zamknij
REKLAMA
Toyota Hilux 2015r, kąt zejścia (fot. www.4x4australia.com.au)

Czym jest kąt zejścia?

Kąt zejścia jest analogiczny do kąta natarcia (można by go nazwać kątem zjazdowym). To kąt pomiędzy płaszczyzną podłoża, a tylną dolną częścią nadwozia. Największe znaczenie, ma on podczas jazdy w terenie i charakteryzuje samochody terenowe.

Kąt zejścia a kąt natarcia

Kąt ten decyduje o tym z jak stromej przeszkody możemy zjechać nie zahaczając o jej podłoże tylnym zderzakiem bądź hakiem holowniczym. Przy terenówkach z długim tyłem szczególnie musimy uważać na ten parametr aby np. podczas podjazdu pod strome zbocze nie zawisnąć z tylnymi kołami w powietrzu i hakiem wbitym z ziemię.

To samo może się zdarzyć w przypadku zjazdu ze stromej góry szybko zmieniającej się w płaski teren bądź przechodzącej we wzniesienie. Często kąt natarcia pozwala na ich pokonanie, a kąt zejścia unieruchamia pojazd.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  ESP - co to jest?  
Tagi: downhillkąt zejściaparametry terenowezjazd
Izabela Kural

Autor Izabela Kural

Młoda, ambitna, pełna pomysłów dziennikarka motoryzacyjna, która chce obalić mit, że motoryzacja i płeć piękna nie idzie w parze. Zamiłowanie do motoryzacji zdobywałam w czasie studiów na Politechnice Krakowskiej na Wydziale Mechanicznym, interesuje mnie tematyka BRD, Automotive design, Off - road, oraz klasyki. Marzę o zakupie włoskiej perełki

DODAJ KOMENTARZ