zamknij
AKTUALNOŚCI

SUV-ów już chyba nikt nie zatrzyma. Kolejny rok i kolejny rekord sprzedaży

REKLAMA
Fot. Materiały prasowe JATO Dynamics

Rok 2017 okazał się absolutnie rekordowy dla samochodów ze zwiększonym prześwitem. Według danych opublikowanych przez instytut JATO Dynamics w ciągu 12 miesięcy na całym świecie sprzedało się 27,85 miliona SUV-ów i crossoverów. Tak wysoki wynik oznacza zajęcie aż 34 proc. rynku aut osobowych na świecie!

SUV-y i crossovery po raz kolejny z rzędu poprawiły wyniki sprzedaży. O ile w roku 2016 marki zbyły 24,71 miliona sztuk, o tyle w roku 2017 wynik podskoczył do 27,85 miliona egzemplarzy. Wzrost sięgnął tym samym 3 milionów aut i oznacza popyt wyższy o prawie 13 proc. Rynkiem numer jeden dla SUV-ów i crossoverów bez wątpienia były w zeszłym roku Chiny. Azjatyccy klienci kupili 10,73 miliona egzemplarzy aut pochodzących z tego segmentu. Wynik jest na tyle duży, że nie byli go w stanie pobić nie tylko Amerykanie, ale nawet cała Ameryka Północna czy tym bardziej Europa! Ogromne zainteresowanie autami ze zwiększonym prześwitem w Chinach świadczy nie tylko o świetnej kondycji tego rynku, ale też jego potencjale.

sprzedaż suvów 2017, sprzedaż suvów na świecie, suvy 2017
Fot. Materiały prasowe JATO Dynamics

Na miejscu drugim w zestawieniu światowych rynków zameldowały się Stany Zjednoczone. W przypadku USA roczny zbyt SUV-ów i crossoverów wyniósł 7,03 miliona sztuk. Trzecia lokata przypadła Niemcom. Nasi zachodni sąsiedzi w ciągu roku 2017 kupili 847 tysięcy sztuk tego typu pojazdów. Na miejscu czwartym uplasowała się Kanada (820 tysięcy sztuk), a piątym Wielka Brytania (812 tysięcy sztuk).

SUVy 2017 – Brazylia, Chile i Argentyna to kraje wielkiego boomu!

W opracowaniu instytutu JATO Dynamics nie brakuje jednak ciekawostek. Dla przykładu czy wiecie w jakim rejonie świata najbardziej wzrosło zainteresowanie SUV-ami i crossoverami? Nie, nie w Stanach Zjednoczonych, Chinach czy Europie. Szczególny boom miał miejsce w roku 2017 w Ameryce Południowej. Wzrost sprzedaży dla tego kontynentu sięgnął blisko 40 proc. Dla porównania w krajach europejskich w tym samym czasie popyt na SUV-y i crossovery podskoczył o 19,2 proc., a Ameryce Północnej tylko 6,2 proc.

sprzedaż modeli suvów 2017, najlepiej sprzedający się suv 2017, nissan xtrail
Fot. Materiały prasowe JATO Dynamics

To jednak jeszcze nie koniec ciekawostek. Najpopularniejszym modelem ze zwiększonym prześwitem na świecie okazał się w roku 2017 Nissan X-Trail. Auto być może w Polsce nie bije rekordów popularności, jednak w skali całego globu w ciągu 12 miesięcy minionego roku sprzedało się w ilości wynoszącej 814 tysięcy egzemplarzy! Miejsce drugie przypadło Toyocie RAV4 – w jej przypadku wolumen osiągnął wartość ponad 770 tysięcy sztuk. Trzecia lokata w roku 2017 przypadła Hondzie CR-V (blisko 750 tysięcy aut), czwarta Volkswagenowi Tiguanowi (ponad 695 tysięcy aut), a piąta Hondzie HR-V (prawie 690 tysięcy aut).

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Cennik Volkswagena T-Roc - niemiecki crossover w nowym stylu

Firmą motoryzacyjną, która w zeszłym roku najczęściej sprzedawała SUV-y i crossovery, okazał się alians Renault i Nissan. W sumie francusko-japońskie przedsiębiorstwo zbyło 3,27 miliona egzemplarzy. Na drugim miejscu uplasowało się General Motors z wynikiem na poziomie 2,41 miliona sztuk. Trzecia lokata przypadła Toyocie (2,33 miliona aut), czwarta Kii i Hyundaiowi (2,01 miliona aut), a piąta Hondzie (1,96 miliona aut).

sprzedaż suvów 2017, suvy 2017, sprzedaż suvów przez marki
Fot. Materiały prasowe JATO Dynamics

Chińskie marki dość dobrze czują rynek SUV-ów i crossoverów

Analitycy instytutu JATO Dynamics przygotowali też zestawienie firm motoryzacyjnych, które mają największy udział SUV-ów i crossoverów w ogólnej sprzedaży. Bezapelacyjnym królem tego zestawienia jest Great Wall. W jego przypadku aż 98 proc. pojazdów ma zwiększony prześwit. Z wynikiem na poziomie 69 proc. zaraz za chińskim producentem uplasował się indyjski koncern Tata Group. Kolejne pozycje przypadły firmie Dongfeng (56 proc.), Chang`an (56 proc.) i Beijing (52 proc.).

Przeglądając listę firm o największym nasyceniu SUV-ami i crossoverami nietrudno odnieść wrażenie, że szczególny prym wiodą w nim marki chińskie. A to może stanowić dowód na to, że Azjaci dobrze czują trendy na rynku motoryzacyjnym, przez co w przyszłości mogą się stać naprawdę niebezpieczną konkurencją w Europie czy Stanach Zjednoczonych. Jak wygląda sytuacja w przypadku firm z USA, Europy czy Japonii? W Mazdzie wskaźnik sięgnął 45 proc., FCA 40 proc., a koncernie Renault-Nissan 38 proc.

Największa część rynku należy do kompaktowych SUV-ów i crossoverów. Sprzedały się one w roku 2017 w ilości 11,29 miliona egzemplarzy. To zdaniem instytutu JATO Dynamics oznacza wzrost na poziomie 12 proc. i daje im 41 proc. ogólnej sprzedaży modeli ze zwiększonym prześwitem na świecie. Drugie były modele klasy średniej. Auta pokroju Toyoty RAV4 i Volkswagena Tiguana wygenerowały wolumen sprzedaży na poziomie 7,02 miliona sztuk, co dało im 25-procentowy udział w rynku pojazdów uterenowionych.

Tagi: Crossoverkompaktowy crossoverrekord sprzedażySUV
Kuba Brzeziński

Autor Kuba Brzeziński

Czasami racjonalista, czasami pedantyczny wielbiciel abstrakcji. Ceni wolność i niezależność. Niepoprawny miłośnik samochodów, który wierzy, że pod masą śrubek i mechanizmów kryje się dusza. Poza tym dziennikarz - motoryzacyjny oczywiście.

DODAJ KOMENTARZ