zamknij
REKLAMA
Autostrada

Rozrastająca się sieć dróg szybkiego ruchu cieszy. Dzięki niej podróż przez Polskę nie jest już udręką, choć jeszcze nie wszystkie regiony naszego kraju są dobrze skomunikowane. Niestety, jazda autostradą to wyższe prędkości i większe ryzyko poważnych obrażeń w razie jakiegoś zdarzenia. Jak pokazują statystyki, polscy kierowcy nie specjalnie potrafią jeździć autostradami, na których ginie sporo osób w wypadkach drogowych.

Statystyki policyjne za miniony rok pokazują, że z bezpieczeństwem na polskich drogach wciąż jest źle. Po latach spadków liczby wypadków w 2016 r. ich liczba wzrosła. Według danych Komendy Głównej Policji w 2016 r. na wszystkich drogach publicznych w Polsce miały miejsce 33 664 wypadki, w których zginęło 3026 osób, a 40 766 zostało rannych. W porównaniu do 2015 r. zwiększyły się: liczba wypadków o 1,8 proc (594), śmiertelnych ofiar wypadków o 2,7 proc. (80 osób) i rannych o 2,1 proc. (829 osób). Aż o 12 proc. wzrosła liczba kolizji drogowych – odnotowano ich blisko 407 tys. w 2016 r. Polska należy więc do tych krajów UE, w których poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym należy do najniższych.

Wypadki na autostradach

W Polsce na koniec 2016 r. łączna długość autostrad wynosiła 1660,6 km oraz 1670,5 km dróg ekspresowych. Autostrady i drogi ekspresowe w powszechnym odczuciu postrzegane są jako bezpieczne. Policyjne statystyki jednak temu przeczą. Liczba wypadków i ich ofiar na autostradach i drogach ekspresowych, w przeliczeniu na 1 000 km długości, jest znacznie (w 2016 r. nawet pięciokrotnie) większa niż ogólnie na drogach publicznych. Tak duża różnica jest zaskakująca, nawet przy uwzględnieniu dysproporcji w długości dróg i autostrad.

W 2016 r. na autostradach i drogach ekspresowych miało miejsce łącznie 688 wypadków (w porównaniu do 2015 r. – więcej o 8 proc.). Zginęło w nich 120 osób (więcej o 17 proc.), a 987 zostało rannych (więcej o 10 proc.).

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Płatne autostrady w Niemczech coraz bliżej
Ofiary wypadków drogowych w Polsce (fot. NIK)

Tak duża liczba wypadków wynika przede wszystkim z bardziej intensywnego ruchu na autostradach i drogach ekspresowych. Należy przy tym zauważyć, że wypadki na autostradach i drogach ekspresowych niejednokrotnie mają charakter katastrof w ruchu lądowym. Uczestniczy w nich wiele osób i pojazdów i których skutkiem są liczne ofiary i zniszczenia.

Jazda autostradą – najważniejsze zasady

Jazda autostradą i drogą ekspresową wymaga nieco innych zachowań niż na pozostałych drogach publicznych. Należy bowiem pamiętać, że osiągane są tam dużo większe prędkości i droga hamowania znacznie się wydłuża. Dlatego ważne, by na takich drogach zachować szczególną ostrożność.

Najważniejsze porady:

  1. Wykorzystaj cały pas rozbiegowy
  2. Daj miejsce wjeżdżającym na węźle
  3. Zachowaj większy odstęp
  4. Nie blokuj lewego pasa
  5. Uważaj przy wyprzedzaniu ciężarówek
Tagi: autostradyjazda autostradąśmiertelne wypadki drogowewypadki
Wojciech Traczyk

Autor Wojciech Traczyk

W branży motoryzacyjnej już od ponad piętnastu lat. Lubię wszystko, co ma cztery koła, ale interesują mnie również inne zagadnienia z szeroko pojętej branży - od nowinek technologicznych, poprzez kwestie dotyczące zmieniających się przepisów, aż po inwestycje w branży automotive czy też rozbudowę infrastruktury drogowej.

DODAJ KOMENTARZ