zamknij
REKLAMA
drogi w Finlandii

Kraj św. Mikołaja oraz reniferów nie jest może zbyt częstym miejscem wyjazdów Polaków, co jednak nie znaczy, że nasi rodacy tam nie bywają. Jeśli ktoś ma w planach podróż samochodem po tym kraju, powinien dość dobrze poznać panujące tam przepisy ruchu drogowego. Mandaty w Finlandii należą do jednych z najwyższych w Europie.

Kraje skandynawskie nie należą do ulubionych miejsc wyjazdów samochodowych. W państwach tych prowadzona jest dość ostra i konsekwentna walka z piratami drogowymi. Skuteczną bronią są bowiem bardzo wysokie mandaty, sięgające nawet sześciocyfrowych kwot. W przypadku Finlandii, liczonych w euro.

Najważniejsze przepisy ruchu drogowego

Finlandia jest krajem, w którym stosuje się różne ograniczenia prędkości w zależności od pory roku. O ile w miastach dopuszczalna prędkość jest z reguły taka sama i wynosi 50 km/h, to już poza terenem zabudowanym latem możemy jechać z prędkością do 100 km/h, a zimą do 80 km/h. Natomiast na autostradach te limity wynoszą odpowiednio 120 i 100 km/h. Jazda z przyczepą nie może być szybsza niż 80 km/h, a jeśli przyczepa nie posiada hamulców – 60 km/h.

Obowiązkowo przez cały rok należy jeździć z włączonymi światłami mijania. Również obowiązkowa jest jazda z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. Od 1 grudnia do 1 marca mamy obowiązek jazdy na oponach zimowych. Przepisy dopuszczają także jazdę w okresie zimowym z oponami z kolcami na ośnieżonych odcinkach dróg.

Do obowiązkowego wyposażenia należą kamizelka odblaskowa oraz trójkąt ostrzegawczy. Natomiast zalecane jest posiadanie apteczki oraz gaśnicy. Podczas jazdy zabroniona jest rozmowa przez telefon, chyba że przy użyciu zestawu głośnomówiącego bądź słuchawki bezprzewodowej. Dzieci o wzroście poniżej 135 cm bezwzględnie muszą podróżować wpięte w foteliki lub specjalne podkładki.

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi to 0,5 promila. Należy jednak pamiętać, że fińska policja na ten element jest bardzo wyczulona i potrafi być bardzo skrupulatna podczas kontroli drogowej.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Mandat w ratach? Jest taka możliwość

Mandaty w Finlandii

Kierowcy, u których poziom alkoholu będzie wyższy niż 0,5 promila, mogą nawet trafić do aresztu. W zależności od ilości wypitego alkoholu grozi nawet kara pozbawienia wolności do 6 miesięcy. Zabierane jest również prawo jazdy na okres 5 lat. Co ważne, jeśli świadomie użyczymy auta osobie pod wpływem alkoholu, również będziemy podlegać karze.

Równie duże kary grożą za przekroczenie prędkości. W Finlandii stosowany jest specjalny system naliczania grzywny po przekroczeniu o 20 km/h dozwolonej prędkości. Jeśli pojedziemy zbyt szybko, jednak nie więcej niż o wspomniane 20 km/h, wówczas mandat będzie się wahał od 70 do 115 euro. Przy wyższych prędkościach stosuje się tzw. mandaty dzienne, a nawet karę aresztu. W Finlandii wysokość mandatu nalicza się w zależności od dochodów osiąganych przez kierowców. System ten jednak nie dotyczy obcokrajowców.

Za nieprawidłowe parkowanie zapłacimy od 10 do 40 euro, a za brak zapiętych pasów – 35 euro. Wszystkie mandaty regulowane są za pośrednictwem banku.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

W Finlandii raczej nie nabędziemy na stacjach benzynowych LPG. Również z dieslami bywają kłopoty na niektórych stacjach. W kanistrach nie można przewozić więcej niż 10 litrów paliwa. Jazda autostradami jest bezpłatna, natomiast na drogach niższych kategorii, zwłaszcza na odcinkach leśnych, należy uważać na zwierzynę (łosie, renifery).

Podczas jazdy w mieście należy bezwzględnie ustępować rowerzystom oraz pieszym. Za wymuszenie pierwszeństwa przejazdu grożą również wysokie kary.

Ważne telefony

112 – numer alarmowy
+3589 618 280 – Ambasada RP w Helsinkach
0503 818 653 – dyżurny telefon alarmowy Ambasady (tylko wypadki nadzwyczajne)
+358 200 80 80 – pomoc drogowa
118 – informacja telefoniczna

Tagi: mandatymandaty w UEprzepisy drogowe w UE
Wojciech Traczyk

Autor Wojciech Traczyk

W branży motoryzacyjnej już od ponad piętnastu lat. Lubię wszystko, co ma cztery koła, ale interesują mnie również inne zagadnienia z szeroko pojętej branży - od nowinek technologicznych, poprzez kwestie dotyczące zmieniających się przepisów, aż po inwestycje w branży automotive czy też rozbudowę infrastruktury drogowej.

DODAJ KOMENTARZ