zamknij
PORADNIKI

Akumulator – serce samochodu [INFOGRAFIKA]

REKLAMA
Akumulator – serce samochodu | autofakty.pl

Jednym z najważniejszych elementów samochodu, odpowiedzialnym za jego uruchomienie, jest akumulator. To dzięki jego pracy możemy swobodnie poruszać się pojazdem i korzystać z różnego rodzaju motoryzacyjnych gadżetów uprzyjemniających podróżowanie.

Jakie urządzenia „utrzymuje” przy życiu akumulator?

Dzięki energii pochodzącej z baterii możemy korzystać między innymi z oświetlenia samochodu (zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz). A także z ogrzewania, podświetlenia deski rozdzielczej, a także podgrzewania szyb, siedzeń i lusterek oraz odbiornika radiowego. Akumulator odpowiedzialny jest również za dostarczenie prądu do zapalniczki. To pod nią podłączamy ładowarki telefonów, urządzenia do nawigacji oraz tablety, bez których nasze dzieci nie wyobrażają sobie podróży.

Jak dbać o akumulator?

Średni czas życia akumulatora szacuje się na około 5 lat, zależy on od wielu czynników, wśród których na uwagę zasługują przede wszystkim: model i wiek auta, wyposażenie pojazdu oraz warunki eksploatacji. Co zatem robić, by cieszyć się sprawną baterią jak najdłużej?

Przede wszystkim regularnie badać napięcie ładunkowe oraz układ rozruchowy (szczególnie w starszych pojazdach), pozwoli na to szybkie wykrycie ewentualnego problemu.

Ponadto powinniśmy regularnie sprawdzać gęstość oraz poziom elektrolitu i w razie wykrycia jego niedoboru niezwłocznie uzupełnić.

Przed odpaleniem pojazdu rekomenduje się wyłączenie wszystkich odbiorników prądu (m.in. świateł, ogrzewania, podgrzewania szyb, lusterek, siedzeń i radia) – dzięki temu nic nie będzie nam zabierało energii potrzebnej do uruchomienia auta. Pamiętać należy, że wraz ze spadkiem temperatury maleje pojemność akumulatora, dla przykładu w temperaturze -17°C moc akumulatora spada aż o 40%, pozostawienie włączonych urządzeń elektrycznych skutecznie ją dalej zmniejsza.

Rozładowany akumulator – co robić?

Jeśli już doszło do rozładowania Twojego akumulatora, nie popadaj w panikę i nie podejmuj gwałtownych kroków. Najlepszym rozwiązaniem będzie „pożyczenie” prądu i odpalenie samochodu za pomocą kabli rozruchowych. W przypadku, kiedy nie mamy życzliwych osób koło siebie, które chciały by pomóc w szybkiej reanimacji pojazdu pozostaje nam wyjęcie akumulatora i jego naładowanie przy pomocy prostownika.

Ważne, by przed jego odłączeniem skontaktować się z mechanikiem i wykluczyć ewentualne problemy, jakie możemy napotkać po jego ponownym włączeniu.

Jak się okazuje część nowoczesnych pojazdów potrafi zaskoczyć wówczas kierowcę licznymi błędami, które nie zawsze można samodzielnie skorygować.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Nowa Mazda 3 cennik. Którą wersję wybrać?

Podsumowując nasze rozważania, jeśli chcemy cieszyć się niezawodnym autem musimy zwrócić szczególną uwagę na stan naszego akumulatora, dbać o to by nie był przeładowywany, regularnie sprawdzać jego napięcie oraz poziom elektrolitu, a w momencie wykrycia wszelkich nieprawidłowości niezwłocznie reagować. Pozwoli nam to cieszyć się długą żywotnością baterii oraz pewnością, że nawet w silne mrozy nasze auto nie będzie miało problemu z odpaleniem.