Jaki kredyt samochodowy wybrać? Zakup własnego samochodu to nie lada wyzwanie – zwłaszcza wtedy, gdy nie posiada się odpowiedniej ilości gotówki. Na szczęście istnieje możliwość sfinansowania zakupu auta poprzez odpowiednio dobrany kredyt. Warto przy tym pamiętać, iż niemal każdy bank funkcjonujący na rynku polskim oferuje swoim klientom szeroki pakiet ofert. Wybór kredytów umożliwiających zakupienie wymarzonego samochodu jest naprawdę spory. Zatem na co zwracać uwagę przy jego wyborze? Oto kilka podstawowych informacji.
Kredyt gotówkowy
Jedną z opcji finansujących zakup auta jest standardowy kredyt gotówkowy, który jest spłacany w ratach (zazwyczaj równych) przez określony okres czasu. Jego wysokość i oprocentowanie zależy przede wszystkim od oferty konkretnego banku – dlatego też przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z propozycjami różnych instytucji finansowych. W niektórych przypadkach obecni klienci danego banku mogą liczyć na promocyjną ofertę (jednak nie jest to regułą).
Pewną odmianą kredytu gotówkowego jest kredyt samochodowy – czyli ściśle przeznaczony na określony cel (w tej sytuacji zakup auta). Jego podstawową zaletą jest zazwyczaj niższe oprocentowanie niż w przypadku kredytu gotówkowego. Natomiast pewnym minusem jest to, iż musi być on przeznaczony jedynie na kupno samochodu. Kredyt samochodowy może być wykorzystany zarówno na zakup auta nowego, jak i starego (przy czym należy pamiętać, iż w tej drugiej sytuacji wiek samochodu i okres kredytowania nie może przekraczać pewnej wartości). Zabezpieczeniem takiego kredytu jest sam samochód, a bank dodatkowo wymaga wykupienia pakietu autocasco.
Kredyt balonowy
Inną propozycją zakupu auta na kredyt jest tak zwany kredyt balonowy, który w ostatnim czasie cieszy się coraz większą popularnością. Jego istota polega na tym, iż klient wpłaca pewien procent wartości samochodu (na przykład 20%), spłaca kolejne kilkadziesiąt procent (na przykład 50%), a pozostała część to tak zwana rata balonowa (w tej sytuacji 30%). W przypadku raty balonowej klient ma do wyboru trzy możliwości – spłacić ją jednorazowo, rozłożyć na raty lub zostawić stare auto w rozliczeniu dilerowi (w ostatnim przypadku rata balonowa będzie zaliczką na nowy samochód). Zatem kredyt balonowy to najlepsza opcja dla osób, które planują co kilka lat wymieniać auto na nowszy model.
Kredyt 50/50
Ostatnią propozycją zakupu auta jest kredyt 50/50, który polega na tym, iż klient wpłaca połowę wartości auta, a pozostała część jest mu rozkładana na nieoprocentowane raty. Oczywiście nie oznacza to, iż kredyt jest całkowicie darmowy – klient musi zapłacić koszt prowizji oraz ubezpieczenia. Inną opcją takiego kredytu jest opcja 4 x 25, która działa na podobnych zasadach (klient wpłaca 25% wartości auta, a pozostałe trzy raty spłaca w rocznych odstępach). Takie kredyty są zazwyczaj proponowane przez tak zwane autobanki.
Który z kredytów jest najlepszy? W tym przypadku nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od możliwości i preferencji samego kupującego. Każda z wyżej wymienionych opcji ma swoje wady i zalety. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji warto dokładnie przeanalizować wszystkie alternatywy i skonfrontować je ze swoimi indywidualnymi preferencjami. Jeśli prowadzić działalność gospodarczą sprawdź czy w Twoim przypadku lepszym rozwiązaniem będzie kredyt czy leasing?
Nie mam czasu biegać po bankach więc kredyt na samochód przez pośrednika finansowego sobie załatwiłem. Raz zawiozłem dokumenty jakie były potrzebne do galerii finansowej z Warszawy i oni mi wybrali najkorzystniejszą ofertę. Rata nie jest wysoka, a oprocentowanie też ujdzie