zamknij
AKTUALNOŚCI

Nowa broń na piratów drogowych – inteligentne fotoradary jeszcze w roku 2018!

REKLAMA
Fot. Materiały prasowe Zurad

Już niedługo stróżowie prawa otrzymają nową broń służącą do walki z osobami łamiącymi przepisy drogowe. Pod koniec roku 2018 do służby mogą wejść nowe fotoradary. Urządzenia typu Roadsense+ nie będą jednak w niczym przypominać tych znanych już dziś. Będą w stanie m.in. wyłapywać wykroczenia na kilku pasach ruchu oraz wskazywać winnych zdarzeń drogowych!

Inteligentne technologie stają się częścią nie tylko samochodów przyszłości, ale także aparatury drogowej. A wszystko za sprawą kooperacji firmy Zurad i Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP. Instytucje pracują właśnie nad zbudowaniem nowoczesnego radaru 3D o nazwie Roadsense+. Czym te urządzenia będą się różnić od tych, które są stosowane dziś? Przede wszystkim wszechstronnością. Za ich sprawą możliwe stanie się m.in. monitorowanie kilku pasów ruchu jednocześnie.

Nowoczesne fotoradary Roadsense+ – wykroczenie i… krótki film!

Ale to dopiero początek! Roadsense+ może wykryć przekroczenie prędkości kilku samochodów na raz, dokonuje odcinkowego pomiaru prędkości, a jednocześnie sprawdza czy np. jakiś pojazd nie wjechał na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Wykroczenia będą rejestrowane w postaci krótkich filmów. W ten sposób zmniejszona zostanie ilość ewentualnych wątpliwości chociażby w przypadku karania kierowców przed sądami.

Radary 3D typu Roadsense+ zostaną wyposażone w sztuczną inteligencję. A to kwestia o tyle kluczowa, że pozwoli im nie tylko na pilnowanie przestrzegania przepisów. Sprawi też, że urządzenia będą w stanie np. rozpoznawać rodzaj zdarzenia drogowego występującego w polu swojego widzenia. Ich sztuczna inteligencja według firmy Zurad będzie na tyle rozbudowania, że Roadsense+ będą mogły nawet określić przyczyny wypadku.

Podstawowym celem postawionym przed nowym fotoradarem jest oczywiście poprawienie bezpieczeństwa na drogach. Szczególnie że choć statystyki dotyczące wypadków w Polsce systematycznie maleją, nadal jest wiele do zrobienia w tej kwestii. Według wstępnych danych przedstawionych przez KG Policji w roku 2017 doszło do 32 705 wypadków (blisko 3 proc. mniej niż w roku 2016). W nich zginęło 2 810 osób (spadek o nieco ponad 7 proc.), a 39 394 osoby odniosły obrażenia (spadek o nieco ponad 3 proc.). W sumie w ciągu 12 miesięcy zgłoszono 434 688 kolizji drogowych (wzrost o blisko 7 proc.).

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Małe auto miejskie za 2 miliony? Tak, ale ma dość unikalną funkcję!

Roadsense+ sprawdzi się w każdych warunkach

Szerokie spektrum możliwości ma sprawić, że Roadsense+ będzie mógł być stosowny nie tylko w miastach. Inżynierowie stojący za projektem chcieliby w sposób szczególny dedykować nowoczesny radar drogom szybkiego ruchu i autostradom. Ile kosztuje opracowanie urządzenia? Projekt niestety nie jest tani. W sumie prace nad Roadsense+ zostały oszacowane na kwotę ponad 4,1 miliona złotych. Na szczęście Zurad i PIAP uzyskały dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zrefundowana zostanie kwota wynosząca blisko 2,1 miliona złotych.

Co ważne, wprowadzenie inteligentnych fotoradarów do użytku wcale nie jest planem przyszłościowym, a projektem realizowanym tu i teraz. W połowie tego roku ma się rozpocząć proces uzyskiwania certyfikatu w Głównym Urzędzie Miar. Jeżeli ten przebiegłby pomyślnie, pierwsze urządzenia pojawią się przy drogach być może już pod koniec roku 2018. Dzięki temu polska sieć fotoradarów mogłaby zostać dość szybko rozbudowana. Dziś składa się z około 400 urządzeń. W ostatecznym kształcie powinna mieć około 1400 rejestratorów stacjonarnych.

Tagi: bezpieczeństwofotoradarprzepisy drogoweZurad
Kuba Brzeziński

Autor Kuba Brzeziński

Czasami racjonalista, czasami pedantyczny wielbiciel abstrakcji. Ceni wolność i niezależność. Niepoprawny miłośnik samochodów, który wierzy, że pod masą śrubek i mechanizmów kryje się dusza. Poza tym dziennikarz - motoryzacyjny oczywiście.

1 KOMENTARZt

DODAJ KOMENTARZ