zamknij
AKTUALNOŚCI

Najszybszy opancerzony samochód świata – nowa odsłona Tesli Model S

REKLAMA
Fot. Materiały prasowe IAC

Opancerzona karoseria limuzyny gwarantuje bezpieczeństwo podróżującym na jej pokładzie VIP-om. Dozbrojone nadwozie o ile z jednej strony chroni np. przed ostrzałem z broni maszynowej, o tyle z uwagi na wysoką masę niestety ogranicza osiągi pojazdu. Nie jednak w tym przypadku. Tutaj 760 koni mechanicznych spotkało się z wyjątkowo lekkim opancerzeniem. Auto jest dziełem firmy International Armoring Corporation.

Tesla Model S to jedno z najlepiej przyspieszających aut na świecie. Silniki elektryczne zamontowane na pokładzie amerykańskiego samochodu dostarczają na asfalt moc oszacowaną na około 760 koni mechanicznych! Jako że moment obrotowy agregatów jest dostępny niemalże w momencie startu, Tesla rwie do przodu jak dzika. Model standardowy przyspiesza do pierwszej setki w zaledwie 2,5 sekundy. To czas o tyle niesamowity, że do tej pory był zarezerwowany głównie dla samochodów pokroju Bugatti Veyrona!

Nie ma stali balistycznej, jest innowacyjny i lekki materiał

Tesla Model S w wersji P100D jest wyrafinowana i oferuje wystarczający poziom prestiżu. Nie ma się zatem co dziwić, że do firmy International Armoring Corporation wpłynęło zamówienie na powłokę opancerzoną do pojazdu. Po co kuloodporność w elektrycznej limuzynie? Tak na wszelki wypadek, gdyby ktoś postanowił zaatakować podróżującego na jej pokładzie VIP-a. Zamówienie może się wydawać nietypowe, IAC w sposób nietypowy podeszło też do jego realizacji. Do modyfikacji auta została wybrana dużo lżejsza powłoka o nazwie Armormax.

Zabezpieczenie klasycznej limuzyny zazwyczaj wymaga dołożenia do jej masy przeciętnie 1360 kilogramów pancerzu. Nowatorska technologia pozwoliła na obniżenie dodatkowej masy o 80 proc. W przypadku systemu Armormax zastosowanego w Tesli Model S wynosi ona zatem tylko 250 kilogramów. Skąd tak duża oszczędność? Firma nie użyła np. nawet grama niezwykle ciężkiej stali balistycznej. W jej miejscu wykorzystany został najmocniejszy na świecie laminat syntetyczny.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Lexus już dziś myśli o przyszłości. Jednak nie tak dalekiej i... wodorowej!

Opancerzona Tesla nadal zachwyca prędkością!

Tesla po wykonaniu modyfikacji nadal wygląda jak w pełni standardowa wersja. Nie zmienił się nawet jeden akcent stylistyczny. Co ważne, mniejsza waga pancerza nie oznacza oczywiście gorszej ochrony. Karoseria samochodu nadal nie ugnie się pod wpływem ataku z broni maszynowej i spełnia wymogi certyfikatu na poziomie B4, B5 i B6. Z drugiej strony 80 proc. opancerzenia mniej ma ogromny wpływ na osiągi pojazdu. Te zdaniem International Armoring Corporation pogorszyły się w sposób nieznaczny. Jak nieznaczny? Przedstawiciele firmy niestety nie zaprezentowali konkretnych czasów przyspieszeń. W zamian poinformowali, że opancerzona Tesla Model S jest najszybszym kuloodpornym autem na świecie!

Jak już wspominałem, zabezpieczona przed kulami wystrzelonymi z karabinu maszynowego Tesla Model S powstała na specjalne zamówienie. International Armoring Corporation o swoim kliencie powiedziało jedynie tyle, że jest on biznesmenem pochodzącym ze Środkowego Wschodu. Ile kosztowała modyfikacja? Producent nie chciał zdradzać tej informacji. Temu nie można się jednak dziwić. W końcu podana stawka i tak byłaby wyłącznie poglądową. Na rynku opancerzonych samochodów ciężko mówić o jednolitej cenie usługi, bowiem wszystko zależy od wymagań i potrzeb podróżujących autem pasażerów.

Tagi: samochód opancerzonyteslaTesla Model S
Kuba Brzeziński

Autor Kuba Brzeziński

Czasami racjonalista, czasami pedantyczny wielbiciel abstrakcji. Ceni wolność i niezależność. Niepoprawny miłośnik samochodów, który wierzy, że pod masą śrubek i mechanizmów kryje się dusza. Poza tym dziennikarz - motoryzacyjny oczywiście.

DODAJ KOMENTARZ