zamknij
REKLAMA
Renault Scenic II (2003-2009) | autofakty.pl

Renault Scenic II to jedna z ciekawszych propozycji w segmencie kompaktowych minivanów. Pomimo upływu lat sylwetka auta nadal wygląda świeżo. Scenic oferuje wysoki poziom praktyczności, a do tego jest nieco tańszy niż Volkswagen Touran. Przed jego zakupem warto jednak znać słabe strony tej konstrukcji. Na co zwrócić uwagę?

Sylwetka modelu

Renault Scenic II to typowe rodzinne auto – minivan oferujący w wersji Grand nawet 7 miejsc siedzących. Na rynku jest dostępnych około tysiąca egzemplarzy auta, zaledwie kilkadziesiąt z nich to sztuki kupione w polskich salonach.

Francuski minivan pojawił się w salonach w 2003 roku, a po roku do oferty dołączyła wspomniana wyżej wydłużona wersja auta o nazwie Grand Scenic. Trzy lata po premierze samochód przeszedł facelifting. Przemodelowano między innymi reflektory oraz tylne lampy. Wraz z modernizacją pojawił się silnik 1.9 dCi o większej mocy 130 KM. W 2007 roku pod maską Scenica zadebiutowała nowa jednostka wysokoprężna 2.0 dCi. Ostatnie egzemplarze opuściły fabrykę w we francuskim Douai w 2009 roku, wtedy też na rynku zadebiutowała kolejna generacja auta.

Najtańsze egzemplarze Scenica II kosztują już około 3 tys. zł. Większość z nich ma albo bazowe silniki, albo jest po wypadkach. Jeżdżą, ale ich bezproblemowa eksploatacji i bezpieczeństwo stoją pod dużym znakiem zapytania. Na zadbane sztuki trzeba przeznaczyć co najmniej 9-10 tys. zł. W tej kwocie można znaleźć nawet samochód z polskiego salonu, te są godne uwagi. Najbardziej ryzykowne są z kolej egzemplarze sprowadzone z Francji. Najdroższe auta z końcówki produkcji wyceniono na od 16 tys. zł do 20 tys. zł. Najtańsze egzemplarze mają przebiegi rzędu 200 000 km lub większe, a najdroższe o połowę mniejsze.

Stylistyka i wersje nadwoziowe

Stylizacja Renault Scenic II w żaden sposób nie przypomina I generacji tego modelu. Samochód ma charakterystyczne dla aut większości producentów z tamtego okresu ostre kanty. Najbardziej wyróżniające się elementy to półokrągła tylna szyba oraz dzielony przedni grill z dużym logo. Bagażnik w standardowej wersji 5-drzwiowej ma pojemności 430 l, a po rozłożeniu drugiego rzędu siedzeń przestrzeń ta rośnie do 1840 l. W przypadku odmiany Grand przy rozłożonych trzech rzędach foteli bagażnik ma zaledwie 200 l. Po schowaniu ostatniego jego pojemności wynosi już 533 l, a po złożeniu drugiego rzędu bagażnik ma już ogromną pojemność 1960 l.

Renault Scenic II Wnętrze (2003-2009)

Wnętrze

Wnętrze Renault Scenic II jest dość minimalistyczne, ale jak przystało na minivana rodem z Francji nie brakuje tutaj ciekawych rozwiązań. Zamiast konwencjonalnego kluczyka silnik uruchamia się po włożeniu karty, prędkościomierz i obrotomierz są elektroniczne i umieszczone centralnie, a nie za wieńcem kierownicy, zaś podłokietnik przesuwa się przy pomocy elektrycznego silniczka. Niestety, pomimo wielu ciekawych gadżetów elementy użyte do wykończenia wnętrza oraz ich spasowanie są na średnim poziomie. Nie brakuje za to miejsca na nogi, ani w przednim, ani w tylnym rzędzie siedzeń, a fotele są bardzo wygodne. W wersji Grand dorosłe osoby siedzące ,,w bagażniku’’ nie będą jednak usatysfakcjonowane dostępną przestrzenią, to miejsca zdecydowanie dla dzieci.

