zamknij
REKLAMA
kontrola trzeźwości (fot. KGP)

Jazda pod wpływem alkoholu to niestety dość częsta przypadłość w naszym kraju. A że stan bezpieczeństwa na polskich drogach poprawia się w dość wolnym tempie, ustawodawcy chętnie wprowadzają coraz to ostrzejsze kary dla pijanych kierowców. Warto o tym pamiętać, gdyż chwila głupoty może skończyć się nawet odsiadką w więzieniu.

Zła ocena sytuacji, spóźnione reakcje, senność lub pobudzenie, a jednocześnie wyższa skłonność do brawurowych zachowań. Tak w skrócie można ocenić stan przeciętnego kierowcy, który zasiadł za kierownicą, będąc pod wpływem alkoholu. Naturalnie stopień tych reakcji może się różnić w zależności od liczby promili we krwi. Jedno jest jednak pewne – pijany kierowca to zdecydowanie większe zagrożenie na drodze. Dlatego też ustawodawca przewidział szereg kar za taki rodzaj zachowania, których celem jest wyeliminowanie pijanych z naszych dróg.

Wykroczenie, czyli jazda w stanie po użyciu alkoholu

W polskim stanie prawnym przewidziano dwie grupy sankcji w zależności od tego, ile alkoholu kierowca ma we krwi. Jeśli urządzenie do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wykaże od 0,10 do 0,25 mg/dm3, co oznacza stężenie alkoholu we krwi od 0,2 do 0,5 promila, oznacza to stan po użyciu alkoholu. W takiej sytuacji, gdy ponowne badanie nie wykaże wzrostu stężenia alkoholu, kierowca podlega pod kodeks wykroczeń, a dokładniej pod jego 87 artykuł.

Artykuł ten przewiduje różne sankcje, które mogą się różnić w zależności od okoliczności zdarzenia. Surowsza kara może grozić, gdy w takim stanie kierowca spowoduje realne zagrożenie na drodze. Za takie wykroczenie ustawodawca przewidział karę grzywny w wysokości od 50 do 5000 zł. Do tego może grozić kara aresztu od 5 do 30 dni. Dodatkowo taki kierowca utraci uprawnienia do prowadzenia pojazdu na okres od 6 miesięcy do nawet 3 lat.

Przestępstwo, czyli prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości

Kierowca, którego stężenie alkoholu przekracza 0,25 mg/dm3 (powyżej 0,5 promila), podlega pod kodeks karny, gdyż taki występek traktowany jest jako przestępstwo. Sankcje karne za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości określa art. 178a k.k.

W przypadku popełnienia takiego przestępstwa trzeba się liczyć z zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet do 15 lat. Minimalny okres utraty prawa jazdy w takiej sytuacji to 3 lata. Gdy kierowca zostanie zatrzymany w stanie nietrzeźwości po raz drugi sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Rejestracja pojazdu przez internet - jak zarejestrować samochód online?

Obligatoryjna jest również kara grzywny. W przypadku osób, które po raz pierwszy zostały przyłapane w takim stanie, grzywna ta wynosi 5 tys. zł. Dla osób kierujących w stanie nietrzeźwości po raz drugi obligatoryjna grzywna wynosi 10 tys. zł

Jeśli kierowca w stanie nietrzeźwości spowoduje wypadek, grozi mu dodatkowa kara finansowa w wysokości co najmniej 10 tys. zł. Jeśli następstwem wypadku będzie śmierć innej osoby, kierowca musi się liczyć również z ograniczeniem bądź pozbawieniem wolności od 2 do nawet 15 lat.

Inne konsekwencje

Jazda po spożyciu alkoholu może przynieść kierującemu jeszcze inne finansowe konsekwencje. Nawet jeśli będzie posiadał ubezpieczenie OC i AC, za skutki wypadku będzie odpowiadał z własnej kieszeni. Gdy poszkodowanym jest osoba trzecia, wówczas firma ubezpieczeniowa wypłaci jej odszkodowanie, a następnie będzie dochodził zwrotu wypłaconej kwoty. Jeżeli uszkodzony zostanie pojazd nietrzeźwego kierowcy, wówczas ubezpieczyciel raczej na pewno nie wypłaci odszkodowania z autocasco.

Gorzej, gdy poszkodowane będą inne osoby. Ubezpieczenie OC nie będzie wówczas chroniło przed koniecznością zapłaty jednorazowego odszkodowania bądź nawet dożywotniej renty.

Jazda rowerem pod wpływem alkoholu

Pamiętajmy, że powyższe sankcje grożą za jazdę pod wpływem alkoholu pojazdami mechanicznymi. Poza samochodami tyczy się to również motocykli, pojazdów rolniczych oraz skuterów czy motorowerów. Inaczej traktowana przez przepisy jest jazda rowerem po spożyciu alkoholu.

Gdy kierujemy rowerem i w czasie kontroli wynik badania wyniesie od 0,1 do 0,25 mg/dm3 (0,2 do 0,5 promila) mamy do czynienia z art. 87§2 kodeksu wykroczeń. Za ten czyn grozi kara aresztu od 5 do 14 dni lub grzywna od 20 do 5000 zł. Jednocześnie może zostać orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów innych niż pojazdy mechaniczne.

Przy stężeniu alkoholu powyżej 0,25 mg/dm3 (0,5 promila) mamy do czynienia z art. 87§1a. Za ten czyn kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu od 5 do 30 dni lub grzywnę od 50 do 5 000 złotych. Jednocześnie sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż pojazdy mechaniczne.

Tagi: jazda pod wpływem alkoholumandatynietrzeźwi kierowcypijani kierowcy
Wojciech Traczyk

Autor Wojciech Traczyk

W branży motoryzacyjnej już od ponad piętnastu lat. Lubię wszystko, co ma cztery koła, ale interesują mnie również inne zagadnienia z szeroko pojętej branży - od nowinek technologicznych, poprzez kwestie dotyczące zmieniających się przepisów, aż po inwestycje w branży automotive czy też rozbudowę infrastruktury drogowej.

DODAJ KOMENTARZ