Każdy kierowca wie, że o auto trzeba regularnie dbać. Wymieniamy opony, olej i filtry, ale często zapominamy, że na czyste auto składa się też pielęgnacja jego wnętrza. Warto poświęcić mu nieco więcej uwagi, ponieważ odpowiednia konserwacja poszczególnych elementów sprawi, że będą służyły przez dłuższy czas. Jak zrobić to prawidłowo za pomocą odpowiednich środków?
W przypadku samochodów powiedzenie „jak dbasz, tak masz” zawiera w sobie wiele prawdy. Regularnie serwisowane auto będzie niezawodne, a także w ogólnym rozrachunku tańsze w eksploatacji niż to, które odwiedza serwis jedynie w przypadku poważnej usterki. Przy okazji wiosennych przeglądów warto więc zadbać o lakier, ale także o czyste auto – wnętrze, w którym po zimie może znajdować się wiele zanieczyszczeń. Kompleksowe czyszczenie tapicerki jest więc wskazane, jeśli chcemy podróżować w czystym wnętrzu. Warto pamiętać, że niewidoczne dla oka zarazki mogą być groźne dla układu oddechowego, szczególnie u dzieci i osób z tendencją do alergii. Jak więc zadbać o wnętrze samochodu?
Dokładne suszenie
Jeśli chcemy mieć czyste auto po zimie, to warto wcześniej pozbyć się wilgoci, która może zalegać na dywanikach lub tapicerce w okolicach foteli. W tym celu można zastosować pochłaniacz wilgoci w proszku – należy go rozsypać w zawilgotniałym miejscu. Po kilkudziesięciu minutach preparat o działaniu higroskopijnym odsączy wodę z tapicerki. Pozostanie nam tylko usunąć go i przewietrzyć wnętrze.
Można też wystawić auto na słońce i pozostawić je z otwartymi drzwiami na kilka godzin.
Odkurzanie zakamarków wnętrza
Czyste auto oznacza także odkurzanie – po wysuszeniu wnętrza należy je dokładnie odkurzyć. Jeżeli mamy dostęp do gniazdka elektrycznego, możemy skorzystać z domowego odkurzacza. Jeśli nie, to przy większości stacji benzynowych i w okolicach myjni samochodowych zlokalizowane są odkurzacze dla zmotoryzowanych. Zwykle taki sprzęt ma większą siłę ssania, dzięki czemu łatwiej usunąć zabrudzenia z tapicerki.
Warto dokładnie odkurzyć wszelkie zakamarki, a także bagażnik, w którym często przewozimy zabrudzone przedmioty.
Przy okazji możemy też wymienić dywaniki z gumowych na tekstylne. W sezonie wiosenno-letnim sprawdzą się równie dobrze, a oprócz tego są bardziej estetyczne.
Jak pozbyć się śladów po zwierzętach?
Jeżeli mamy zwierzęta, które często przewozimy samochodem, to usunięcie ich sierści z tapicerki może stanowić problem. Zdarza się, że nawet mocny odkurzacz okazuje się niewystarczający. Dlatego rozwiązaniem będzie specjalna szczotka do usuwania włosów. Ma ona sztywne gumowe włókna, które zbierają sierść i są bezpieczne dla tapicerki. Jeśli dodatkowo chcemy pozbyć się nieprzyjemnych zapachów po naszym pupilu – warto skorzystać z neutralizatora zapachów. Jest to płyn o właściwościach absorbujących i dezodoryzujących. Wystarczy nim spryskać tapicerkę, odczekać kilka minut i przetrzeć papierowym ręcznikiem.
Ten sam środek pomoże usunąć zapach nikotyny, a więc jest rozwiązaniem dla kierowców, którym zdarza się palić w samochodzie.
Plamy na tapicerce
Tłuste zabrudzenia na tapicerce najlepiej usunąć za pomocą odpowiedniego środka. Na rynku dostępne są oddzielne preparaty do tapicerki tekstylnej i skórzanej. Każdy ma inne właściwości czyszczące i konserwujące, dlatego warto kupić ten, który będzie odpowiedni dla materiału w samochodzie. Niezależnie od wyboru sposób działania preparatów jest ten sam. Nanosimy niewielką ilość na obicia foteli, a następnie okrężnymi ruchami czyścimy je za pomocą miękkiej szmatki lub szczotki.
