zamknij
PORADNIKI

Jak zarejestrować samochód w Polsce

REKLAMA
Jak zarejestrować samochód w Polsce | Infografika

Na początku pytanie: po co właściwie rejestrować auto? I odpowiedź – by móc poruszać się za kółkiem po drogach publicznych, będąc pełnoprawnym uczestnikiem ruchu. Zatem to obowiązek każdego właściciela samochodu. Ile mamy czasu na rejestrację od zakupu nowego pojazdu? 30 dni. Gdzie składamy dokumenty? W wydziale komunikacji Starostwa Powiatowego lub urzędzie dzielnicy, w zależności od miejsca zamieszkania.

O zestawie dokumentów, jakie potrzebujemy zgromadzić i przedstawić w urzędzie decyduje pochodzenie oraz wiek auta (nowe / używane).

Fabrycznie nowy samochód

Fabrycznie nowy samochód to auto o przebiegu poniżej 6 tys. km lub dopuszczone do użytku drogowego co najwyżej od 6 mies. Kupując samochód w polskim salonie, otrzymujemy dokumenty, które celem rejestracji należy przedstawić w wydziale komunikacji. Są to: faktura, karta pojazdu, wyciąg ze świadectwa homologacji samochodu. Wydaje je właściwy organ państwa członkowskiego Unii Europejskiej, zawiera takie informacje jak rok i miejsce produkcji, zastosowanie auta – osobowy czy ciężarowy, lub odpis decyzji, która zwalnia pojazd z tej homologacji.

Podstawową kwestią jest jednak wypełnienie wniosku o rejestrację pojazdu dostępnego na stronach internetowych urzędów lub na stolikach w placówkach urzędowych.

Taki wniosek jako pierwszy przedstawiamy w okienku.

Nabywając nowe auto za granicą, poza świadectwem homologacji w wydziale komunikacji trzeba przedłożyć:

  • poświadczenie rejestracji z kraju, gdzie pojazd był zarejestrowany lub zaświadczenie o jego wyrejestrowaniu,
  • dowód odprawy celnej w przypadku, gdy auto nie pochodzi z jakiegoś państwa należącego do Unii Europejskiej, konieczny jest również przegląd techniczny samochodu,
  • pokwitowanie opłacenia podatku akcyzowego w urzędzie celnym.

Samochód używany zarejestrowany w Polsce

Właściciele nowo nabytego samochodu używanego, zarejestrowanego dotąd w naszym kraju do wydziału komunikacji powinni dostarczyć także poniższe dokumenty:

  • dowód własności pojazdu (oryginał lub poświadczoną notarialnie jego kopię), tzn. umowę cywilnoprawną (umowa kupna-sprzedaży, darowizny, zamiany), fakturę VAT lub orzeczenie sądu,
  • dowód rejestracyjny dotychczasowego właściciela z ważnym badaniem technicznym (w przypadku jego braku konieczna jest decyzja o tymczasowym wyłączeniu pojazdu z ruchu),
  • kartę pojazdu (o ile jest),
  • polisę OC lub potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia (jest obowiązkowe – dotyczy odpowiedzialności cywilnej) – jeżeli nie ma, trzeba się zobowiązać na piśmie do jak najszybszego jej wykupienia,
  • dowód osobisty (a osoba prawna – zaświadczenie o dokonaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, zaświadczenie o numerze REGON)
  • dowód uiszczenia opłat komunikacyjnych i ewidencyjnych (płatne w urzędzie)
  • stare tablice rejestracyjne pojazdu.

Sprawa rejestracji to góra 20 minut, chyba że okaże się, że czegoś zabrakło albo pojawią się pytania, które wydłużą proces. Nie należy zrażać się ilością dokumentów, wystarczy staranne przygotowanie ich na podstawie powyższej listy.

Pomyślne załatwienie tematu wiąże się z otrzymaniem tymczasowego dowodu rejestracyjnego, a wraz z nim tablic rejestracyjnych.

