zamknij
REKLAMA
Mazda 6 II (2007–2012) | autofakty.pl

Mazda 6 II to jedna z ciekawszych propozycji wśród kilkuletnich aut używanych klasy średniej. Czym może pochwalić się ten model? Na co zwrócić uwagę przy zakupie, żeby uniknąć dużych wydatków w trakcie eksploatacji? Czy japońska niezawodność to hasło dalej aktualne?

Sylwetka modelu

Mazda 6 II zadebiutowała na rynku w 2007 roku na targach motoryzacyjnych we Frankfurcie nad Menem. W Europie samochód pojawił się rok później. Wtedy też po latach przerwy Mazda znowu otworzyła oficjalne przedstawicielstwo w Polsce. Już od początku dostępne były trzy wersje nadwozia tego modelu: sedan, liftback oraz kombi. W 2010 roku konstrukcja przeszła symboliczną modernizację. Przemodelowano między innymi atrapę chłodnicy, zderzaki oraz tylne lampy. Produkcję drugiej generacji auta zakończono w 2012 roku, kiedy na rynku zadebiutowała jego kolejna odsłona.

W najpopularniejszym polskim serwisie z ogłoszeniami motoryzacyjnymi na dzień 11.09.2017 znalazłem około 500 sztuk Mazdy 6 II. Zaledwie 60 z nich pochodzi z polskich salonów. Reszta egzemplarzy to samochody sprowadzone. Najtańsze auta są oferowane na internetowych aukcjach już za niecałe 10 tys. zł. Niestety wymagają napraw blacharskich oraz mechanicznych lub mają kierownicę po drugiej stronie. Na zadbany egzemplarza trzeba przeznaczyć co najmniej 25-30 tys. zł. Kupowanie tańszych samochodów to pewne ryzyko. Najdroższe dobrze wyposażone sztuki to wydatek ponad 50 tys. Zazwyczaj są to dobrze utrzymane wozy z niewielkimi przebiegami.

Stylistyka i wersje nadwoziowe

Sylwetka Mazdy 6 II generacji pomimo upływu lat nadal wygląda świeżo i nowocześnie. Niejeden laik może pomyśleć, że ma do czynienia z autem nowym. Jednak, jeśli zestawimy obok siebie drugą i trzecią generacją samochodu stylizacja najnowszej generacji ,,bije na głowę’’ design poprzedniej. Najbardziej charakterystyczne cechy tego modelu to przede wszystkim podłużne reflektory, półokrągła szeroka atrapa chłodnicy z chromowanym logo oraz przezroczyste tylne lampy. Wyróżniają się również ,,napompowane’’ błotniki. Bagażnik w sedanie ma 519 l, w liftbacku jego pojemność wynosi 510-1702 l, a w kombi od 519 do 1751 l.

Wnętrze

Wnętrze auta jest przestronne, fotele wygodne, a obsługa urządzeń pokładowych prosta i intuicyjna. Jakość materiałów użytych do wykończenia wnętrza jest zauważalnie lepsza niż w przypadku poprzednika, ale nadal nie można porównać jej jakości spotykanej u lidera w tej klasie, czyli Audi A4. Nie ma co też liczyć na tapicerkę z prawdziwej skóry. Istotną zaletą tego modelu jest za to bardzo dobre wyciszenie wnętrza oraz przyzwoita jakość spasowania elementów deski rozdzielczej.

Wersje silnikowe

Na rynku aut używanych dominują wersje wysokoprężne, jest ich około 320 egzemplarzy. Samochody z silnikami benzynowymi to niecałe 200 sztuk. Auta z instalacją gazową stanowią zaledwie około 10 egzemplarzy. Dostępne są zarówno sztuki, których przebieg nie zdążyły przekroczyć 100 tys. km, są też takie, gdzie sięga on 250 tys. km.

Silniki benzynowe

Pod maską Mazdy 6 II może pracować jeden z kilku silników benzynowych. Bazowa jednostka to 120-konny motor o pojemności 1,8 l. Samochód z takim silnikiem osiąga ,,setkę’’ w niewiele ponad 11 s. Nie jest źle, ale szczególnie przy prędkościach autostradowych może brakować moc. Lepszą propozycją jest jednostka 2-litrowa o mocy 147 KM. Do 100 km/h rozpędza się o około sekundę szybciej, największą różnicę czuć jednak przy wyższych prędkościach. To jednostki z pośrednim wtryskiem paliwa, w których można zamontować gaz. Trzeba jednak pamiętać o regulacji luzów zaworowych. To trwałe konstrukcje, do których nie mamy większych zastrzeżeń.

W roku 2010 do oferty silnikowej trafiła nowoczesna jednostka z bezpośrednim wtryskiem paliwa 2.0 MZR-DISI (155 KM). Założenie było proste, silnik miał zapewniać lepszą dynamikę od dotychczas oferowanej wersji 147-konnej zużywając przy tym mniejsze ilości paliwa. Niestety montaż instalacji LPG wiążę się w tym przypadku ze znacznie większymi kosztami.