Najlepsza do tego celu będzie delikatna ściereczka z mikrofibry, która nie rysuje powierzchni. Można też wybrać ściereczki do czyszczenia tapicerki nasączone odpowiednim środkiem.
Wystarczy przetrzeć fotele, aby odświeżyć ich wygląd. Jeżeli środki czyszczące tapicerkę nie usuwają powstałych plam – zlećmy ich usunięcie zakładowi specjalizującemu się w praniu tapicerek. Skórzaną tapicerkę należy zaimpregnować mleczkiem konserwującym.
Czyszczenie elementów plastikowych
Wielu kierowców używa do czyszczenia plastikowych elementów, tłuszczów w sprayu, które nabłyszczają powierzchnię. O ile efekt może być zadowalający, a wnętrze lśnić jak po wyjechaniu z fabryki, o tyle trzeba uważać z ich dozowaniem. Preparat jest tłusty, a więc jeśli trafi na fotel lub dywaniki, może tworzyć na tapicerce trudne do usunięcia zacieki.
Alternatywę stanowi środek do czyszczenia plastików w piance.
Wyczyścimy nim deskę rozdzielczą, tunel środkowy, kierownicę, dźwignię zmiany biegów oraz wewnętrzne boczki drzwi. Środek czyszczący należy nanieść na bawełnianą szmatkę, a następnie wyczyścić nim wszystkie plastikowe elementy. Pozostałości warto usunąć za pomocą papierowego ręcznika. Jako innego rozwiązania możemy użyć nasączonych chusteczek, które czyszczą i konserwują plastiki.
Zadbaj o odpowiednią widoczność
O ile zewnętrzną stronę szyb możemy utrzymać w czystości za pomocą spryskiwaczy i wycieraczek, o tyle ich wewnętrzna strona często zostaje pomijana. Podczas gruntownego sprzątania wnętrza samochodu warto zadbać też o odtłuszczenie i dokładne umycie szklanych powierzchni. Do czyszczenia najlepiej wybrać płyn do szyb o działaniu zapobiegającym parowaniu. Dzięki temu unikniemy zaparowania szyb podczas opadów deszczu. Jeśli wybierzemy odpowiedni preparat, to wykorzystamy go też do późniejszego czyszczenia reflektorów i lusterek.
Pamiętajmy, aby szyby czyścić za pomocą bawełnianej szmatki lub irchy.
Zapobiegną zarysowaniu szklanej powierzchni oraz smugom.
Czyste auto – odgrzybianie wnętrza
Pomimo dokładnego posprzątania wnętrza samochodu na tapicerce mogą się znajdować groźne dla zdrowia bakterie.
Aby się ich pozbyć, możemy zlecić ozonowanie wnętrza lub skorzystać z tzw. granatu do klimatyzacji.
Preparat niszczy drobnoustroje, które są odpowiedzialne za reakcje alergiczne u kierowcy i pasażerów. Wystarczy umieścić pojemnik z preparatem we wnętrzu samochodu, włączyć klimatyzację lub nawiew na maksymalną wydajność działania i ustawić obieg zamknięty oraz zamknąć okna. Następnie należy odbezpieczyć zawór, który uwolni środek dezynfekujący wnętrze, kanały nawiewu i klimatyzacji. Po odbezpieczeniu zaworu trzeba opuścić samochód – preparat skończy odkażanie po 15–20 min. Pamiętajmy, że przez ten czas auto musi pracować z włączonym nawiewem lub klimatyzacją.
autofakty.pl radzą:
- Przed czyszczeniem wnętrza pozbądź się wilgoci i dokładnie odkurz tapicerkę.
- Dobieraj odpowiednie środki do materiałów, które zostały zastosowane do obicia tapicerki – innymi czyść tapicerkę materiałową, a innymi skórzaną.
- Pamiętaj o tym, co niewidoczne. Przynajmniej raz w roku zleć ozonowanie wnętrza lub przeprowadź je we własnym zakresie.