zamknij
REKLAMA
Łańcuchy śniegowe | autofakty.pl

Łańcuchy śniegowe zwane również łańcuchami antypoślizgowymi to ostateczna i niezwykle skuteczna broń kierowców w walce ze śniegiem i lodem na drodze. Korzystamy z nich rzadko, jednak warto wiedzieć, jak poprawnie zakładać łańcuchy śniegowe?

W 1999 roku na polskich drogach zaczęły pojawiać się znaki nakazujące używania łańcuchów antypoślizgowych. W krajach alpejskich niebieski trójkąt, na którym widnieje opona z założonym łańcuchem, nie jest niczym nowym. W popularnych turystycznie rejonach podczas intensywnych opadów śniegu policja często kontroluje, czy kierowcy stosują się do nakazu jazdy z łańcuchami.

Łańcuch założony na koła samochodu znacząco poprawia przyczepność na śniegu, a nawet lodzie.

Zapewnia też zdecydowanie lepszą kontrolę nad pojazdem. Łańcuchy często mogą uratować nas w sytuacjach podbramkowych, kiedy drogę pokrywa biała skorupa, a opony zimowe nie dają sobie rady z zapewnieniem trakcji.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów łańcuchów śniegowych. Różnią się one zasadniczo pod względem budowy i sposobu zakładania. Najbardziej powszechne i najtańsze są tradycyjne łańcuchy diamentowe. Wygodniejsze w użyciu są rozmaite łańcuchy do montażu stacjonarnego, które montuje się za pomocą sztywnego kabla wokół wewnętrznej strony koła. Montaż popularnych łańcuchów śniegowych nie jest czynnością skomplikowaną, jednak za pierwszym razem może nastręczyć pewnych problemów, tym bardziej, że zazwyczaj musimy je zakładać w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych.

Dlatego przed wyprawą w zaśnieżone rejony warto przećwiczyć ich montaż „na sucho”, aby potem uniknąć stresujących sytuacji.

Pamiętajmy, że łańcuchy zawsze montujemy na osi napędowej. W przypadku aut z napędem na tył łańcuchy warto również założyć na oś przednią, co zapewni lepszą kontrolę nad autem. Jeżeli posiadamy samochód z napędem 4×4, łańcuchy powinniśmy założyć na obie osie.

Jak założyć łańcuchy śniegowe?

Przedstawiamy instrukcję krok po kroku, jak założyć standardowy model łańcuchów diamentowych.

  1. Wyczyść nadkole ze śniegu.
  2. Połóż łańcuch płasko na ziemi po wewnętrznej stronie opony, na którą chcesz go założyć. Ułóż go tak, aby można było przełożyć jego dwa końce na zewnętrzną stronę opony.
  3. Podnieś dwa końce łańcucha, przenieś je na przednią stronę opony i połącz ze sobą na ścianie bocznej opony, czyli pomiędzy obrzeżem a krawędzią bieżnika.
  4. Pociągnij łańcuch po kole tak, aby ułożył się na bieżniku. Powinien znajdować się na środku i obejmować całą oponę.
  5. Połącz cały łańcuch po zewnętrznej stronie opony i mocno dokręć, aby się nie przemieszczał.
  6. Przejedź samochodem kilka metrów, aby koła się obróciły, a łańcuch samoczynnie się ułoży. W razie konieczności dokręć mocniej łańcuch.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Zakup samochodu na firmę za gotówkę - może się opłacać

autofakty.pl radzą:

  • montaż łańcuchów przećwicz na „sucho”,
  • dokładnie zapoznaj się z instrukcją zakładania,
  • w autach z napędem na tył lub 4×4 łańcuchy najlepiej założyć na obie osie.
Tagi: jak zakładać łańcuchy śniegowenaczasie

DODAJ KOMENTARZ