zamknij
REKLAMA
wyprzedaż opon

Choć dopiero powoli zbliżamy się do końcówki zimy, to jednak już można gdzieniegdzie spotkać opony letnie w promocyjnych cenach. Wyprzedaż opon letnich to z pewnością szansa na zaoszczędzenie „paru” złotych, jednak trzeba też się mieć na baczności, by potem nie żałować swojego zakupu. Pogoń za oszczędnościami nie może bowiem nam przysłonić innych aspektów ważnych przy zakupie ogumienia.

Choć naturalnie nie możemy mówić, że sezon na wyprzedaże opon letnich rozpoczął się już pełną parą (obecnie znacznie łatwiej znaleźć wyprzedaże opon zimowych), jednak nasze poszukiwania opon w preferencyjnych cenach można już powoli rozpocząć. Dlaczego tak wcześnie, skoro jeszcze przez miesiąc, a może i dłużej będziemy poruszać się na zimowym ogumieniu? O tym za chwilę.

Wyprzedaże nie zawsze są wyprzedażami!

Paradoks? Niekoniecznie! To, że w sklepie na półkach z oponami czy na stronie internetowej znajdziemy informację, że dana opona jest tańsza o przykładowe 20% albo jej cena z 250 zł obniżyła się do 200 zł, nie oznacza, że jest to informacja w pełni odzwierciedlająca sytuację cenową danego produktu. Jest to często jedna ze sztuczek marketingowych stosowana przez sprzedawców. Otóż na kilka dni/tygodni przed planowaną wyprzedażą ceny są… podnoszone. Następnie, faktycznie, następuje ich obniżka, jednak należałoby cenę finalną porównać z ceną po podwyżce. Nierzadko się zdarza, że jest ona na porównywalnym poziomie bądź wręcz wyższa. Dlatego do zakupu na wyprzedaży nie wolno „się napalić” i trzeba podejść do tego z chłodną głową.

Jeśli planujemy zakup opon i nie chcemy przy tym wydać fortuny, dobrze byłoby obserwować ruchy cenowe w kilku punktach sprzedaży przez nieco dłuższy okres. Przykładowo, wybieramy sobie kilka stron internetowych bądź sklepów stacjonarnych i sprawdzamy ceny interesujących nas modeli opon. I tak przez kilka tygodni. Gdy dany sklep ogłosi akcję wyprzedażową, będziemy wówczas wiedzieć, czy faktycznie jest to okazja, czy próba nabicia klientów w butelkę. Znając ceny z kilku sklepów, będzie nam łatwiej podjąć decyzję i znaleźć najoptymalniejszą ofertę. Nawet, gdy nagle do gry wejdzie inny punkt sprzedaży, będziemy mieli odpowiedni punkt odniesienia.

Niestety, powyższa metoda odniesie sukces tylko w sytuacji, gdy nie stoimy przed koniecznością zakupu opon na już.

Wyprzedaż nie zawsze jest korzystna

Szeroka oferta sklepów z oponami powinna nas skłaniać do w miarę dokładnej analizy rynku. Naturalnie, o ile zależy nam na atrakcyjnej cenie. Może bowiem się zdarzyć, że opona z wyprzedaży, nawet takiej prawdziwej, może i tak być w porównywalnej cenie niż opona w innym sklepie. Analiza rynku może zająć nam trochę czasu, ale kilkusetzłotowy zysk na komplecie opon wynagrodzi nam to z nawiązką.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Łatwa wymiana opon w bezpiecznym warsztacie? Gwarancja na opony i assistance na rok gratis!

Wyprzedaż opon letnich – o tym pamiętajmy

Wyprzedaż opon letnich nie może nam przysłonić najważniejszego celu, jakim jest zakup odpowiedniego ogumienia do naszego samochodu. Przede wszystkim musimy sobie postawić kilka kryteriów, których będziemy się trzymać. Pierwszym, bezwzględnie, powinien być właściwy rozmiar ogumienia. I nikt tu nie mówi o zakupie 20-calowych opon w miejsce „piętnastek”. Ponieważ jednak pewne odstępstwa od rozmiaru zalecanego przez producenta są możliwe, ktoś może się skusić na nieco inny rozmiar z powodu korzystnej ceny. Pamiętajmy, że każde odstępstwo w tym zakresie może negatywnie wpływać na właściwości jezdne, a także na działanie systemów bezpieczeństwa.

Drugą ważną kwestią powinien być wiek opony. Datę produkcji znajdziemy na każdej oponie (tzw. DOT). Pamiętajmy, że w sprzedaży mogą znajdować się opony 2-, 3- czy nawet 4-letnie. I choć może ona wyglądać jak nowa, to jednak np. złe jej przechowywanie może odbić się na jej właściwościach. Taka opona, nawet jeśli wszystkie parametry ma identyczne do opony z danego roku, to jednak szybciej się zestarzeje. Za kolejne dwa, trzy lata z pewnością nie będzie ona już w pełni sprawna.

Opony z wyprzedaży też podlegają reklamacji

I na koniec najważniejsze. Kupując oponę, mamy prawo do jej reklamacji bądź zwrotu, jeśli nie będzie ona zgodna z opisem bądź będzie posiadać jakieś wady. W przypadku zakupu przez internet mamy możliwość zwrotu opony w ciągu 14 dni bez podawania przyczyny. Naturalnie reklamacji możemy dokonywać zawsze, jeśli opona posiada jakieś wady bądź jest inna niż zamawialiśmy. W takich sytuacjach możemy walczyć o zwrot pieniędzy, wymianę opony bądź obniżkę ceny.

Wyprzedaż opon letnich to dobry moment na znalezienie atrakcyjnej cenowo okazji. Warto jednak za każdym razem zadać sobie pytanie: Co wpływa na obniżkę ceny? Może to być potrzeba zrobienia miejsca w magazynie sklepu na nowe dostawy, ale również chęć pozbycia się bubla, którego nikt nie chce kupić.

Tagi: oponyopony letniewyprzedaż
Wojciech Traczyk

Autor Wojciech Traczyk

W branży motoryzacyjnej już od ponad piętnastu lat. Lubię wszystko, co ma cztery koła, ale interesują mnie również inne zagadnienia z szeroko pojętej branży - od nowinek technologicznych, poprzez kwestie dotyczące zmieniających się przepisów, aż po inwestycje w branży automotive czy też rozbudowę infrastruktury drogowej.

DODAJ KOMENTARZ