Brak prawa jazdy nie oznacza, że jesteśmy zdani wyłącznie na innego kierowcę, komunikację publiczną czy też własne nogi. Jest kilka pojazdów – choć niestety niewiele – którymi możemy śmiało poruszać się, także po ulicach, bez ryzyka otrzymania mandatu.
Na początek jednak ważna uwaga. Nawet jeśli przepisy pozwalają nam korzystać z dróg publicznych mimo braku stosownych uprawnień, to nie znaczy, że możemy nie stosować się do przepisów. Choć brzmi to trochę paradoksalnie, to w teorii osoba, która nie poradziła sobie na egzaminie teoretycznym na prawo jazdy kategorii A czy B, będzie mogła jednak poruszać się w poniższych przypadkach po drogach i będzie musiała poruszać się zgodnie z przepisami ruchu drogowego.
Rower, w tym z napędem elektrycznym
Przepisy ustawy o kierujących pojazdami zezwalają na poruszanie się po drogach rowerzystom bez prawa jazdy, którzy ukończyli 18 lat. Ponadto osoby w takim wieku mogą poruszać się po drogach również wózkiem rowerowym bądź pojazdem zaprzęgowym. Przy czym uwaga. Jeżeli w pasie drogowym wydzielona jest odrębna droga lub pas ruchu dla rowerów, rowerzysta musi bezwzględnie poruszać się tą częścią jezdni.
Wyjaśnijmy zatem, czym, wg przepisów, są powyższe pojazdy. Rowerem jest pojazd o szerokości do 0,9 m, poruszany siłą mięśni rowerzysty. Tak samo przez prawo traktowana jest osoba poruszająca się rowerem z pomocniczym napędem elektrycznym. Przy czym dodatkowy silnik nie może być zasilany prądem o napięciu wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej wyższej niż 250 W. Moc wyjściowa takiego silnika powinna zmniejszać się stopniowo i spadać do 0 po przekroczeniu 25 km/h. Z kolei wózkiem rowerowym nazywamy pojazd o szerokości ponad 0,9 m napędzany siłą mięśni lub z pomocniczym napędem elektrycznym o takich samych parametrach jak przy rowerze.
Motorower, ale nie dla wszystkich
Ciekawie wygląda analiza przepisów dotyczących prowadzenia motorowerów. Wg obecnych przepisów, aby móc prowadzić motorower, niezbędne jest co najmniej prawo jazdy kategorii AM. Jednak ustawa o kierujących pojazdami uwzględniła tzw. prawa nabyte. Zgodnie z nimi osoba, która przed dniem wejścia w życie miała ukończone 18 lat, może dziś poruszać się motorowerem bez prawa jazdy. Czyli inaczej mówiąc, prawo takie posiada osoba urodzona przed dniem 18 maja 1999 r.
Przy okazji przypomnijmy, czym wg przepisów jest motorower. Jest to pojazd dwu- bądź trójkołowy napędzany silnikiem spalinowym o pojemności nieprzekraczającej 50 cm3 lub silnikiem elektrycznym o mocy nie większej niż 4 kW. Dodatkowym warunkiem jest konstrukcyjne ograniczenie prędkości jazdy do 45 km/h.