zamknij
REKLAMA
opony (fot. Pixabay)

Stoisz przed koniecznością kupna nowych opon zimowych i nie wiesz, ile będziesz potrzebował pieniędzy? Dobrze trafiłeś. Sprawdziliśmy, ile kosztują opony zimowe różnych marek, różnych rozmiarów i w różnych sklepach internetowych. Różnice bywają dość duże.

Wniosek z naszych poszukiwań jest jeden. Jeśli kupujemy nowe opony zimowe, warto poświęcić trochę czasu na poszukiwania optymalnego ogumienia dla naszego samochodu. Pół godziny, godzina, a można zaoszczędzić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych za komplet opon. Chyba warto.

Przede wszystkim dokładna analiza potrzeb

Jeżeli nie należymy do tego grona osób, dla których wydatek rzędu kilku tysiący złotych nie stanowi żadnego problemu, to nie powinniśmy pomijać tego kroku. Dokładna analiza naszych potrzeb pomoże nam bowiem wybrać najbardziej optymalną oponę do naszego samochodu. A najbardziej optymalna oznacza również, że nie wydamy niepotrzebnie naszych pieniędzy.

O tym, że rozmiar opony musi odpowiadać zaleceniom producenta auta, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Wprawdzie do każdego modelu producent podaje kilka dopuszczalnych rozmiarów opon, jednak najlepsze właściwości jezdne, osiągi i pozostałe parametry uzyskamy przy wyborze podstawowego rozmiaru. Można naturalnie zastosować szersze czy też węższe opony na zimę, jednak coraz częściej odchodzi się od takich „manewrów”.

Kolejną kwestią jest wybór odpowiedniej marki ogumienia. Wybór rynkowy jest tak ogromny, że można się pogubić. Pamiętajmy, że rynek jest podzielony na trzy podstawowe segmenty zależne od ceny opony. Najdroższe, czyli segment premium, nieco tańsze, czyli klasa średnia oraz opony z klasy budżetowej bądź ekonomicznej, za które wydamy najmniej. W tym miejscu koniecznie trzeba zaznaczyć, że większość dużych koncernów oponiarskich (Continental, Goodyear, Bridgestone, Michelin) posiada w swojej ofercie po kilka marek opon. I to z różnych segmentów rynku. W ten sposób firma jest w stanie dotrzeć do klientów o różnej grubości portfela. Wybór tańszej marki nie musi w tym przypadku oznaczać od razu, że nabywamy dużo gorszy produkt. Często opony z klasy budżetowej są wykonane z takiego samego materiału, na tych samych liniach produkcyjnych, jednak nie wprowadzono w nich najnowocześniejszych technologii np. wykonania bieżnika.

Z pewnością jednak, uogólniając mocno, droższe opony zapewnią nam lepsze właściwości zimą. Jeśli więc dużo jeździmy, często w zimowych warunkach, warto postawić na teoretycznie lepszą oponę. Jeśli jednak zimą poruszamy się niewiele, przy nagłych atakach śniegu możemy sobie pozwolić na pozostawienie auta w domu i przesiadkę na komunikację miejską, wówczas wybór tańszej opony nie musi być ostatecznością.

Ile kosztują opony zimowe?

Przeglądając oferty kilku sklepów internetowych, które w swojej ofercie posiadają również opony zimowe, sprawdziliśmy ceny kilku popularnych rozmiarów opon stosowanych we współczesnych modelach. O tym, że wraz ze zwiększającym się rozmiarem, rośnie cena opony, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Podobnie z tym, że wybór opony markowej będzie nas kosztował więcej niż w przypadku mało znanego producenta. Pytanie jednak, jak wielkie są to różnice?

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Wpływ opon na zużycie paliwa - co musisz wiedzieć?

Opony zimowe 175/65 R14

W przypadku opon, które pasowałyby np. do Fiata Pandy, komplet czterech opon jesteśmy w stanie kupić już za niecałe 300 zł. Oczywiście to najniższa półka cenowa, zajęta przez modele ze Wschodu. Głównie z Chin oraz Tajwanu. Jednak wybór najdroższego modelu (Continental) sprawi, że nie zmieścimy się w kwocie 1000 zł za cztery opony. Opony z klasy średniej znajdziemy już w cenie nieco powyżej 150 zł, zaś z premium od ok. 200 zł.

Opony zimowe 195/65 R15

Opony o takim rozmiarze, jednym z popularniejszych wśród aut z segmentu B oraz C, można kupić w cenie od ok. 150 do nawet 500 zł. Czyli za komplet takich opon wydamy od 600 zł do ponad 2 tys. zł. Budżetowe marki dostaniemy do 200 zł, zaś ceny markowego ogumienia w tym rozmiarze startują od ponad 250 zł.

Opony zimowe 205/55 R16

Również popularny rozmiar wśród aut kompaktowych oraz z klasy średniej. Ceny opon o takim rozmiarze zaczynają się od 150 zł, a kończą na ponad 1100 zł. To oznacza, że na cztery opony musimy odłożyć od 600 do nawet 4000 zł. Tak jak w przypadku poprzedniego rozmiaru, również w tym opony ekonomiczne powinniśmy znaleźć w cenie do 200 zł. 300 zł zaś to minimalna kwota za jedną oponę z klasy premium.

Opony zimowe 215/60 R16

Popularne w autach segmentu kompaktowych SUV-ów oraz crossoverów opony budżetowe można dostać za cenę ok. 200 zł. Klasa średnia w tym rozmiarze to wydatek rzędu 250-400 zł, zaś najdroższe opony z segmentu premium kosztują już ponad 400 zł.

Opony zimowe 225/55 R17

Niecałe 200 zł kosztuje najtańsza opona z tego rozmiaru, a najdroższa zaś przekracza poziom 1500 zł. Generalnie wśród opon segmentu premium wraz ze wzrostem rozmiarów widać coraz większe rozbieżności cenowe. Przykładowo oponę marki Continental można kupić za niecałe 600 zł, ale i za ponad 800 zł. Jeszcze większe wahania cen znaleźliśmy w przypadku marki Bridgestone, które kosztują od 550 do ponad 1500 zł.

Opony zimowe 255/60 R18

Opony o dużej średnicy najczęściej używane są w modelach luksusowych marek. Dlatego też w ich przypadku podać tanich opon jest niewielka. W przypadku 18-calowego ogumienia o rozmiarze 255/60 ceny opon kształtują się od ok. 500 do ponad 1500 zł za sztukę. Oponę marki Bridgestone dostaniemy za minimum 840 zł, Continentala za 650 zł, zaś Hankooka od 560 zł.

Tagi: oponyopony zimowe
Wojciech Traczyk

Autor Wojciech Traczyk

W branży motoryzacyjnej już od ponad piętnastu lat. Lubię wszystko, co ma cztery koła, ale interesują mnie również inne zagadnienia z szeroko pojętej branży - od nowinek technologicznych, poprzez kwestie dotyczące zmieniających się przepisów, aż po inwestycje w branży automotive czy też rozbudowę infrastruktury drogowej.

DODAJ KOMENTARZ