Wersje silnikowe

W aucie dostępnych było siedem silników o szerokim zakresie mocy. Co ciekawe, w ramach modernizacji wycofano kilka wersji w tym: 1.5 dCi (86, 106 KM), 1.9 dCi (110 KM) oraz 2.0 T (163 KM). Rok po liftingu w ofercie zadebiutował motor 1.9 dCi o mocy 130 KM. Przekładnia automatyczna dostępna była tylko w konfiguracji z motorami 1,6 l (113 KM) i 2,0 l (135 KM). Na rynku dominują egzemplarze z dieslami.

Silniki benzynowe

Najsłabszy silnik benzynowy to 98-konna jednostka 1,4 l. Scenic II z takim motorem przyspiesza do ,,setki’’ w około 14 s. To kiepski wynik, ale i tak lepiej niż w przypadku bazowego diesla. Znacznie lepszym wyborem będzie 113-konny motor 1,6 l. Zapewnia trochę lepszą dynamikę (12,5 s od 0 do 100 km/h).

Ten mocniejszy silnik boryka się jednak z awariami koła zmiennych faz rozrządu, cewek zapłonowych oraz pompy paliwa. Usterki te nie stanowią wielkiego problemu, a ich wyeliminowanie nie będzie trudne. Trzeba jednak mieć odłożony dodatkowy zapas gotówki.

Do wyboru jest jeszcze jednostka 2-litrowa o mocy 136 KM, która zapewnia przyspieszenie do ,,setki’’ na poziomie około 10 s. Topowym motorem jest silnik o tej samej pojemności, ale z turbosprężarką, który generuje moc 165 KM i rozpędza Scenica II do 100 km/h w 8,6 s. W tych dwóch wersjach również mogą wystąpić problemy z kołem zmiennych faz rozrządu i na to trzeba być przygotowanym. Poza tym trudno mieć do benzynowych silników Renault poważne zastrzeżenia, a wszystkie wersje dobrze współpracują z instalacją LPG.

Renault Scenic II (2003-2009)

Silniki Diesla

Podstawowa jednostka wysokoprężna oferowana w Renault Scenic II to 1.5 dCi. Silnik dostępny jest w trzech wariantach mocy 82, 105 i 110 KM. W zależności od wersji auto rozpędza się do 100 km/h w czasie w od 12 do około 16 s. Najsłabszym wersjom zdecydowanie brakuje mocy w trasie, szczególnie jeżeli Scenickiem podróżujemy z kompletem pasażerów na pokładzie i bagażami. Wyprzedzanie trzeba planować znacznie wcześniej. Typowe przypadłości tego motoru to awaryjne wtryskiwacze oraz obracające się panewki. W przypadku tego drugiego problemu w wielu egzemplarzach pomaga wcześniejsza wymiana oleju silnikowego – co 10-15 tys. km, zamiast co 30 tys. km, jak pierwotnie zalecał producent.

Na rynku dostępne są też auta z motorem 1.9 dCi o mocy 120 i 130 KM. Sprint do 100 km/h Scenica II z takim silnikiem to w zależności o wariantu od 11 do 12 s.

W przypadku wariantu 1.9 dCi tak samo jak i w 1.5 dCi spotykane są przypadki przedwczesnego wyeksploatowania wtryskiwaczy i problemów z obracającymi się panewkami. Jeśli poprzedni właściciel wymieniał olej co 10-15 tys. km to można zdecydować się na takie auto. Jeżeli robił to rzadziej, to zakup samochodu wiążę się z ryzykiem wystąpienia wcześniej opisanych awarii. Warto więc zerknąć do książki serwisowej, jeżeli taka będzie dostępna.

Topowa jednostka wysokoprężna to 2.0 dCi o mocy 150 KM. Jest najbardziej dynamiczna (do 100 km/h auto rozpędza się w 9,4 s) i też najrzadziej się psuje. Niestety egzemplarzy z takim silnikiem jest na rynku najmniej. Warto zaznaczyć, że francuskie diesle słyną z niskiego zapotrzebowania na paliwo. W przypadku 1.9 dCi można uzyskać deklarowane przez producenta wartości.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ  Używane Volvo S60 II [2010-]
Renault Scenic II (2003-2009)

Układ kierowniczy, układ zawieszenia, układ hamulcowy

Układ kierowniczy Renault Scenic II jest niezbyt precyzyjny, a zawieszenie zestrojono komfortowo, dlatego układ jezdny auta nie zachęca do szybkiej jazdy. Podczas dynamicznego pokonywania ostrych zakrętów lub przy wykonywaniu nagłych manewrów kierowca czuje, że Scenic nie został stworzony do agresywnej jazdy.. W przedniej części zawieszenia zastosowano kolumny resorujące, a z tyłu belkę skrętną. Z przodu i z tyłu są tu tarcze hamulcowe.

