zamknij
AKTUALNOŚCI

Najszybszy opancerzony samochód świata – nowa odsłona Tesli Model S

REKLAMA
Fot. Materiały prasowe IAC

Opancerzona karoseria limuzyny gwarantuje bezpieczeństwo podróżującym na jej pokładzie VIP-om. Dozbrojone nadwozie o ile z jednej strony chroni np. przed ostrzałem z broni maszynowej, o tyle z uwagi na wysoką masę niestety ogranicza osiągi pojazdu. Nie jednak w tym przypadku. Tutaj 760 koni mechanicznych spotkało się z wyjątkowo lekkim opancerzeniem. Auto jest dziełem firmy International Armoring Corporation.

Tesla Model S to jedno z najlepiej przyspieszających aut na świecie. Silniki elektryczne zamontowane na pokładzie amerykańskiego samochodu dostarczają na asfalt moc oszacowaną na około 760 koni mechanicznych! Jako że moment obrotowy agregatów jest dostępny niemalże w momencie startu, Tesla rwie do przodu jak dzika. Model standardowy przyspiesza do pierwszej setki w zaledwie 2,5 sekundy. To czas o tyle niesamowity, że do tej pory był zarezerwowany głównie dla samochodów pokroju Bugatti Veyrona!

Nie ma stali balistycznej, jest innowacyjny i lekki materiał

Tesla Model S w wersji P100D jest wyrafinowana i oferuje wystarczający poziom prestiżu. Nie ma się zatem co dziwić, że do firmy International Armoring Corporation wpłynęło zamówienie na powłokę opancerzoną do pojazdu. Po co kuloodporność w elektrycznej limuzynie? Tak na wszelki wypadek, gdyby ktoś postanowił zaatakować podróżującego na jej pokładzie VIP-a. Zamówienie może się wydawać nietypowe, IAC w sposób nietypowy podeszło też do jego realizacji. Do modyfikacji auta została wybrana dużo lżejsza powłoka o nazwie Armormax.

Zabezpieczenie klasycznej limuzyny zazwyczaj wymaga dołożenia do jej masy przeciętnie 1360 kilogramów pancerzu. Nowatorska technologia pozwoliła na obniżenie dodatkowej masy o 80 proc. W przypadku systemu Armormax zastosowanego w Tesli Model S wynosi ona zatem tylko 250 kilogramów. Skąd tak duża oszczędność? Firma nie użyła np. nawet grama niezwykle ciężkiej stali balistycznej. W jej miejscu wykorzystany został najmocniejszy na świecie laminat syntetyczny.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Elektryczne coupe Skody wzorowane na... klasycznym modelu 110 R!

Opancerzona Tesla nadal zachwyca prędkością!

Tesla po wykonaniu modyfikacji nadal wygląda jak w pełni standardowa wersja. Nie zmienił się nawet jeden akcent stylistyczny. Co ważne, mniejsza waga pancerza nie oznacza oczywiście gorszej ochrony. Karoseria samochodu nadal nie ugnie się pod wpływem ataku z broni maszynowej i spełnia wymogi certyfikatu na poziomie B4, B5 i B6. Z drugiej strony 80 proc. opancerzenia mniej ma ogromny wpływ na osiągi pojazdu. Te zdaniem International Armoring Corporation pogorszyły się w sposób nieznaczny. Jak nieznaczny? Przedstawiciele firmy niestety nie zaprezentowali konkretnych czasów przyspieszeń. W zamian poinformowali, że opancerzona Tesla Model S jest najszybszym kuloodpornym autem na świecie!

Jak już wspominałem, zabezpieczona przed kulami wystrzelonymi z karabinu maszynowego Tesla Model S powstała na specjalne zamówienie. International Armoring Corporation o swoim kliencie powiedziało jedynie tyle, że jest on biznesmenem pochodzącym ze Środkowego Wschodu. Ile kosztowała modyfikacja? Producent nie chciał zdradzać tej informacji. Temu nie można się jednak dziwić. W końcu podana stawka i tak byłaby wyłącznie poglądową. Na rynku opancerzonych samochodów ciężko mówić o jednolitej cenie usługi, bowiem wszystko zależy od wymagań i potrzeb podróżujących autem pasażerów.

Tagi: samochód opancerzonyteslaTesla Model S
Kuba Brzeziński

Autor Kuba Brzeziński

Czasami racjonalista, czasami pedantyczny wielbiciel abstrakcji. Ceni wolność i niezależność. Niepoprawny miłośnik samochodów, który wierzy, że pod masą śrubek i mechanizmów kryje się dusza. Poza tym dziennikarz - motoryzacyjny oczywiście.

DODAJ KOMENTARZ