zamknij
REKLAMA
leasing

Czym jest leasing?

Nazwa ta pochodzi od angielskiego słowa lease, oznaczającego wynajem lub dzierżawę i jest to właśnie pewna forma wynajmu auta. Umowa pozwala „leasingobiorcy” na korzystanie z danego środka transportu przez określony czas – w zamian za spłacanie ustalonych na początku rat. Wynajmować można zarówno samochody osobowe, jak i ciężarowe, dostawcze, a także ciągniki siodłowe, naczepy, autobusy oraz pojazdy specjalistyczne.

Typy leasingu

Kiedy już wyjaśniliśmy czym jest leasing, warto wyróżnić dwa rodzaje leasingu: operacyjny i finansowy. W Polsce popularniejszy jest ten pierwszy, który charakteryzuje się krótszym okresem trwania umowy niż wynosi okres gospodarczej używalności danego przedmiotu. Do tego, w czasie trwania umowy nie następuje spłata pełnej wartości samochodu. Przedmiot leasingu po ustalonym czasie zostaje zwrócony leasingodawcy albo może zostać od niego wykupiony. W leasingu finansowym klient staje się właścicielem przedmiotu leasingu automatycznie po wpłacie ostatniej raty.

Czy to się opłaca?

Wśród korzyści płynących z leasingu na auto jest to, że jest on świetną alternatywą dla ludzi, którzy nie zdołają uzyskać kredytu bankowego. Co więcej, zakup samochodu w ramach leasingu konsumenckiego może być także tańszy, niż zrobienie tego samego przy pomocy udzielanego przez banki kredytu. Dzieje się tak dlatego, że przedsiębiorcy którzy zajmują się leasingiem pojazdów, mają u sprzedawców większe rabaty. Różnica w cenie wynosić może nawet 20 procent. Do tego leasingodawcy mogą liczyć na korzystniejszą ofertę u ubezpieczycieli. Dzięki temu ogólne koszty inwestycji także są niższe niż przy zwykłym zakupie auta, a firmy wynajmujące są w stanie zaoferować naprawdę dobre warunki swoim klientom.

Dodatkowe korzyści z leasingu

Jednak korzyści są jeszcze szersze, gdyż klienci mogą liczyć na różne usługi dodatkowe. Już w najprostszych ofertach leasingowych, leasingobiorca może wykupić cały pakiet ubezpieczeniowy (OC, AC, a także NW). Wśród ofert znaleźć można również takie, które oferują pakiet Assistance. Co to oznacza dla klienta? To, że nie będzie musiał on martwić się wypadkiem na drodze, a nawet ewentualną kradzieżą auta. Warto zaznaczyć, że pakiet ubezpieczeniowy kupowany jest razem z zawarciem umowy leasingu. W niektórych przypadkach wypożyczający oferują (w porozumieniu z ubezpieczycielem, z którym stale współpracują), serwisowanie pojazdu, a czasem także samochód zastępczy. Jak widać, leasing na auto jest więc opłacalny, zarówno ze względu na koszta, jak i na ubezpieczenie.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Leasing operacyjny czy finansowy

Źródło: Materiały firmy CLS

Tagi: acleasingleasing finansowyleasing operacyjnyOC

DODAJ KOMENTARZ