zamknij
REKLAMA
licytacje (Pixabay)

Zakup samochodu używanego to zazwyczaj dość czasochłonny proces związany z poszukiwaniem najlepszej, czyli najtańszej opcji. Ciekawym rozwiązaniem są licytacje komornicze samochodów, na których można spotkać prawdziwe perełki i to po dość atrakcyjnych cenach.

Na licytacje komornicze samochodów trafiają auta osób, które nie są w stanie spłacić swoich wierzytelności. W takiej sytuacji komornik zajmuje taki samochód, a następnie wystawia go na licytacji.

Licytacje komornicze dla każdego

Udział w licytacji może wziąć każdy. Problem w tym, że trzeba wiedzieć, gdzie takich aukcji należy szukać. Informacje o licytacjach komorniczych publikowane są w lokalnej prasie oraz w urzędach (miasta bądź gminy, skarbowych), no i oczywiście na stronach internetowych tych instytucji. Są też strony www kancelarii komorniczych, a także Krajowej Rady Komorniczej.

Warto przede wszystkim wiedzieć, że w licytacji komorniczej może wziąć udział każdy. Nie trzeba spełniać jakichś wygórowanych kryteriów. Jedynym warunkiem jest wcześniejsze wpłacenie wadium, które najczęściej ustalane jest w wysokości 10 proc. ceny wywoławczej auta. Jeśli zwyciężymy licytację, wówczas kwota ta zostanie zaliczona na poczet płatności. Jeśli nie uda nam się wylicytować auta, wtedy wpłacone wadium jest nam zwracane.

Sprawdzenie licytowanego auta

W ogłoszeniu o aukcji komorniczej powinniśmy znaleźć wszystkie informacje na temat samochodu. Poza ceną także dane techniczne auta, jego wyposażenie, a także zdjęcia. Korzystając z nowoczesnych rozwiązań, możemy sprawdzić także przeszłość takiego auta.

Samochód, który jest przedmiotem licytacji, można wcześniej także obejrzeć. W tym celu należy umówić się na oględziny z odpowiednim podmiotem przeprowadzającym licytację. Niestety, na jazdę próbną nie ma co liczyć, co oznacza, że przed zakupem nie będziemy mogli udać się do mechanika i sprawdzić dokładniej jego stan techniczny.

Przebieg licytacji

Licytacje komornicze samochodów dochodzą do skutku wówczas, gdy pojawi się co najmniej dwóch zainteresowanych. Jeśli będziemy jedyną osobą, wtedy możemy stać się właścicielem samochodu za ceną wywoławczą, która najczęściej stanowi 3/4 oszacowanej przez biegłego kwoty. Jeśli natomiast nikt się nie pojawi na aukcji, w takiej sytuacji komornik może ustalić nową cenę (1/2 wspomnianej kwoty) i nowy termin aukcji. Jeśli i ta licytacja nie wyłoni nowego właściciela, zajęte auto może trafić z powrotem do dłużnika.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Zakup samochodu używanego - czy warto kupić auto w komisie na stacji dealerskiej?

Po wylicytowaniu samochodu mamy z reguły czas do następnego dnia na wpłacenie całej kwoty. Komornik może chcieć, by po zakończonej aukcji wpłacić część wylicytowanej kwoty, z reguły w wysokości 20 proc.

Licytacje komornicze samochodów – zalety i wady

Przede wszystkim niższa cena jest zachętą do wzięcia udziału w takiej licytacji. Dość ograniczony zasięg informacji o licytowanych auta sprawia, że można trafić na takiej aukcji bardzo atrakcyjne oferty. Nie musimy się też obawiać wad prawnych, jakie mogą się pojawić np. przy tzw. zakupie auta na Niemca. Wylicytowane auto z automatu pozbawione jest np. zastawu bankowego czy innych obciążeń. Nawet brak jakiegoś dokumentu nie spowoduje odmowy jego rejestracji. Samochód jest gotowy do odebrania praktycznie tuż po przeprowadzonej aukcji. Naturalnie należy zapłacić całą wylicytowaną kwotę.

Do minusów należy zaliczyć wspomniany brak możliwości wcześniejszego sprawdzenia takiego samochodu u mechanika. Nie ma też możliwości walki o późniejsze obniżenie ceny ze względu na wykryte po zakupie wady.

Tagi: licytacje samochodówUżywanezakup używanego auta
Wojciech Traczyk

Autor Wojciech Traczyk

W branży motoryzacyjnej już od ponad piętnastu lat. Lubię wszystko, co ma cztery koła, ale interesują mnie również inne zagadnienia z szeroko pojętej branży - od nowinek technologicznych, poprzez kwestie dotyczące zmieniających się przepisów, aż po inwestycje w branży automotive czy też rozbudowę infrastruktury drogowej.

DODAJ KOMENTARZ