W USA dostępne były jeszcze odmiany o pojemności 2,5 l (170 KM) oraz 3,7 l V6 (276 KM). TO jednostki charakteryzujące się przyzwoitą dynamiką, szczególnie ta mocniejsza, ale praktycznie nie do znalezienia w Polsce. Egzemplarze z takimi motorami można policzyć na palcach jednej ręki i zwykle są to sztuki po wypadkach.

Mazda 6 II silnik (2007–2012)

Silniki Diesla

Ci, którzy zdecydują się na silnik wysokoprężny mają do dyspozycji dwie jednostki. Pierwsza z nich to znany z poprzedniej generacji motor 2.0 MZR-CD o mocy 140 KM. Zapewnia przyzwoitą dynamikę na poziomie 10,5 s do 100 km/h, niestety dochodzi tutaj do rozrzedzenia oleju paliwem, które jest dodatkowo dotryskiwane w celu lepszego wypalania filtra cząstek stałych. Niestety rozrzedzony olej znacznie przyspiesza zużycie silnika i może doprowadzić nawet do jego zatarcia. Aby tego uniknąć trzeba wymienia olej w tym przypadku nawet co 6-7 tys. km, przez co wykonywanie tej czynności robi się bardzo uciążliwe.

W ofercie dostępna jest jeszcze jednostka 2.2 MZR-CD, oferowana w następujących wersjach: 125, 129, 163, 180 i 185 KM. Sprint do ,,setki’’ auta z takim motorem to w zależność od mocy od 8,5 do około 11 s. Trzeba jednak być przygotowanym na ewentualność wymiany łańcucha rozrządu, który może się rozciągać. W wielu egzemplarzach usterka była usuwana w ramach gwarancji.

Decydując się na diesla radzimy przed zakupem sprawdzić osprzęt jednostki napędowej, a najlepiej zlecić dokonanie tych czynności mechanikowi. Należy skontrolować przede wszystkim stan wtryskiwaczy, turbosprężarki, dwumasowego koła zamachowego (to element, który również jest znacznie droższy niż u większości konkurentów) oraz poziom zapełnienia filtra cząstek stałych.

Mazda 6 II (2007–2012)

Układ kierowniczy, układ zawieszenia, układ hamulcowy

W Maździe 6 II zawieszenie zestrojono dość komfortowo, ale na tyle, żeby samochód pewnie się prowadził i nie wychylał się na zakrętach. Na pochwałę zasługuje precyzyjny układ kierowniczy. Zarówno z przodu jak i z tyłu auto zostało wyposażone w tarcze hamulcowe.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Używany Opel Mokka [2012 -]

Warianty wyposażenia

Samochód był oferowany w następujących wersjach wyposażenia: Comfort, Exclusive, Exclusive Plus oraz Sport. Najciekawsze opcje dostępne w tym modelu to między innymi: system nagłośnienia marki Bose, tapicerka wykonana ze sztucznej skóry, podgrzewane fotele, automatyczna klimatyzacja, komputer pokładowy, nawigacja, reflektory ksenonowe, asystent zmiany pasa ruchu, odtwarzacz MP3, elektrycznie otwierane szyby i regulowane lusterka, czujnik deszczu, wielofunkcyjna kierownica, system głośnomówiący Bluetooth, tempomat, a także elektrochromatyczne wsteczne lusterko (samo się ściemnia zapobiegając oślepianiu kierowcy przez światła aut jadących z tyłu).

Mazda 6 II (2007–2012)

Najczęstsze usterki

Największym mankamentem japońskiej konstrukcji jest cienki, bardzo podatny na zarysowania lakier. Odradzamy korzystanie ze szczotkowych myjni automatycznych na stacjach benzynowych. Już jedna taka wizyta może skończyć się rysami i odpryskami lakieru. Jeżeli w trakcie jazdy próbnej z przedniej części auta słychać stuki, nie musi to wcale oznaczać, że wymiany wymagają elementy zawieszenia, warto zwrócić szczególną uwagę na stan przekładni kierowniczej, najlepiej niech zrobi to mechanik. To usterka powszechnie spotykana w tym modelu.

Użytkownicy Mazdy 6 II skarżą się jeszcze na zgrzytającą manualną skrzynię biegów. Przed zakupem auta radzimy jeszcze obejrzeć silnik pod kątem wycieków, najczęściej winne są uszkodzone poduszki jednostki napędowe. Problemy sprawiają również spryskiwacze szyb oraz czujniki ciśnienia w oponach. W niektórych egzemplarzach trzeszczą stelaże foteli Warto sprawdzić, które z wyżej wymienionych elementów zostały już naprawione w ramach gwarancji.

Według badań TÜV przeprowadzonych w 2017 roku na autach 8- i 9-letnich, Mazda 6 uplasowała się na 49. miejscu na 106 lokat. Spośród samochodów tej klasy najlepiej wypadł Mercedes Klasy C, którego umieszczono na bardzo wysokiej 9. pozycji. Z kolei najgorszy wynik uzyskało Renault Laguna zajmując 106. ostatnią lokatę.