Warianty wyposażenia

Renault Scenic II oferowane było między innymi w następujących wersjach wyposażenia: Autentique, Expression, Dynamique oraz Privilege. W ramach wyposażenia podstawowego dostępne były takie elementy jak: ABS, poduszki kierowcy i pasażera oraz boczne dla dwóch rzędów siedzeń, układ kierowniczy ze zmienną charakterystyką wspomagania, komputer pokładowy, centralny zamek oraz elektrycznie otwierane przednie szyby.

Opcjonalnie oferowane były takie dodatki jak: reflektory biksenonowe, elektrycznie składane lusterka, tempomat z ogranicznikiem prędkości, nawigacja, klimatyzacja automatyczna, czujnik deszczu, a także karta Hands Free umożliwiająca bezkluczykowy dostęp do auta.

Dostępne były również: skórzana tapicerka, aluminiowe felgi, automatycznie włączające się światła oraz elektrycznie otwierane wszystkie szyby z opcją automatycznego domykania.

Renault Scenic II (2003-2009)

Najczęstsze usterki

Najpoważniejsze usterki w Renault Scenic II dotyczą przede wszystkim silników. Najdroższe w naprawach są oczywiście szwankujące układy wtryskowe i obracające się panewki w jednostkach 1.5 dCi i 1.9 dCi. Ci, którzy zdecydują się na motory benzynowe o pojemnościach 1,6 l i 2,0 l prawdopodobnie będą zmuszeni wymienić koło zmiennych faz rozrządu. Usterka może wystąpić przy przebiegach rzędu 150-200 tys. km. Poza tym auto nie boryka się z wieloma poważnymi usterkami.

W zawieszeniu dość szybo wyeksploatowaniu ulegają górne łożyska przednich kolumn resorujących. Spotykane są też przypadki uszkodzenia poduszek skrzyni biegów, silnika oraz mocowań ramy pomocniczej. Zawodna bywa też karta Hands Free oraz klamki. Wielu użytkownikom zdążyło się, że auto po prostu nie chciało się otworzyć.

Przed zakupem Scenica II radzimy również dokładnie sprawdzić układ napędowy pod kątem wycieków oraz upewnić się, czy na przekładni kierowniczej nie ma już luzów. Uwagi można mieć jeszcze do podatnego na odpryski i zarysowania lakieru oraz do dość szybko matowiejących kloszy reflektorów. Ten pierwszy problem wpływa raczej na estetykę niż na eksploatację auta, samochód ma przecież wiele elementów z tworzyw sztucznych. Drugi dotyczący reflektorów można łatwo i tanio naprawić. Da się je wymienić na nowe, ale znacznie bardziej opłaca się spolerowanie wierzchniej warstwy. Trzeba ją jednak po takim zabiegu zabezpieczyć przed działaniem promieni UV, bo po roku konieczne będzie powtórzenie tej czynności. A przecież reflektorów nie można polerować w nieskończoność.

Według raportów instytutu TÜV przeprowadzonych w 2017 roku na samochodach 10- i 11-letnich, Renault Scenic II zajęło 76. lokatę na 86 pozycji. To bardzo odległe miejsce, biorąc pod uwagę, że raport dotyczy najmłodszych egzemplarzy po liftingu. Najlepiej wśród kompaktowych minivanów wypadła Toyota Corolla Verso, która uplasowała się na wysokim 2. miejscu.

Bezpieczeństwo

Renault Scenic II zostało przetestowane przez Euro NCAP w roku 2001 i w 2003 roku. W pierwszym teście za ochronę dorosłych pasażerów samochód otrzymał 5 na 5 gwiazdek, a za ochronę pieszych 2 na 4 gwiazdki. Dwa lata później w klasyfikacji ogólnej auto uzyskało również 5 na 5 gwiazdek. Ochrona dorosłych również została nagrodzona taką samą liczbą gwiazdek, nota za pieszych nie uległa zmianie (2 na 4 gwiazdki), a w nowo dodanej kategorii ochrony dzieci auto otrzymało 3 na 5 gwiazdek.

