zamknij
PORADNIKI

Jak rozszyfrować VIN? [INFOGRAFIKA]

REKLAMA
Jak rozszyfrować VIN | autofakty.pl

VIN to indywidualny numer każdego produkowanego samochodu, w którym zakodowane są między innymi takie informacje jak: rok produkcji, kraj pochodzenia, fabryka, dane dotyczące wyposażenia danego modelu. Dzięki jego znajomości możemy sprawdzić również przebieg auta, a nawet oryginalny kolor jego tapicerki.

VIN

Vehicle Identification Number stosowany jest już od 1980 r., wprowadzony został wraz z normą ISO 3779, zawierającą wytyczne w kwestii znakowania nadwozi lub podwozi. W Polsce numer VIN określa norma PN92/S02060. Niezależnie od marki pojazdu czy producenta zawsze składa się on z 17 znaków zawierających kod producenta i kraju, model oraz datę produkcji i numer seryjny.

Jak rozszyfrować VIN?

Rozłóżmy zatem VIN na czynniki pierwsze i sprawdźmy, jakie dane są zakodowane na poszczególnych pozycjach. Vehicle Identification Number składa się z trzech głównych członów – WMI (dane o producencie), VDS (kod pojazdu), VIS (identyfikacja konkretnego egzemplarza pojazdu). Jeśli podzielimy numer VIN na 17 znaków, to przekazują one następujące informacje:

  • Znaki 1-3 – kod identyfikacji producenta samochodu,
  • Znaki 4-8 – opis pojazdu, znajdziemy tu dane między innymi o: rodzaju nadwozia, typie silnika, użytym wyposażeniu,
  • Znak 9 – tzw. liczba kontrolna, która pozwala sprawdzić, czy do numeru nie wkradł się błąd,
  • Znak 10 – model roku,
  • Znak 11 – informacja o fabryce, w której powstał dany pojazd,
  • Znaki 13-17 – numer seryjny pojazdu.

Co nam daje VIN?

Numer VIN pozwala nam jednoznacznie i bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek kosztów zidentyfikować konkretny samochód.

Poprzez serwisy internetowe możemy sprawdzić pochodzenie pojazdu, jego przebieg oraz posiadanie ubezpieczenia OC.

Ponadto przy zakupie używanego auta mamy możliwość porównania aktualnie posiadanego wyposażenia z tym, które było w aucie, kiedy opuszczało ono fabrykę, a także zweryfikowania, czy auto nie istnieje w bazie samochodów kradzionych. VIN to w pewnym sensie DNA pojazdu, nadawane w procesie produkcji i używane przez cały okres eksploatacji, aż do jego kasacji.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Lista kontrolna samochodu przed wyjazdem
Jak rozszyfrować VIN - infografika | autofakty.pl
Jak rozszyfrować VIN – infografika | autofakty.pl
Tagi: VIN