W przypadku rejestracji samochodu w tym samym obszarze terytorialnym należy zmienić jedynie znaki legalizacyjne. Jeśli auto pochodzi np. z innego województwa, konieczna jest również zmiana pierwszych liter np. z FZ, jeśli poprzedni właściciel zamieszkiwał Zieloną Górę (woj. lubuskie) na KR (woj. małopolskie), gdy załatwiamy sprawę w Starostwie Powiatowym w obrębie Krakowa.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Chiptuning - chipowe oprogramowanie silnika

Istotne informacje:

  • Na stały dowód rejestracyjny trzeba poczekać do 30 dni.
  • Deklarację w sprawie podatku od czynności cywilno-prawnych (druk PCC-3) musimy złożyć w ciągu 14 dni. Transakcja przeprowadzana między członkami najbliższej rodziny (darowizna) nie wiąże się z koniecznością opłaty.
  • Wszelkich formalności może podjąć się upoważniony przez nas pełnomocnik (dealer tylko w przypadku rejestracji nowego samochodu).

Samochód używany nabyty za granicą

Kupując samochód używany za granicą, w kraju należącym do Unii Europejskiej – nie płacimy cła, w kraju spoza Unii – mamy 5 dni od transakcji na dokonanie opłaty celnej. Inna rzecz to akcyza – 3,1 procent wartości samochodu dla pojazdów z silnikami o pojemności poniżej 2000 cm³ oraz 18,6 procent w przypadku aut z większymi silnikami. Wartość samochodu jest podawana w oparciu o podaną w umowie kupna-sprzedaży kwotę, może ulec zmianie w przypadku, gdy różni się o ponad 20 proc. od średniej ceny rynkowej, wtedy urząd ma 5 lat na dokonanie jej oszacowania.

Komplet dokumentów niezbędnych przy rejestracji samochodu musi przetłumaczyć na język polski tłumacz przysięgły (wyjątkiem jest dowód rejestracyjny dla aut pochodzących z krajów UE). Pocieszającym jest fakt, że niedawno obowiązkowa opłata recyklingowa już nie jest konieczna, podobnie jak zaświadczenie VAT-25 (potwierdzające zapłacenie podatku od towarów i usług, ewentualnie brak obowiązku opłaty VAT.) Pozostanie nam tylko dokument dotyczący przeglądu technicznego (przeprowadzone w państwie należącym do UE jest wystarczające, auta sprowadzane z innego kraju czeka dodatkowa weryfikacja).

Krok po kroku 

Podsumowując – przygotuj teczkę i postępuj krok po kroku, byś wiedział, jak zarejestrować samochód:

  1. Wpisz w wyszukiwarce Google „wniosek o rejestrację pojazdu”, dodaj miasto, w którym mieszkasz, znajdziesz dostępne w Internecie wzory – pobierz, wydrukuj i wypełnij wniosek (formularze uzyskasz również bezpośrednio w urzędzie, tam możesz je wypełnić).
  2. Zgromadź niezbędne oryginały dokumentów i dołącz je do wniosku.
  3. Zarezerwuj sobie trochę czasu, weź dowód osobisty czy prawo jazdy i skieruj się do Urzędu Dzielnicy właściwego ze względu na Twoje miejsce zamieszkania. Przedłóż tam wniosek i załączniki oraz dokonaj opłat. Jeżeli samochód ma wielu właścicieli – powinni przekazać wcześniej Tobie pełnomocnictwo do działania w obszarze rejestracji auta.
  4. Decyzja o czasowej rejestracji pojazdu pozwoli na czasowe korzystanie z samochodu (do 30 dni). Otrzymasz tymczasowe tablice rejestracyjne oraz nalepkę kontrolną, jeżeli jest wymagana.
  5. Pamiętaj – w dniu rejestracji – ubezpiecz swój nowy nabytek.
  6. Przed upływem 30 dni od rejestracji odwiedź urząd ponownie – odbierz decyzję o rejestracji pojazdu oraz dowód rejestracyjny. Możesz zostać poproszony o przedstawienie ważnej polisy OC i zwrócenie czasowego pozwolenia na jazdę świeżo kupionym samochodem.
  7. Powodzenia i szerokiej drogi!