Konkurenci

Głównym konkurentem francuskiego minivana jest Volkswagen Touran I. Jego główne zalety to przestronne wnętrze oraz pojemny bagażnik, łatwa dostępność tanich zamienników i… Niestety na tym kończą się mocne strony tego modelu. To jeden z najmniej udanych samochodów Volkswagena. Ma nieciekawy design, materiały użyte do wykończenia wnętrza jak na tę markę są słabe, a do tego dochodzą jeszcze problemy z silnikami diesla TDI i z benzynowymi jednostkami TSI i FSI. Jeśli Touran, to możliwie jak najmłodszy. Egzemplarze z najmniejszym stażem zapewniają wysoki poziom niezawodności.

Z Renault Scenic II konkuruje również Opel Zafira B. Jego największe zalety to przestronność, atrakcyjna cena w stosunku do tego co oferuje, stosunkowo niskie koszty utrzymania, a także niezawodne silniki benzynowe i wysokoprężne. Największą wadą tej konstrukcji jest trochę zbyt sztywne zawieszenie, średnia jakość wykończenia wnętrza oraz mało wyrafinowana stylizacja. Samochód, pomimo to, że nie wygląda na swoje lata, nie zachwyca też niczym szczególnym.

Podsumowanie

Renault Scenic II to kompaktowy minivan doskonale sprawdzający się w roli auta rodzinnego. Dostępna jest wersja 5- oraz 7-osobowa o nazwie Grand. Mocne strony Scenica to ciekawy design, komfortowo zestrojone zawieszenie, dobry stosunek ceny do jakości oraz niskie koszty utrzymania. Nie można zapomnieć również o przestronności i bardzo wygodnych fotelach. Scenic II to bez wątpienia jedna z ciekawszych propozycji w tym segmencie.

Główne mankamenty Scenica to awaryjne silniki diesla (przez złe zalecenia eksploatacyjne producenta), niezbyt dobra jakość wykończenia wnętrza, nieprecyzyjny układ kierowniczy oraz spora utrata wartości.

Z silników benzynowych godne uwagi są wszystkie z wyjątkiem zbyt słabej, choć najbardziej niezawodnej jednostki 1,4 l. Polecamy motory 1,6 l oraz 2,0 l. Trzeba jednak przygotować dodatkowe pieniądze na potencjalną wymianę koła zmiennych faz rozrządu. Jeżeli chodzi o motory benzynowe to najbardziej godna uwagi jest wersja 2-litrowa, niestety egzemplarzy z taką jednostką napędową na rynku jest niewiele. Alternatywą są motory 1.5 dCi (110 KM) i 1.9 dCi, można je wybrać o ile poprzedni właściciel wymieniał olej co 10-15 tys. km. Ryzyko uszkodzenia wtryskiwaczy czy obrócenia panewki jednak tutaj występuje i warto o tym pamiętać.

Najtańsze egzemplarze Renault Scenic II dostępne na rynku kosztują 3 tys. zł. To auta, które poruszają się o własnych siłach, ale ich bezwypadkowość oraz przebiegi stoją pod dużym znakiem zapytania. Żeby kupić zadbaną sztukę, trzeba przygotować około 9-10 tys. zł. Najdroższe auta z końcówki produkcji wyceniono na od 16 tys. zł do 20 tys. zł. Najbardziej godne polecenia są egzemplarze z polskich salonów, a najbardziej ryzykowne te sprowadzone z Francji.

Tagi: 1.9dCiHands freeminivanRenaultScenic II
Artur Kuśmierzak

Autor Artur Kuśmierzak

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym z 6-letnim doświadczeniem. Pisałem dla blogów i portali motoryzacyjnych, moje teksty były również publikowane w prasie motoryzacyjnej, między innymi w najpopularniejszym tygodniku w Polsce - Motor. Na portalu autofakty.pl piszę o autach używanych.

DODAJ KOMENTARZ