zamknij
REKLAMA
Toyota Supra

Gdyby zrobić ranking najbardziej wyczekiwanych modeli, to ten model z całą pewnością znalazłby się na wysokim miejscu. O ile nie na pierwszym. Nowa Toyota Supra, bo o to o niej mowa, być może zadebiutuje na naszych drogach już w przyszłym roku, choć Japończycy nie potwierdzają tych informacji. Póki co zauważono ją, razem z bliźniaczym BMW Z4, na torze Nürburgring w Niemczech.

Choć Toyota obecnie dużo bardziej jest kojarzona z modelami ekologicznymi, poprzez pryzmat swoich modeli z napędem hybrydowym oraz wodorowym, to jednak nie zapomina również o autach sportowych. Co więcej, zapowiada, że zamierza powrócić szerzej do segmentu aut sportowych. Już teraz w ofercie znajdziemy GT86 oraz Yarisa GRMN. Jednak naturalnie to nowa Toyota Supra wydaje się być najważniejsza w tej układance.

Nowa Toyota Supra na Nürburgringu

W minionym tygodniu nowe sportowe coupe Toyoty pojawiło się na legendarnym torze Nürburgring w Niemczech. Jego partnerem podczas tych prób było nowe BMW Z4. Nie ma co tu doszukiwać się żadnych sensacji, gdyż są to bliźniacze modele, które mają ze sobą sporo wspólnego. Jednak nie wszystko. Różnić się będą chociażby nadwoziem. Toyota otrzyma nadwozie coupe, zaś sportowe BMW będzie roadsterem z materiałowym dachem. Oba modele miały zamaskowane nadwozia, jednak co nieco da się zauważyć. Z całą pewnością nowa Toyota Supra przypadnie do gustu miłośnikom sportowych japońskich modeli.

Toyota Supra

Co już wiemy o nowej Suprze?

Wciąż niestety, mówiąc o nowej generacji sportowej Toyoty, poruszamy się bardziej w domysłach i niepotwierdzonych informacjach, niż w faktach. Potwierdzone zostało jednak, że wróci nazwa Supra. Jednocześnie nowy model ma być firmowany marką Gazoo. Jak zatem dokładnie będzie nazywać się to auto? Być może, podobnie jak najmocniejsza odmiana Yarisa, czyli Supra GRMN. A być może będzie to Gazoo Supra…

„Supra będzie czysto sportowym samochodem”

– powiedział Shigeki Tomoyama, prezes Toyota Gazoo Racing, sportowego ramienia japońskiego koncernu.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Klasyczny Bronco z wielkim talentem off-roadowym za grosze!
Toyota Supra

Co to może oznaczać? Flagowy model sportowy Toyoty otrzymał to samo podwozie oraz silnik, jakie znajdziemy w nowym BMW X4. Nowa Supra jednak najprawdopodobniej będzie hybrydą, więc w układzie napędowym nie zabraknie również silnika elektrycznego. Moc Z4 ma być porównywalna z BMW M3, M4 czy Porsche 911, możemy więc założyć, że w przypadku Supry nie będzie słabiej. Poprzednia generacja Supry, produkowana do 2002 r., miała 6-cylindrowy rzędowy silnik, dwie turbosprężarki i tylny napęd. I podobnie będzie w nowym modelu. Nowa Supra będzie wyważona w proporcji 50:50 na przód i tył, co ma jej zapewnić bardzo dobre właściwości jezdne.

Według ostatnich zapowiedzi, auto po raz pierwszy oficjalnie zobaczymy w przyszłym roku. Nie oznacza to jednak, że już w 2018 r. Supra trafi do sprzedaży. Coraz częściej, jako datę premiery rynkowej, podaje się 2019 r. I to jego drugą połowę.

Tagi: auta sportoweToyotaToyota Supra
Wojciech Traczyk

Autor Wojciech Traczyk

W branży motoryzacyjnej już od ponad piętnastu lat. Lubię wszystko, co ma cztery koła, ale interesują mnie również inne zagadnienia z szeroko pojętej branży - od nowinek technologicznych, poprzez kwestie dotyczące zmieniających się przepisów, aż po inwestycje w branży automotive czy też rozbudowę infrastruktury drogowej.

DODAJ KOMENTARZ