zamknij
REKLAMA

Rok 2016 ponownie przebiegł dla ubezpieczycieli pod znakiem straty z tytułu obsługi komunikacyjnych polis OC. Według Polskiej Izby Ubezpieczeń tym razem firmy musiały dołożyć przeszło miliard złotych.

Z wyliczeń Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że składki OC od pojazdów w roku 2016 w stosunku do roku 2015 wzrosły średnio o 39,1 proc. W skali całego rynku dało to wpływy szacowane na 11,6 miliarda złotych. Kwota jest ogromna, mimo wszystko nie przekłada się na ogromne zyski. Po zsumowaniu wszystkich kosztów raport jasno pokazuje, że ubezpieczyciele stracili miliard złotych na polisach OC.

Na nierentowność podstawowych ubezpieczeń komunikacyjnych zasadniczy wpływ miały dwa czynniki. Po pierwsze są nim coraz bardziej rozbudowane wymogi Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące wypłat odszkodowań i świadczeń powypadkowych. Po drugie wyższe składki w sposób naturalny oznaczają konieczność przygotowania przez ubezpieczycieli wyższych rezerw finansowych.

Tylko w tym roku obsługa kolizji i wypadków kosztowała firmy ubezpieczeniowe w sumie 8 miliardów złotych brutto. Kwota ta rosła systematycznie na przestrzeni lat. Tylko w minionych dwunastu miesiącach wzrosła o 14,3 procenta. Z czego to wynika? Komisja Nadzoru Finansowego i sądy powszechne zmuszają ubezpieczycieli do wypłacania coraz wyższych odszkodowań. Te precyzyjniej pokrywają ceny napraw, zawierają zadośćuczynienie osobowe dla uczestników wypadku oraz cenę wynajmu samochodu zastępczego.

Wyższe składki to wyższe rezerwy!

Nierentowność polis OC utrzymana mimo wyższych składek jest również podyktowana prawnymi prawidłami funkcjonowania rynku ubezpieczeń.

Należy podkreślić, że wzrost składki zobowiązuje ubezpieczycieli do zawiązywania wyższych rezerw, dlatego pełne efekty podwyżek będą widoczne w rachunkach ubezpieczycieli dopiero po kilku, a czasem kilkunastu miesiącach od ich wprowadzenia. – powiedział Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Oczywiście rok 2016 nie jest pierwszym, w którym firmy ubezpieczeniowe zanotowały stratę z tytułu obsługi obowiązkowych polis OC. Identyczna sytuacja miała miejsce zarówno w zeszłym roku, jak i dwa lata temu. Rok 2014 i 2015 są kluczowe, bowiem to w nich padły kolejno dwa rekordy. W pierwszym ubezpieczyciele musieli dołożyć prawie 800 milionów złotych. W drugim strata była o przeszło 300 milionów złotych wyższa.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Subaru WRX STI: jest mocne, a będzie jeszcze mocniejsze!

Ubezpieczyciele stracili miliard złotych na polisach OC. OC nie stanowi jednak wyjątku na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. Równie nierentowne są także polisy AC. W roku 2016 wpływy z tytułu auto casco wyniosły 6,6 miliarda złotych. To stanowi wzrost o 19,4 procenta. Jednocześnie odszkodowania i świadczenia brutto sięgnęły kwoty 4,2 miliarda złotych – przy wzroście na poziomie 8,6 procenta.

Tagi: intromiliard złotych stratyOCPolska Izba ubezpieczeńubezpieczenia OC
Kuba Brzeziński

Autor Kuba Brzeziński

Czasami racjonalista, czasami pedantyczny wielbiciel abstrakcji. Ceni wolność i niezależność. Niepoprawny miłośnik samochodów, który wierzy, że pod masą śrubek i mechanizmów kryje się dusza. Poza tym dziennikarz - motoryzacyjny oczywiście.

DODAJ KOMENTARZ