zamknij
REKLAMA
Fot. Materiały Junkyard Digs

Fiat to przykład mało solidnej technologii? No chyba nie do końca. Oczywiście, auto odnalezione po 30 latach w szopie przez twórców youtube`owego kanału Junkyard Digs nie wygląda najlepiej. Posiada liczne ogniska korozji, ma mocno zniszczone wnętrze, a w jego oponach brakuje powietrza. Mimo wszystko jego 0,8-litrowy, 50-konny silnik odpalił! Zobaczcie niezwykłą historię włoskiego roadstera.

Fiat 850 był bożyszczem tłumów w drugiej połowie lat sześćdziesiątych i na początku lat siedemdziesiątych. A z technicznego punktu widzenia, był tak właściwie bliźniakiem modelu 600. Ogromną zaletą 850-tki była wszechstronność. Model był dostępny jako 2-drzwiowy sedan, coupe, roadster, minivan, a nawet van! A to w połączeniu z niezwykle sympatyczną aparycją sprawiło, że Fiat był chętnie wybierany przez kierowców. Produkcja auta trwała w sumie 9 lat. W tym czasie sprzedano 2,3 miliona egzemplarzy.

Fiat 850 spider, fiat 850, fiat, 850, 850 spider
Fot. Materiały prasowe Fiat

Fiat 850 Spider – opłakany stan i… opos pod maską!

Jeden z nich – skonfigurowany w wersji roadster – został odnaleziony przez twórców youtube`owego kanału Junkyard Digs w szopie. Auto stało w niej od co najmniej 30 lat! To jednak akurat widać. Mimo iż 850-tka Spider została zaprojektowana przez Bertone, ten konkretny egzemplarz nie znajduje się w najlepszym stanie wizualnym. Jest pozbawiony chromowanych zderzaków i przednich reflektorów, ma liczne ogniska korozji szczególnie na pasie tylnym, lakier jest zdarty tak naprawdę do podkładu, a wnętrze… Z pewnością nikt nie chciały zasiąść na spróchniałych fotelach.

Podczas kontroli stanu twórcy kanału Junkyard Digs natrafili na dość ciekawe znalezisko. Otóż pod maską, gdzie ukrywa się bagażnik, znaleźli oposa! Zwierzę na tyle swobodnie czuło się w przedniej komorze Fiata 850 Spider, że nie przestraszyło się ludzi i wcale nie miało zamiaru opuszczać swojego gniazda. I choć historia z oposem może się wydawać zaskakująca i zabawna, nie była jedyną niespodzianką w tym materiale.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Elektryczna... Zastava 750: nowoczesna technologia i klimat retro!

Bardziej zaskoczyć może fakt, że mimo iż auto przez 30 lat nie było ruszane z szopy, jego silnik odpalił. Najpierw twórcy kanału Junkyard Digs wykonali rozruch z poziomu komory silnika. Następnie wsiedli do kabiny i odpalili motor przy pomocy kluczyka. Jednostka początkowo zaczęła się nieco dławić. To były jednak problemy wyłącznie przejściowe. Aby benzyniak zaczął pracować niemalże idealnie, wystarczyła krótka regulacja. Przy okazji odpalania auta z kluczyka, youtuberzy sprawdzili światła. Tylne reflektory również działały bez większego zarzutu.

Włoski roadster już o krok od powrotu na drogi…

Co wiadomo o tym konkretnym egzemplarzu Fiata 850 Spider? Poza tym, że auto ostatnie 30 lat spędziło w szopie, tak naprawdę bardzo niewiele. Pełnych informacji zdaje się nie mają nawet sami twórcy kanału Junkyard Digs. W opisie filmu piszą bowiem o tym, że samochód został wyprodukowany w roku 1974. To jednak nie może być prawda. 850-tki w wersji roadster były bowiem składane wyłącznie do roku 1973.

Na tym filmiku historia Fiata 850 Spider oczywiście się nie zakończy. Auto pod koniec nagrania zostało wywleczone z szopy przez traktor, a youtuberzy postanowili zadać sobie dość ważne pytanie. Czy roadster po 30 latach postoju w tragicznych warunkach będzie w stanie normalnie jeździć? Odpowiedź na pytanie zostanie z pewnością pokazana w kolejnych odcinkach programu Junkyard Digs.

Tagi: BertoneFiatFiat 850Fiat 850 Spiderroadster
Kuba Brzeziński

Autor Kuba Brzeziński

Czasami racjonalista, czasami pedantyczny wielbiciel abstrakcji. Ceni wolność i niezależność. Niepoprawny miłośnik samochodów, który wierzy, że pod masą śrubek i mechanizmów kryje się dusza. Poza tym dziennikarz - motoryzacyjny oczywiście.

DODAJ KOMENTARZ