Przyjęcie mandatu teoretycznie kończy wszelkie możliwości walki o uniknięcie odpowiedzialności za popełniony czyn. Są jednak sytuacje, w których można odwołać się od nałożonej przez funkcjonariusza Policji kary grzywny. Aby zrobić to skutecznie, niezbędne będzie jednak napisane stosownego odwołania. Podpowiadamy, jak napisać odwołanie od mandatu karnego, by była szansa uniknięcia kary.
Na początku jednak przypomnijmy kilka najistotniejszych faktów związanych z mandatem karnym, jaki można otrzymać za popełnione wykroczenie drogowe. Wszelkie kwestie w tej materii reguluje kodeks postępowania w sprawach o wykroczenie. Według tych przepisów podpisanie mandatu oznacza jego przyjęcie, czyli uprawomocnienie się kary grzywny. Jeśli nie zgadzamy się z decyzją policjanta, bo np. mamy inny pogląd na daną sytuację i mamy argumenty za swoją racją, nie powinniśmy absolutnie podpisywać mandatu. W takiej sytuacji walka o uniknięcie kary stanie się bowiem bezpodstawna.
Walka o to, by nie trzeba było płacić za podpisany mandat, ma sens tylko wówczas, jeśli popełniony czyn nie był wykroczeniem lub nie groził za niego mandat. Ponadto można starać się o anulowanie mandatu, gdy działaliśmy w obronie koniecznej lub tzw. dobra chronionego prawem, a niebezpieczeństwa nie dało się uniknąć. Ponadto o odwołanie mandatu można się starać, jeśli wykroczenie zostało popełnione przez osobę chorą psychicznie.
Jak napisać odwołanie od mandatu karnego?
Na odwołanie się od mandatu mamy tylko 7 dni od daty jego wystawienia. Także siedem dni na anulowanie mandatu mają przedstawiciele służby, które go wystawiły. Może się bowiem zdarzyć taka sytuacja, że decyzja o niesłuszności wystawienia mandatu wyjdzie od funkcjonariusza policji.
Wniosek o odwołanie mandatu musi mieć formę pisemną, choć poza tym przepisy nie określają wprost jego zawartości. Należy złożyć go w sądzie właściwym dla miejsca, w którym wystawiono mandat. Na szczęście nie ma obowiązku pojawienia się w sądzie osobiście, wystarczy wysłanie wniosku listem poleconym. Niestety, mimo to dla wielu osób taka konieczność sprawia, że odpuszczają oni jakąkolwiek walkę o anulowanie mandatu.
W złożonym wniosku należy koniecznie zawrzeć nasze dane osobowe, serię i numer mandatu. Ponadto niezbędny będzie opis całego zdarzenia oraz wszelkich okoliczności, które wg nas mogą wpłynąć na unieważnienie mandatu.