Nie są już synonimem luksusu i nie kosztują już krocie, przez co stały się bardziej dostępne. Dziś można je spotkać nawet w małych miejskich autach. Kierowcy wciąż nieco chętniej decydują się na opony letnie z felgami aluminiowymi, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by stosować je również w zimówkach. Alufelgi przede wszystkim ładniej się prezentują, ale by nie popsuć ogólnego wyglądu należy o nie odpowiednio dbać.
Zalety felg aluminiowych
Wspomniany ładny wygląd sprawia, że kierowcy chętnie sięgają po te felgi. I to nie tylko właściciele aut sportowych czy dużych limuzyn. Generalnie chyba każdy samochód lepiej się prezentuje, gdy jego opony założone zostały na aluminiowe felgi niż na stalówki. Jednak to nie jedyna zaleta alufelg.
Lepiej odprowadzają one także ciepło z hamulców, ułatwiając przepływ powietrza wokół tarcz bądź bębnów hamulcowych, a przy tym w większości przypadków są lżejsze od stalówek. Co jednak najważniejsze, współcześnie dostępne w ofercie alufelgi mają już odpowiednią trwałość i wcale łatwo nie pękają.
Aby jednak opony letnie z felgami aluminiowymi ładnie się prezentowały, wymagana jest odpowiednia ich pielęgnacja.
Jak czyścić felgi aluminiowe?
Okazuje się, że wcale felgi aluminiowe nie wymagają specjalnego traktowania, specjalistycznej chemii czy innych metod czyszczenia. Na rynku znajdziemy wprawdzie wiele różnych preparatów, w tym również do felg aluminiowych, jednak generalnie ten rodzaj felg można myć przy użyciu samej wody bądź z niewielką domieszką neutralnego środka czyszczącego do karoserii samochodu. Dopiero, gdy przyjdzie nam się zmierzyć z jakimś bardziej uporczywym brudem, który prostym sposobem nie daje się usunąć, wówczas warto rozejrzeć się za jakimś mocniejszym specyfikiem. Z tego względu warto regularnie czyścić felgi i nie dopuścić do ich większego zabrudzenia. Warto też uważnie podchodzić do wszelakiej chemii, jeśli felga jest już uszkodzona.
Samo mycie alufelg powinniśmy przeprowadzać, gdy felga już ostygnie. Na rozgrzanej feldze szybciej wysychający preparat może zostawić ślady, które po dłuższym czasie będą trudne do usunięcia. Z tego samego względu po użyciu detergentu koniecznie należy dobrze spłukać wodą felgę.
Dobrze też umytą felgę zabezpieczyć odpowiednim preparatem. Na felgach pokrytych warstwą specjalistycznego środka wszelki brud, w tym trudne do usunięcia opiłki z klocków hamulcowych, nie będzie się tak szybko odkładał.
Sam proceder mycia należy przeprowadzić przy użyciu gąbki bądź szczotki przeznaczonej do tego typu felg. Szczególna trudność podczas mycia może się pojawić, gdy wybierzemy felgę o skomplikowanym wzorze z wieloma szprychami. Dotarcie do zakamarków może być wówczas dość mocno utrudnione. Zdecydowanie należy unikać szczotek z twardym włosiem, który może porysować nasze felgi.
Przeczytaj więcej na Motointegrator.com: Ile powinna kosztować wymiana opon? Odpowiadamy!