, że te dodatki są już płatne. Jeśli przymkniemy oko na wygląd, to dojdziemy do wniosku, że Panorama Firm jest sprawną nawigacją, która nie wymaga połączenia internetowego.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Przepisy drogowe i mandaty w Austrii

Plusy z wersji offline i bogatej bazy adresów

Aplikacja zajmuje zaledwie 250 MB i oferuje nawigację bez sieci, a to spory atut , zwłaszcza dla osób z małymi pakietami internetowymi i poruszającymi się po miejscach z ograniczonym zasięgiem. Niewiele miejsca zajętego przez aplikację sprawia, że z powodzeniem może być też nawigacją zapasowa, gdy zawiedzie Google Maps (zwłaszcza, że atutem jest potężna baza adresów). Baza adresów to liczne punkty POI na mapie – restauracje, punkty handlowo-usługowe, producenci, sprzedawcy, dystrybutorzy. Niestety nie jest ona kompletna. Nie znalazłem w niej wielu firm, które bez problemu znajduje w mapach Google’a. Przy codziennym wyszukiwaniu inne nawigacje sprawdzają się podobnie, lub nawet lepiej. Szkoda, bo właśnie to miał być wyróżnik aplikacji Panorama Firm Nawigacja.

panorama-firm-2

Co ciekawe, aplikacja nie wyświetla też adresów, które są w aplikacji Panorama Firm. Dopiero połączenie obu aplikacji daje nam lepszy wynik. Ale przecież wtedy możemy równie dobrze wyszukać adres w internecie i wprowadzić go do aplikacji nawigacyjnej.

Zresztą gdy lepiej przyjrzeć się aplikacji to okazuje się, że jest to produkt dostosowany na potrzeby Panoramy Firm, ale stworzony przez inną spółkę i po prostu odpowiednio opakowany. Trochę szkoda, że Panorama Firm dała tu tak właściwie jedynie własne logotypy. Można było stworzyć produkt bardziej wartościowy.

Panorama Firm nawigacja – rozwiązanie dla sentymentalnych

Dla kogo jest ta nawigacja? Przede wszystkim dla osób które darzą sobie sympatią Panoramę Firm. Żółte książki odeszły do lamusa, ale firma wciąż pozostała, a my wciąż poszukujemy informacji o poszczególnych przedsiębiorstwach. Wyszukiwanie zostało wyparte przez Google’a, ale jednocześnie Panorama Firm i jej baza jest tu ważnym uzupełnieniem. Poza tym sama aplikacja zajmuje niewiele miejsca w telefonie i oferuje nawigację offline. Jest to proste rozwiązanie, które będzie dobrym uzupełnieniem. Nie jest to jednak aplikacja, z której chciałbym korzystać na co dzień. Szkoda, że interfejs wygląda tak, jak wygląda, a baza nie jest tak bogata, jak być powinna. Zabrakło też dodatkowych głosów w języku polskim. Brak opłat zachęca jednak do pobierania.

POBIERZ PANORAMA FIRM NAWIGACJA Z APP STORE ORAZ GOOGLE PLAY

Tagi: darmowadarmowa nawigacjagps nawigacjanawigacjapanorama firm
Paweł Okopień

Autor Paweł Okopień

Dziennikarz technologiczny, pasjonat nowinek na rynku elektroniki konsumenckiej, zadowolony użytkownik francuskich samochodów. Aktywny w wielu serwisach i magazynach około technologicznych. W wolnych chwilach płetwonurek. Marzy mu się zakup klasyka najlepiej szwedzkiego

DODAJ KOMENTARZ