zamknij
REKLAMA
Przewożenie dzieci w fotelikach samochodowych | autofakty.pl

Nowelizacja prawa o ruchu drogowym uregulowała przewożenie dzieci w fotelikach samochodowych. Zależy on aktualnie od wzrostu dziecka, a nie jak do tej pory – od jego wieku. Zmiany te dostosowały polskie prawo do dyrektyw Unii Europejskiej. Po ich wprowadzeniu polski kodeks ruchu stał się spójny z przepisami innych krajów członkowskich.

Zgodnie z 5. rozdziałem kodeksu ruchu drogowego, który reguluje m.in. porządek i bezpieczeństwo ruchu na drogach, o czasu wprowadzenia nowelizacji, w pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu trzeba było przewozić w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci. Akcesorium odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym. W praktyce oznaczało to, że dzieci przewozimy w foteliku do czasu osiągnięcia przez nie 12 roku życia lub 150 cm wzrostu. Zasady te uległy zmianie, i warto się z nimi zapoznać, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Przewożenie dzieci w fotelikach samochodowych – na przednich fotelach

Jedną z najważniejszych zmian w przepisach kodeksu drogowego jest zapis mówiący o tym, że dziecko siedzące na przednim fotelu, bez względu na wiek i jeśli nie osiągnęło 150 cm wzrostu, musi być przewożone w foteliku lub podobnym wyposażeniu z aktualną europejską homologacją. Fotelik powinien spełniać kilka wymagań np. być dostosowany do wzrostu i wagi dziecka.

Ponadto kierowców obowiązujebezwzględny zakaz przewożenia dzieci do 3. roku życia pojazdem bez pasów bezpieczeństwa i fotelika.

Nowe przepisy regulują także możliwość przewożenia najmniejszych pasażerów tyłem do kierunku jazdy. Zgodnie z propozycją Resortu Infrastruktury niedozwolone jest przewożenie dziecka na przednim fotelu, gdy w samochodzie jest zainstalowana poduszka powietrzna pasażera i pozostaje ona aktywna. Co prawda w większości samochodów można ją dezaktywować, ale niewielu kierowców tego przestrzega. Dlatego policja w czasie kontroli drogowej będzie to sprawdzać.

Zmiany w przewożeniu dzieci z tyłu samochodu

Propozycje Resortu Infrastruktury dotyczące przewożenia małoletnich pasażerów w drugim rzędzie siedzeń wprowadziły więcej zmian. Dzieci siedzące na tylnej kanapie muszą być przewożone w foteliku, jeśli nie osiągnęły 135 cm wzrostu. Wyższe dzieci mogą siedzieć bez fotelika, ale mają obowiązek być przypięte pasami bezpieczeństwa. Wiele kontrowersji wprowadza zapis mówiący o tym, że jeśli na tylnej kanapie przewożona już jest dwójka dzieci w fotelikach i nie ma możliwości, aby zamontować fotelik dla trzeciego dziecka, to może ono jechać na środku bez fotelika. Zapis ten bierze pod uwagę fakt, że w większości samochodów dostępnych na rynku nie da się poprawnie zamontować trzech fotelików.

Niestety oznacza to, że w przypadku zdarzenia drogowego jedno z dzieci nie będzie chronione w takim samym stopniu, co rodzeństwo siedzące obok.

Być może lepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie podstawki, która sprawi, że dziecko usiądzie wyżej, a więc pas piersiowy i biodrowy przebiegną we właściwym miejscu.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Wymieniaj opony w pełni bezpiecznie!

Nowelizacja przepisów dla bezpieczeństwa

Dla wielu rodziców planujących wyjazd ze swoimi dziećmi oznacza to, że muszą zaopatrzyć się w dodatkowe foteliki. Przy założeniu, że 12-letnie dziecko o wzroście 140 cm w myśl starych przepisów nie musiało podróżować w foteliku, to zgodnie z nowelizacją przepisów teraz musi przyzwyczaić się do jazdy w foteliku. Zgodnie z kodeksem cywilnym jako dziecko (małoletniego) określa się osobę pomiędzy urodzeniem a osiągnięciem pełnoletniości.

Oznacza to, że w przypadku nastolatków o niskim wzroście obowiązuje nakaz jazdy w foteliku lub podobnym akcesorium.

Warto jednak pamiętać, że nowe przepisy powstały na skutek analiz zdarzeń drogowych i ich głównym celem jest ochrona zdrowia i życia dzieci podczas niebezpiecznych sytuacji na drodze. Za niedostosowanie się kierowcy do przepisów grozi 6 punktów karnych i mandat w wysokości 150 zł.

autofakty.pl radzą:

  • pamiętaj, że obowiązkowe jest przewożenie dzieci w fotelikach samochodowych na tylnym siedzeniu, jeśli mają mniej niż 135 cm wzrostu;
  • na przednim fotelu może podróżować dziecko, które ma powyżej 150 cm wzrostu. W innym razie musi skorzystać z fotelika lub podobnego wyposażenia;
  • jeśli przewozisz trójkę dzieci na tylnych fotelach, ale w Twoim samochodzie nie ma możliwości zamontowania 3 fotelików, to jedno z nich może podróżować bez fotelika, ale musi być przypięte pasami bezpieczeństwa.
Tagi: fotelikifoteliki samochodowefoteliki samochodowe przepisy

DODAJ KOMENTARZ