zamknij
REKLAMA
Fot. Materiały prasowe Renault

Do uszkodzenia szyby samochodowej nie potrzeba wiele. Wystarczy poruszać się w trasie za ciężarówką i trafić np. na remontowany odcinek drogi. Wtedy prawdopodobieństwo, że koło tira wystrzeli z dużą siłą kamyk jest niezwykle duże. Czy naprawa szyby samochodowej jest możliwa? Jak najbardziej! I co ważne, naprawa taka jest jak najbardziej skuteczna. Niestety nie w każdym przypadku można ją wykonać.

Szyba samochodowa jest łatwym łupem dla kamieni podczas jazdy z dużą prędkością. Czasami jej powierzchnia jedynie wyżłobi się, a czasami pęka i pojawia się tzw. pająk. Pierwszy pomysł? Szybę samochodową przecież można wymienić. Niestety metoda ta bywa naprawdę droga. Bo o ile element stosowany w starczych typach samochodów potrafi kosztować już 400 złotych, o tyle szyby w nowoczesnych pojazdach segmentu premium zintegrowane np. z ogrzewaniem stanowią wydatek oscylujący powyżej 2 tysięcy złotych. Problem polega na tym, że uszkodzenie trzeba usunąć. W przeciwnym razie samochód nie przejdzie przeglądu technicznego!

Naprawa szyby samochodowej – kiedy jest możliwa?

Kierowca, który nie chce wydawać 2 tysięcy złotych na wymianę, zawsze może zdecydować się na naprawę szyby samochodowej. Zanim jednak specjalistyczny warsztat podejmie się wykonania procedury, spełnione muszą być określone warunki. Przykład? Najlepiej zgłosić się do punktu jak najszybciej po powstaniu uszkodzenia. Poza tym sam odprysk nie może mieć więcej niż 5 – 20 mm średnicy, a pęknięcie więcej niż 5 – 20 cm długości. Co ważne, pęknięcie nie może się również kończyć na końcu krawędzi szyby, ewentualnie chować pod uszczelką.

Naprawa szyby samochodowej nie jest możliwa w jeszcze jednym przypadku. Nie da się jej wykonać wtedy, gdy uszkodzenie pojawia się w tzw. polu widzenia kierowcy. I decydują o tym nie tyle względy technologiczne, co raczej kwestie związane z bezpieczeństwem jazdy. Uzupełnienie takiego ubytku mogłoby oznaczać powstanie dodatkowych refleksów świetlnych np. podczas podróżowania w nocy. Te oślepiałyby prowadzącego i sprawiały, że mógłby nie dostrzec zagrożenia pojawiającego się na drodze.

Technologia naprawy szyby samochodowej polega w pierwszej kolejności na dokładnym oczyszczeniu powierzchni. Z tej muszą być usunięte zanieczyszczenia, wilgoć i powietrze. Na kolejnym etapie ubytek jest uzupełniany żywicą syntetyczną. Później konieczne jest jej utwardzenie i spolerowanie powierzchni. Przeciętny czas wykonania usługi w przypadku mało skomplikowanych uszkodzeń to godzina do dwóch. Co ze skutecznością? Prawidłowo wykonana procedura przywraca szybie nawet 100 proc. sztywności w miejscu uszkodzenia.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Taryfikator mandatów 2018. Jakie zmiany nas czekają?

Naprawa szyby samochodowej – drogo czy tanio?

Ile kosztuje naprawa szyby samochodowej? Koszt zależy od kilku czynników. Podstawowym jest rodzaj i wielkość uszkodzenia oraz związana z nimi czasochłonność. Poza tym znaczenie ma też część Polski, w której procedura będzie wykonywana – bo w dużym mieście zawsze będzie drożej niż w małym. Zazwyczaj warsztaty zajmujące się naprawą szyb samochodowych, wystawiają kierowcom rachunek oscylujący w przedziale od 50 do 150 złotych. To kwota dużo niższa niż w przypadku wymiany. Co ważne, naprawa jest możliwością nie tylko w przypadku szyb czołowych, ale też panoramicznych okien dachowych.

Naprawa szyby samochodowej może stanowić ważną nauczkę dla kierowcy. Jak jednak uniknąć podobnych uszkodzeń w przyszłości? To nie jest łatwe. Najlepiej jednak utrzymywać możliwie największy dystans od pojazdu poprzedzającego szczególnie w czasie podróżowania poza miastem i zimą. Dodatkowo kierowca może pomyśleć o zabezpieczeniu szyby samochodowej. W tym celu ma możliwość naklejenia na jej powierzchnię przezroczystej folii. Produkty tego typu są nakładane w studiach detailingowych i na ogół mają roczną gwarancję.

Folia na szybie czołowej sprawia, że szkło staje się mniej podatne na powstawanie zarysowań. Poza tym stanowi też ochronę podczas uderzeń mniejszych kamieni czy żwiru, a do tego przyspiesza naturalne usuwanie wody z powierzchni oraz blokuje aż 99 proc. promieni UV. Czy tak wysoki wskaźnik blokera oznacza, że auto przestaje spełniać wymogi techniczne? Nic z tych rzeczy. Materiał jest wykonany w taki sposób, że zapewnia jednocześnie przepuszczalność światła na wymaganym przepisami poziomie 95 proc. Ile kosztuje folia zabezpieczająca? Zazwyczaj ceny oscylują w granicy 200 złotych za każdy m2.

Naprawa szyby samochodowej – podsumowanie:

Co do zasady producenci motoryzacyjni nie zalecają naprawy elementów stosowanych w aucie. O tym że pogląd taki nie jest właściwy, można się jednak przekonać przy okazji takich podzespołów, jak turbosprężarka czy wtryskiwacze. Czy podobny mechanizm dotyczy szyby samochodowej? W dużym stopniu tak. Bo naprawa wykonana według wysokich standardów i przeprowadzona w fachowym warsztacie jest w stanie przywrócić szklanej powierzchni fabryczną świetność i wytrzymałość, a do tego nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami prawnymi dla kierowcy.

Tagi: bezpieczeństwonaprawa autszyba samochodowa
Kuba Brzeziński

Autor Kuba Brzeziński

Czasami racjonalista, czasami pedantyczny wielbiciel abstrakcji. Ceni wolność i niezależność. Niepoprawny miłośnik samochodów, który wierzy, że pod masą śrubek i mechanizmów kryje się dusza. Poza tym dziennikarz - motoryzacyjny oczywiście.

DODAJ KOMENTARZ