zamknij
FINANSE

Podatek PCC-3 od zakupu auta – kiedy płacimy, kiedy nie płacimy

REKLAMA
podatek

Kwota na umowie sprzedaży czy też fakturze VAT nie jest jedynym wydatkiem związanym z nabyciem używanego samochodu. Dochodzą do tego różna dodatkowe koszta, m.in. rejestracji, akcyzy, ubezpieczenia etc. W niektórych przypadkach do zapłaty jest również podatek PCC-3 od zakupu auta. Zobacz, kiedy taki obowiązek istnieje, ile mamy na niego czasu i w jakiej będzie on wysokości.

Podatek od czynności cywilnoprawnych (bo tak oficjalnie nazywa się ten podatek) jest daniną, którą należy opłacić przy różnego rodzaju czynnościach występujących w obrocie gospodarczym. Nie tylko związanych z zakupem, ale również pożyczką, darowizną, umową dożywocia i in.

Kiedy podatek PCC-3 od zakupu auta

Przy zakupie samochodu używanego kwestia podatku PCC-3 pojawia się bardzo często. Choć nie zawsze. Nie trzeba bowiem płacić tego podatku, gdy nabywamy używany samochód od przedsiębiorcy i otrzymujemy fakturę VAT. Podatek w takim przypadku płaci sprzedawca – przy czym płaci on zamiast podatku od czynności cywilnoprawnych – podatek VAT.

Zawsze ten podatek trzeba zapłacić, jeśli sprzedającym jest osoba prywatna, a także przedsiębiorca, ale pozbywa się prywatnego majątku. W obu tych przypadkach nie ma znaczenia, czy kupującym jest osoba fizyczna czy firma. Nie ma również znaczenia, czy używane auto nabędziemy za pośrednictwem komisu samochodowego.

Jak wysokość podatku PCC-3?

Podatek od czynności cywilnoprawnych od zakupu samochodu wynosi 2% wartości pojazdu. Wartości, a nie ceny na umowie. W celu zaniżenia tego podatku bardzo często obie strony umawiają się, by na umowie była niższa kwota. W efekcie nieco mniej zapłacimy do urzędu skarbowego.

Urzędnicy mają jednak możliwość skorygowania podanej przez nas ceny na umowie. Stanie się tak, gdy będzie ona zbytnio odbiegać od wartości rynkowej porównywalnego modelu. Wówczas samodzielnie ustalą nam kwotę, którą będziemy musieli wpłacić do fiskusa.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Zwrot auta po kupnie. Możliwe, ale nie będzie łatwo

Ważne zatem, jeśli kupowany przez nas samochód wyraźnie odbiega od średniej rynkowej, by móc udowodnić jego niższą wartość. Mogą to być np. fotografie uszkodzonego pojazdu, faktury wykonanych napraw i zakupionych części etc.

Jak zapłacić podatek PCC-3?

Na opłacenie podatku mamy 14 dni i jest to niezależne od samej rejestracji. Niedotrzymanie tego terminu może skutkować odsetkami karnymi i karą grzywny. Podatek płacimy na rachunek odpowiedniego urzędu skarbowego (właściwego wg miejsca zamieszkania), a jednocześnie składamy formularz PCC-3 lub PCC-3/A (gdy jest kilku nabywców).

Jeśli nie opłacimy podatku, nie liczmy, że urząd skarbowy o tym zapomni. Prędzej czy później fiskus upomni się o zaległy podatek i do tego doliczy odsetki oraz grzywnę. Przedawnienie obowiązku zapłaty podatku PCC-3 nastąpi dopiero po pięciu latach od daty wykonania danej czynności.

Tagi: podatek PCC-3zakup autazakup używanego auta
Wojciech Traczyk

Autor Wojciech Traczyk

W branży motoryzacyjnej już od ponad piętnastu lat. Lubię wszystko, co ma cztery koła, ale interesują mnie również inne zagadnienia z szeroko pojętej branży - od nowinek technologicznych, poprzez kwestie dotyczące zmieniających się przepisów, aż po inwestycje w branży automotive czy też rozbudowę infrastruktury drogowej.

DODAJ KOMENTARZ