zamknij
REKLAMA
Jak sprawdzić rozmiar opon

Znalezienie informacji jaki powinien być prawidłowy rozmiar opon jest proste i możliwe do sprawdzenia przez każdego kierowcę.  

Najprostszym sposobem jest weryfikacja rozmiaru na oponach, na których aktualnie jeździmy. Umiejscowiony jest on na boku opony i zawsze ma ten sam format np. 185/75R14 gdzie 185 oznacza szerokość, 75 profil, a 14 średnicę felgi. Tak właśnie oznacza się rozmiar opon.

Jak odczytywać oznaczenia na oponie?
Jak odczytywać oznaczenia na oponie?

Metoda ta jest dobra tylko wówczas, gdy mamy 100 procentową pewność, że na takich dokładnie oponach nasz samochód wyjechał z fabryki bądź z autoryzowanego serwisu. Jeśli nie jesteśmy pierwszym właścicielem auta powinniśmy kierować się zasadą ograniczonego zaufania i samemu sprawdzić, w jakim rozmiarze kupić opony. Również w tym przypadku jest to proste. Informacje te zawarte są w książce obsługowej i instrukcji obsługi oraz często na naklejce fabrycznej umieszczonej we wnęce drzwi kierowcy, na klapce wlewu paliwa lub wnęce bagażnika.

Większość producentów samochodów do jednego modelu auta homologuje kilka rozmiarów felg, a co za tym idzie także opon.

Dlatego, jeżeli wciąż mamy wątpliwości, jaki rozmiar opon pasuje do samochodu możemy zwrócić się z takim zapytaniem do autoryzowanego dealera.

 

Oprócz rozmiaru opony bardzo ważne są jeszcze dwa inne parametry: indeksy prędkości i nośności. Niedopuszczalne jest, ze względów bezpieczeństwa, przekraczanie tych wartości. Może mieć to bezpośredni wpływ na zmianę parametrów technicznych opon, a w niektórych przpadkach również ich mechanicznego uszkodzenia. Nieprawidłowo dopasowany może skutkować wysyłaniem błędnych informacji do elektronicznych systemów bezpieczeństwa ABS, ESP, ASR, TCS, zmianą geometrii zawieszenia, układu kierowniczego lub uszkodzeniem nadwozia.

Przy okazji wymiany kompletu opon warto również sprawdzić poziom ciśnienia i odpowiednie wyważenie kół aby optymalnie spełniały one swoją rolę pod kątem bezpieczeństwa i kontroli nad pojazdem w trudnych warunkach.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Wyprzedaż opon letnich. Na co uważać?

autofakty.pl radzą:

  • Sprawdź rozmiar na boku opony jeżeli masz pewność, że na takim ogumieniu opuścił fabrykę;
  • Znajdź rozmiar na naklejce we wnęce drzwi lub klapce wlewu paliwa;
  • Sprawdź indeksy prędkości i nośności w instrukcji pojazdu
Tagi: jak sprawdzić rozmiar oponyrozmiar opony samochodowej

DODAJ KOMENTARZ