zamknij
PORADNIKI

Jak sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony? [INFOGRAFIKA]

REKLAMA
Jak sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony | autofakty.pl

Kupno samochodu używanego niesie ze sobą spore ryzyko. Jako klienci musimy samodzielnie dokonać oceny technicznej pojazdu, sprawdzić wszystkie jego dokumenty oraz ich zgodność z numerami wybitymi w nadwoziu. Do tego należy przeanalizować, czy wyposażenie auta działa poprawnie itp. W tym zakupowym szaleństwie, nie należy zapomnieć o sprawdzeniu pochodzenia i historii samochodu, i upewnieniu się że nie był on kradziony. Zwłaszcza gdy planujemy kupić auto sprowadzane zza granicy.

Naszą czujność odnośnie legalnego pochodzenia pojazdu powinien podnieść brak oryginalnego kompletu zapasowych kluczyków czy karty kodowej. Alarmujący jest także brak rys i przetarć, wynikających ze zwykłego użytkowania, wokół stacyjki oraz zamków w drzwiach i na klapie bagażnika.

Jak sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony?

Najprostszym sposobem będzie wejście na stronę internetową Centralnej Ewidencji Pojazdów dostępną pod adresem www.cepik.gov.pl. Tu wpisać należy dane auta (numer rejestracyjny, numer VIN, data pierwszej rejestracji). Uzyskamy w ten sposób pełen zakres informacji o pojeździe. Od pierwszej rejestracji począwszy, poprzez adnotacje o właścicielach i aktualnym przebiegu, na fakcie o badaniu technicznym czy zawartym ubezpieczeniu OC skończywszy.

Dzięki tym danym posiądziemy wiedzę na temat sprawności pojazdu oraz ewentualnej jego kradzieży.

Innym sposobem na skontrolowanie legalności pochodzenia samochodu jest udanie się na najbliższy posterunek policji. Dowiemy się tam, czy pojazd wpisany jest do bazy CEP, czy nie figuruje w rejestrze pojazdów skradzionych lub czy nie ma przebitych numerów VIN.

Konsekwencje nabycia kradzionego pojazdu

Zakup kradzionego samochodu, nawet nieświadomy, może mieć dla nas przykre konsekwencje. W przypadku, kiedy patrol policji stwierdzi, że nasze auto znajduje się na liście kradzionych pojazdów, zostanie ono odholowane na policyjny parking. Funkcjonariusze zatrzymają także nasz dowód rejestracyjny. Nam – jako właścicielom czterech kółek – najprawdopodobniej zostanie postawiony zarzut paserstwa. Grozi za to grzywna, a nawet więzienie.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Przegląd anglika - możliwe problemy

Najczęściej kradzione samochody w Polsce

Szczególną uwagę na pochodzenie auta powinny zwrócić osoby poszukujące na rynku wtórnym Volkswagena Golfa, Audi A4, Volkswagena Passata lub Audi A6. Według statystyk udostępnionych przez Komendę Główną Policji, samochody tych marek są w czołówce najczęściej kradzionych w Polsce. Zachęcamy do zapoznania się z infografiką przedstawiającą najważniejsze fakty związane z kradzieżami pojazdów na terytorium naszego kraju.

To na nas – klientach, leży obowiązek dopełnienia wszelkich formalności, tak, aby wykluczyć nabycie pojazdu zdobytego z naruszeniem przepisów prawa.