zamknij
PORADNIKI

Do czego uprawnia prawo jazdy kategorii B?

REKLAMA
prawo jazdy kategorii B

Dla nastolatka jest jednym z pierwszych poważnych marzeń, zaś dla osoby dorosłej jest praktycznie koniecznością. Dziś życie bez samochodu z pewnością jest dużo trudniejsze. Dlatego nie dziwi, że prawo jazdy kategorii B starają się mieć niemal wszyscy. Gdy już zdobędziemy to uprawnienie wcale nie musimy się ograniczać wyłącznie do samochodów osobowych. Jest więcej rodzajów pojazdów samochodowych, które będziemy mogli prowadzić po zdobyciu prawa jazdy kategorii B.

Nie tylko samochody osobowe

Choć zdecydowana większość osób posiadających prawo jazdy kategorii B nigdy w życiu nie wsiądzie za kierownicę innego pojazdu, to jednak warto wiedzieć, czym poza samochodami osobowymi możemy jeszcze prowadzić. Wg ustawy o kierujących pojazdami prawo jazdy kategorii B uprawnia przede wszystkim do prowadzenia pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Oznacza to więc, że będziemy mogli prowadzić także pojazdy dostawcze oraz lekkie ciężarówki. Mimo spełniania kryterium wagowego, kategoria B nie uprawnia do prowadzenia autobusów (lekkich) oraz motocykli (z wyjątkiem, o którym poniżej).

Wyjątkiem od tego drugiego przepisu są motocykle o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW oraz stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającego 0,1 kW/kg. W tym jednak przypadku pojawia się dodatkowy warunek. Osoba taka musi posiadać prawo jazdy kat. B od co najmniej trzech lat.

Z prawkiem kategorii B możemy kierować również zespołem pojazdów składającym się z auta osobowego bądź dostawczego lub ciężarowego do 3,5 tony oraz lekkiej przyczepy (do 750 kg). W przypadku większej przyczepy łączna dmc zespołu pojazdów nie może przekroczyć 4250 kg. Jednak w tej sytuacji niezbędne będzie zdanie dodatkowego egzaminu praktycznego i uzyskanie odpowiedniego wpisu do prawa jazdy.

Inne pojazdy

Poza, nazwijmy to typowymi, pojazdami, przepisy zezwalają również posiadaczom prawa jazdy kategorii B na prowadzenie traktora oraz pojazdu wolnobieżącego. Analogicznie jak w przypadku auta osobowego bądź dostawczego możliwe jest ciągnięcie lekkiej przyczepy lub większej po uzyskaniu dodatkowych uprawnień.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Prawo jazdy międzynarodowe - co to jest i kiedy jest potrzebne?

Kolejną grupę pojazdów stanowią motorowery, czyli jednoślady o pojemności skokowej silników do 50 cm3. Nieco bardziej zagmatwana sytuacja jest w przypadku quadów. Zdarza się bowiem, że są one rejestrowane jako motocykle, czterokołowce, a nawet jako traktory (!). Jeśli więc quad jest czterokołowcem lekkim bądź traktorem, prawo jazdy kategorii B wystarczy, by móc nim jeździć po drogach publicznych. Jeśli zaś został uznany jako motocykl, wówczas można nim się poruszać, o ile spełnia kryteria analogiczne jak motocykl z silnikiem o pojemności do 125 cm3.

Tagi: prawo jazdy
Wojciech Traczyk

Autor Wojciech Traczyk

W branży motoryzacyjnej już od ponad piętnastu lat. Lubię wszystko, co ma cztery koła, ale interesują mnie również inne zagadnienia z szeroko pojętej branży - od nowinek technologicznych, poprzez kwestie dotyczące zmieniających się przepisów, aż po inwestycje w branży automotive czy też rozbudowę infrastruktury drogowej.

DODAJ KOMENTARZ