Bezpieczeństwo

Mazda 6 II została przetestowana przez Euro NCAP w roku 2009, ogólny wynik tego modelu to 5 na 5 gwiazdek. Za ochronę osób dorosłych auto otrzymało 77%, a za ochronę pieszych 49%. Z kolei poziom bezpieczeństwa dzieci został oceniony na 81 %, a obecność systemów bezpieczeństwa na 71%.

Konkurenci

Mazda 6 II konkuruje między innymi z Hondą Accord VIII. Główne zalety tego modelu to przede wszystkim niezawodne silniki nie tylko benzynowe, ale i wysokoprężne. Niestety wybór ich jest raczej symboliczny. Godne pochwały są też własności jezdne, dzięki wielowahaczwowemu przedniemu zawieszeniu (trzeba jednak pamiętać o tym, że jest to rozwiązanie droższe w serwisowaniu od klasycznych kolumn resorujących) i precyzyjnemu układowi kierowniczemu samochód prowadzić bardzo pewnie nawet podczas szybko pokonywanych zakrętów. Jest ponadprzeciętnie niezawodny i trzyma swoją wartość. Wady tego modelu to między innymi: drogie części zamienne, zbyt delikatny lakier, przeciętne osiągi, spore zużycie paliwa, pierwsze ogniska korozji.

Z japońskich aut w segmencie D warto rozważyć też zakup Toyoty Avensis III. Samochód podobnie jak Honda czy Mazda oferuje niezawodne silniki benzynowe, niestety zakup Diesla to spore ryzyko. Na pochwałę zasługuje wysoki ogólny poziom niezawodności tej konstrukcji. Warto pochwalić też nieco poprawiony układ jezdny względem poprzednika, choć z drugiej strony samochód nie jest ani w pełni komfortowy, ani też nie zapewnia sportowych doznać. Poza niezawodnością Avensis III nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle konkurencji. Ma przeciętne fotele, nie oferuje też zbyt bogatego wyposażenia poza kilkoma gadżetami, ani nie jest ponadprzeciętnie przestronny. Użytkownicy skarżą się jeszcze na zbyt słabą sztywność nadwozia, podczas przejazdu po nierównościach słychać jak pracują drzwi na zawiasach.

Podsumowanie

Mazda 6 II to samochód dla osoby szukającej auta klasy średniej, dla której największymi priorytetami są: dobre spasowanie elementów we wnętrzu, ogólna niezawodność, nowoczesny design sylwetki, ponadprzeciętne własności jezdne, przestronność i po prostu lubią japońską motoryzację. Wady tego modelu to przede wszystkim delikatny lakier, awarie przekładni kierowniczej, zgrzytanie skrzyni manualnej oraz kapryśne diesle. Nie ma też co liczyć na wysokiej jakości materiały i wyrafinowane opcje wyposażenia dodatkowego.

Z silników benzynowych najbardziej godne polecenia są motory 1,8 l (115 KM) i 2-litrowy (147 KM), a szczególnie ten drugi. Zapewnia przyzwoitą dynamikę i w miarę dobrze współpracuje z instalacją LPG. 2-litrowy motor MZR-DISI co prawda gwarantuje jeszcze lepsze osiągi, ale ma bezpośredni wtrysk paliwa, co sprawia, że w przypadku ewentualnej awarii koszty serwisu będą większe. Montaż instalacji LPG też jest w tym przypadku droższy i znacznie mniej opłacalny. Można rozważyć też wybór jednostek 2,5 l lub 3,7 l, ale silniki te były oferowane w USA, a auta sprowadzone z Stanów Zjednoczonych to w większości przypadków egzemplarze po poważnych wypadkach, podtopienia czy pożarach. Tym, którzy szukają auta z dieslem radzimy wybrać motor o pojemności 2,2 l, ale trzeba przygotować się na ewentualność wymiany łańcucha rozrządu lub wybrać egzemplarz, w których łańcuch został niedawno wymieniony.

Ceny najtańszych sztuk Mazdy 6 II można kupić już za kilka tys. zł. Niestety nie ma co liczyć na zadbany egzemplarz za takie pieniądze. Tak tanie samochody wymagają ingerencji blacharza, mechanika, albo jednego i drugiego. Zwykle nie jeżdżą o własnych siłach, a zabranie ich od sprzedającego wymaga ściągnięcia lawety. Część z nich pochodzi z Anglii. Egzemplarze godne uwagi są warte co najmniej 25-30 tys. zł. Za tyle da się już kupić auto z polskiego salonu, niestety nie wszystkie sztuki zostały zachowane w dobrym stanie. Najdroższe auta z drugiej ręki kosztują nawet 50 tys. zł. Najbardziej godne polecenia są auta kupione i serwisowane w Polsce, niestety jest ich na rynku naprawdę niewiele.

Tagi: 6 IIComfortExclusiveExclusive PlusMazdaMZR-CDMZR-DISISport
Artur Kuśmierzak

Autor Artur Kuśmierzak

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym z 6-letnim doświadczeniem. Pisałem dla blogów i portali motoryzacyjnych, moje teksty były również publikowane w prasie motoryzacyjnej, między innymi w najpopularniejszym tygodniku w Polsce - Motor. Na portalu autofakty.pl piszę o autach używanych.

DODAJ KOMENTARZ