zamknij
REKLAMA
kalkulator

Decydując się na zakup auta powinniśmy w naszym budżecie domowym zaplanować stałe wydatki na jego utrzymanie. Wbrew pozorom nie są to tylko koszty paliwa, ubezpieczenia oraz ewentualnych napraw. Jak możemy oszczędzić na utrzymaniu auta? 

Proporcje poszczególnych kosztów składowych utrzymania pojazdu zmieniają się zależności od wieku pojazdu. Jeżeli kupimy nowe auto z salonu to zredukujemy koszty związane z naprawami, gdyż przez okres trzech lat lub do przejechanych 90-120 tys. km (w zależności od programu gwarancyjnego danej marki) większość uszkodzeń nieeksploatacyjnych będziemy mieli naprawione w ramach gwarancji. Zakup nowego auta i utrzymanie gwarancji niesie z kolei za sobą konieczność wykonywania przeglądów gwarancyjnych w ASO, co niestety jest droższe od takiej samej usługi wykonywanej w serwisach niezależnych. Jeżeli jesteśmy posiadaczem auta używanego ponad trzyletniego przeglądy możemy wykonywać w serwisach niezależnych. Poza ASO otrzymamy niższą stawkę za roboczogodzinę przy porównywalnej jakości usługi. Należy jednak pamiętać żeby korzystać ze sprawdzonych sieci serwisowych.

W przypadku, kiedy nasz samochód wymagał będzie naprawy nie objętej gwarancją lub kiedy auto jest już pogwarancyjne, należy rozważyć zastosowanie tzw. zamienników dopuszczonych przez producenta danego auta.

Koszty utrzymania samochodu – wydać pieniądze, aby oszczędzić

Oszczędzić na utrzymaniu auta możemy dbając o jego stan techniczny. Obowiązkowo trzeba wymieniać olej silnikowy oraz filtr oleju, filtr powietrza. Należy pamiętać także o wymianie filtru paliwa, filtra kabinowego i płynu hamulcowego. Nie powinniśmy zapominać także o wymianie poszczególnych elementów w pojeździe w terminach wskazanych przez producenta. Przykładem jest rozrząd, którego awaria może spowodować poważne uszkodzenie silnika.

Mniejsze spalanie

Największym kosztem stałym posiadacza czterech kółek jest wydatek na paliwo. Zużycie paliwa w samochodzie zależy głównie od stylu jazdy i to właśnie tutaj powinniśmy szukać sposobu na oszczędności. Jak tego dokonać? Należy stosować zasady defensywnej i ekologicznej jazdy. Efekty ekologicznej i ekonomicznej jazdy są niemal od razu zauważalne. Pierwszym z nich jest mniejsze zużycie paliwa. Drugim nie mniej ważnym efektem jest mniejsze zużycia części eksploatacyjnych pojazdu (takich jak m.in. klocki hamulcowe), dzięki czemu minimalizujemy również międzyprzeglądowe akcje serwisowe spowodowane ponadnormatywnym zużyciem w/w podzespołów.

Eko jazda przekłada się również na „przedłużenie życia” opon w samochodzie.  Oszczędzić na paliwie, a co za tym idzie na utrzymaniu auta, możemy również unikając pustych przebiegów po przysłowiową pietruszkę do sklepu. Zawsze należy planować trasy i starać się realizować wszystkie zadania „po drodze”.

Tańsze tankowanie

Kolejnym sposobem oszczędzania na utrzymaniu pojazdu jest zakup paliwa w niższej cenie. Należy zwracać uwagę, na której stacji jest ono najtańsze i tam właśnie dokonywać zakupu. Można również korzystać ze stacji ekonomicznych takich jak np. Bliska, gdzie zatankujemy paliwo o tej samej jakości a w niższej cenie niż na jej siostrzanej stacji z pod znaku orła. Jeżeli jesteśmy na tzw. samo zatrudnieniu możemy skorzystać z oferty karty paliwowej dedykowanej dla MŚP i kupować paliwo z wybranej przez nas sieci z rabatem określonym w umowie.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Kiedy grozi nam odholowanie samochodu?

Guma w dobrej cenie

Na zużycie paliwa w pojedzie ma też wpływ stan ogumienia. Złudne oszczędności powstałe poprzez odkładanie w czasie zakupu opon przełożą się na zwiększenie nakładów na paliwo, ponieważ zużyty bieżnik ogumienia wpływa na większe zużycie paliwa. Rozważyć należy zakup ogumienia poza sezonem, gdyż wtedy możemy otrzymać dodatkowy rabat. Zakup pojazdu z dodatkowym kompletem felg w cenie auta spowoduje oszczędności podczas eksploatacji. Wymiana całych kół jest tańsza od wymiany samych opon bez felg.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Chcąc oszczędzić na utrzymaniu auta powinniśmy,  podczas zawierania polisy ubezpieczeniowej udać się do brokera, który przedstawi nam kilka ofert. Podczas ich analizy należy zwrócić uwagę na warunki, takie jak chociażby udział własny, ponieważ w sytuacji uszkodzenia pojazdu w przypadku polisy AC będziemy musieli częściowo pokryć koszt naprawy auta. Czasami niższa składka spowodowana jest wieloma wyłączeniami z ubezpieczenia.

Częste mycie skraca życie

Powinniśmy planować wizyty na myjni raz w miesiącu oraz doraźnie w razie takiej potrzeby. Można również zrezygnować z korzystania z myjni automatycznej i wybrać tańszy wariant czyszczenia pojazdu jakim jest samoobsługowa myjnia ręczna.

Dodatkowe zakupy

Zakup płynu do spryskiwaczy poprzedzony powinien być weryfikacją jego ceny w kilku miejscach. Należy rozważyć jego zakup w innymi miejscu niż na stacji pali, gdyż na stacji przepłacimy.

Tagi: koszty utrzymania samochoduoszczędzić na aucie
Halszka Gwiżdż

Autor Halszka Gwiżdż

Halszka Gwiżdż, absolwentka Politechniki Poznańskiej, kierunku Transport Żywności. Pierwsze koki na ścieżce kariery stawiała jako dziennikarz w mediach branżowych (4 czasopisma i portal), gdzie doskonaliła rzemiosło redaktorskie. Jako opiekun klienta odpowiadała za kreowanie wizerunku partnerów biznesowych jako ekspertów poprzez tworzenie tekstów kontekstowych.

DODAJ KOMENTARZ