zamknij
REKLAMA
Stłuczka i co dalej? | autofakty.pl

Codziennie na polskich drogach dochodzi do ponad tysiąca zdarzeń drogowych: wypadków, stłuczek i drobnych kolizji. Większość kierowców uważa, że te statystki ich nie dotyczą, że potrafią doskonale jeździć i im takie sytuacje nie grożą. Jednak, jak się okazuje, wystarczy chwila nieuwagi i rozproszenia, i… mamy do czynienia z zagrożeniem na drodze. Przedstawiamy zasady skutecznego działania w sytuacji kolizji drogowej.

Zachowaj spokój

Kiedy już dojdzie do niefortunnego zdarzenia i będziesz uczestnikiem zdarzenia drogowego, nie wpadaj w panikę, spokojnie podejdź do zaistniałej sytuacji i spróbuj ją bezkonfliktowo rozwiązać. Pamiętaj, że nerwy są złym doradcą, a czasu nie da się cofnąć. Zdarzeniu trzeba stawić czoło i zacząć działać – na początek wyłącz samochód.

Sprawdź, czy są poszkodowani

W pierwszej kolejności sprawdź, czy w wyniku wypadku nie został ktoś poszkodowany.

Zweryfikuj stan swój, Twoich pasażerów oraz osób znajdujących się w drugim aucie.

W razie potrzeby udziel pierwszej pomocy i wezwij pogotowie ratunkowe. Jeśli nie ma potrzeby, to nie ruszaj poszkodowanych i nie wyciągaj ich z samochodu – może to doprowadzić do złamania kręgosłupa szyjnego.

Zabezpiecz miejsce zdarzenia

Po udzieleniu pomocy poszkodowanym zabezpiecz miejsce zdarzenia, jeśli w wyniku wypadku osoby odniosły obrażenia lub zginęły – nie wolno przestawiać pojazdów.

Należy włączyć w nich wówczas światła awaryjne, a miejsce oznaczyć trójkątem ostrzegawczym.

W przypadku, kiedy do czynienia mamy z drobną kolizją, w której nie ma ofiar – auta należy obowiązkowo usunąć z drogi, tak, by nie blokowały przejazdu innym samochodom.

Oceń szkody

Obejrzyj dokładnie samochody i oceń wyrządzone szkody. Jeśli Twoje auto ucierpiało na tyle poważnie, że nie możesz dalej nim jechać, wezwij pomoc drogową.

Sprawdź, czy są świadkowie

Rozejrzyj się po miejscu zderzenia w poszukiwaniu świadków, mogą oni być pomocni przy wyjaśnianiu zajścia zdarzenia, ustalaniu jego okoliczności. Obiektywnie będą patrzeć na zaistniałą sytuację, a ich relacja może być istotna w przypadku sporu między uczestnikami kolizji czy w przypadku starania się o wypłatę ubezpieczenia.

Pamiętaj o spisaniu podstawowych danych świadków: imię i nazwisko, adres zamieszkania itp.

Wezwij policję

Jeśli nie możesz dojść do porozumienia z drugim uczestnikiem stłuczki, gdy wyczuwasz od innego kierowcy woń alkoholu, lub gdy doszło do wypadku, w której ucierpieli ludzie – dzwoń na policję. Funkcjonariusze pomogą w ustaleniu jego sprawcy, sprawdzą dokumenty obu pojazdów oraz stan trzeźwości kierujących.

W przypadku wezwania policji na miejsce zdarzenia odpowiedzialny za spowodowanie kolizji otrzyma mandat karny w wysokości 500 zł oraz 6 pkt. karnych.

Spisz oświadczenie

W przypadku, kiedy potrafisz porozumieć się z innymi uczestnikami stłuczki, macie jedno zdanie co do przyczyn i sprawcy, wezwanie policji nie jest konieczne. Zaleca się wówczas spisanie Oświadczenia sprawcy kolizji drogowej, dokument ten powinien zawierać następujące informacje:

  • dane osobowe sprawcy,
  • numery rejestracyjne obu samochodów,
  • nazwę ubezpieczyciela i numer polisy,
  • opis zdarzenia: miejsce, czas, okoliczności, uszkodzenia,
  • szkic sytuacyjny z uwzględnieniem znaków drogowych, pasów ruchu oraz ustawieniem pojazdów przed i po kolizji.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  To poważne zagrożenie! Czy badanie wzroku kierowcy powinno być konieczne?

Zrób zdjęcie miejsca kolizji

W miarę możliwości wykonaj zdjęcia miejsca kolizji oraz uszkodzeń obu aut – mogą być przydatne przy staraniu się o wypłatę odszkodowania.

Zadzwoń do ubezpieczyciela

Osoba poszkodowana powinna zgłosić zajście u ubezpieczyciela sprawcy – najlepiej telefonicznie, poprzez dedykowaną infolinię. Ubezpieczyciel wyznaczy konkretny dzień i oddeleguje swojego przedstawiciela do wyceny szkody.

Odpowiednie postępowanie w przypadku zajścia kolizji gwarantuje bezpieczeństwo jej uczestnikom, a także innym użytkownikom dróg.

Właściwe spisanie oświadczenia uczestnika zderzenia jest podstawą wypłaty odszkodowania, które pokryje wyrządzone straty – warto zatem uważnie wypełnić wszystkie pola, podając jak najwięcej szczegółów.

Stłuczka i co dalej - infografika | autofakty.pl
Stłuczka i co dalej – infografika | autofakty.pl
Tagi: bezpieczeństwowypadek drogowy