zamknij
PORADNIKI

Jak zapłacić mandat przelewem? To nic trudnego

REKLAMA
policja, mandat

W życie właśnie wchodzą przepisy pozwalające na uiszczenie mandatu kartą bezpośrednio u policjanta. Nim jednak to rozwiązanie się upowszechni, wciąż najczęściej będzie wybierana zapłata za mandat przelewem. Niby nic trudnego, ale lepiej się nie pomylić, bo odkręcenie błędnie wysłanego przelewu może nam zająć sporo czasu.

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej płatności dokonujemy on-line, również zapłata za mandat przelewem wydaje się normalną formą dokonania takiej płatności. Jeżeli płatności przez internet to dla nas chleb powszedni, to również z mandatem sobie poradzimy. Dla osób rzadziej korzystających z bankowości internetowej w pewnych miejscach mogą pojawić się znaki zapytania. Spróbujemy je rozwikłać.

Pierwsza rzecz o której warto pamiętać, to że od 1 stycznia 2016 r. wszystkie mandaty płacimy na konto I Urzędu Skarbowego w Opolu. Wprawdzie numer tego rachunku będzie widoczny na otrzymanym mandacie, ale nie zaszkodzi go jeszcze wcześniej sprawdzić.

Wszystkie płatności za mandaty dokonujemy na następujący rachunek bankowy: Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu 47 1010 0055 0201 6090 0999 0000

Mandat przelewem – krok po kroku

1. Logujemy się do swojej bankowości internetowej

2. Wybieramy zakładę przelew do Urzędu Skarbowego (przelew podatkowy, przelew do US)

3. Wybieramy (rzadziej wpisujemy) z listy Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu

4. Wybieramy symbol formularza: MANDATY

5. Wybieramy typ identyfikatora: numer PESEL i go wpisujemy

6. W polu okres rozliczenia: zostawiamy puste pole

7. W polu identyfikacja zobowiązania: wskazujemy serię i numer mandatu

8. Wpisujemy kwotę mandatu

9. Zatwierdzamy przelew

W przypadku dokonywania płatności z zagranicznego rachunku bankowego w miejscu na przelewie do tego przeznaczonym należy wpisać SWIFT o treści NBPLPLPW.

Mandat w formie przekazu pocztowego

Większych problemów nie powinno nam sprawić zapłacenie mandatu na poczcie bądź banku. Największym może okazać się długie oczekiwanie na swoją kolej. Do tego trzeba dodać prowizję, jaką trzeba będzie zapłacić tym instytucjom.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Youngtimery w które warto zainwestować – auta zagraniczne

Na poczcie czy w banku niezbędne będzie wypełnienie blankietu, który otrzymamy podczas kontroli policyjnej. Właściwie pozostanie nam jedynie uzupełnienie swoich danych, gdyż w większości pozycji otrzymany druczek będzie już uzupełniony (np. dane urzędu).

Płatność za mandat kartą

Pod koniec lipca w życie weszła nowelizacja Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, która umożliwi płatność za mandaty kartą bezpośrednio u policjanta. Dzięki nowym przepisom sprawca wykroczenia będzie mógł zapłacić kartą bądź innym instrumentem płatniczym. Oczywiście, o ile dany patrol policyjny będzie posiadał terminal płatniczy. Zgodnie z zapowiedziami urządzenia te będą stopniowo trafiać do rąk policjantów, w pierwszej kolejności z drogówki. Jeśli zatrzymujący nas patrol nie będzie posiadał terminala, wówczas pozostanie nam tradycyjna droga płatności za mandat.

Tagi: mandaty
Wojciech Traczyk

Autor Wojciech Traczyk

W branży motoryzacyjnej już od ponad piętnastu lat. Lubię wszystko, co ma cztery koła, ale interesują mnie również inne zagadnienia z szeroko pojętej branży - od nowinek technologicznych, poprzez kwestie dotyczące zmieniających się przepisów, aż po inwestycje w branży automotive czy też rozbudowę infrastruktury drogowej.

DODAJ KOMENTARZ